GRZYBICA PENISA

Redakcja Dermatolog.pl, 15 maja 2015

Grzybica penisa – opis choroby

Wydawać by się mogło, że grzybica narządów płciowych to chorzenie dotykające głównie damską część populacji. Nic bardziej mylnego – z tą chorobą mogą również zmagać się mężczyźni. Grzybica penisa, bo o niej mowa, często przebiega bezobjawowo, ale może nieść ze sobą poważne konsekwencje.

Objawy

Grzybica penisa wywoływana jest przez działanie drożdży o nazwie candida albicans, które są obecne w organizmie każdego człowieka i bytują w ciepłych, wilgotnych miejscach. Zalicza się do nich m.in. okolice genitalne. Choć mężczyźni ze względu na swoją budowę anatomiczną są mniej podatni na grzybicę narządów płciowych niż kobiety, to jednak schorzenie to dotyka również panów.

W wielu przypadkach grzybica penisa przebiega bezobjawowo, niekiedy mężczyzna może odczuwać jedynie niewielkie dolegliwości, takie jak pieczenie czy swędzenie prącia, żołędzi lub napletka. Przy grzybicy penis może być lekko zaczerwieniony, a skóra wokół żołędzi przesuszona i popękana. W rzadszych przypadkach na penisie mogą pojawiać się drobne pęcherzyki, z których może wypływać krew lub ropa. Mężczyźni zmagający się z grzybicą penisa niekiedy uskarżają się także zwiększoną częstotliwość oddawania moczu, ból podczas stosunku, nieprzyjemny zapach wydzielin czy biały, grudkowaty płyn wydobywający się z prącia.

Diagnostyka

Grzybica penisa może zostać skonsultowana z lekarzem rodzinnym, urologiem, dermatologiem lub wenerologiem. Zazwyczaj specjaliście wystarcza badanie wzrokowe, lecz niekiedy może również zalecić wykonanie posiewu mykologicznego, potwierdzającego obecność grzybów. W tym celu pobiera się wymaz z powierzchni skóry zmienionej chorobą – w tym przypadku penisa, żołędzi lub spod napletka.

Leczenie

Grzybica penisa wymaga leczenia nawet wtedy, kiedy choroba przebiega bezobjawowo. Warto tu również wspomnieć, że mężczyzna powinien stosować odpowiednie leki także wówczas, gdy na grzybicę pochwy choruje jego partnerka, a on wydaje się być zdrowy. Zasada ta działa również w drugą stronę – leki przeciwgrzybicze powinna przyjmować kobieta, której partner choruje.

Leczenie grzybicy penisa polega przede wszystkim na smarowaniu miejsc zmienionych chorobowo specjalnymi maściami przeciwgrzybiczymi, zazwyczaj 2-3 razy dziennie. Jeśli nie skutkują maści, lekarz może zalecić stosowanie leków doustnych. Przydatne może okazać się również smarowanie chorego miejsca rozcieńczonym olejkiem z drzewa herbacianego. Warto pamiętać, że podczas leczenia wskazana jest rezygnacja z seksu.

Panowie powinni również mieć świadomość, że nieleczona grzybica penisa może mieć groźne konsekwencje i doprowadzić np. do przerostu gruczołu krokowego czy niepłodności.

Prewencja

Samoistna grzybica penisa nie jest chorobą częstą. W większości przypadków mężczyźni zarażają się nią od swoich cierpiących na grzybicę pochwy partnerek. O ile w stałym związku rozmowa na ten temat nie będzie problemem, to aby uniknąć zakażenia od przygodnych partnerek, należy używać prezerwatywy. Ale uwaga – podobnie jak w przypadku chorób wenerycznych, nie jest to całkowicie skuteczna metoda zabezpieczająca.

Abu uchronić się przed grzybicą penisa, warto również przestrzegać podstawowych zasad higieny osobistej, wycierać miejsca intymne suchymi ręcznikami oraz nosić tylko wysuszoną i wyprasowaną bieliznę. To proste działania, które jednak mogą skutecznie uniemożliwić rozwój schorzenia.

Powiązane artykuły

Znajdź dermatologa na skróty

Dermatolog to lekarz specjalista, który zajmuję się w leczeniem skóry, włosów oraz paznokci. Dermatologia to dziedzina medycyny, którą możemy podzielić na dermatologię leczniczą oraz estetyczną. Dermatologia lecznicza, jak sama nazwa wskazuje, skupia się na leczeniu chorób skóry takich jak afta, łuszczyca, czerniak, łysienie, trądzik różowaty, i wiele innych. 

Dermatologia estetyczna skupia się na poprawie kondycji skóry i spowolnieniu procesów starzenia. W dermatologii estetycznej stosuje się preparaty i zabiegi na usuwanie zmarszczek, usuwanie znamion, itp. Często leczenie chorób skóry, takich jak trądzik pospolity, wymaga też wykonania zabiegów estetycznych w celu usunięcia blizn potrądzikowych lub przebarwień skóry. 

Dermatolog specjalizujący się w leczeniu chorób skóry może jednocześnie być specjalistą dermatologii estetycznej lub szeroko pojętej medycyny estetycznej.  Dermatochirurgia zajmuje się usuwaniem chirurgicznym lub laserowym zmian skórnych takich jak różne rodzaje znamion – naskórkowe i melanocytowe, naczyniowe, łojowe i potowe -włókniaki, kurzajki, kaszaki, i inne.