GRZYBICA POCHWY

Redakcja Dermatolog.pl, 2 czerwca 2015

Grzybica pochwy: opis choroby

Wbrew powszechnie panującym stereotypom, grzybica pochwy nie jest chorobą spowodowaną niewłaściwą higieną intymną albo uprawianiem seksu bez zabezpieczenia. Narażone są na nią kobiety niemal w każdym wieku, a jej przyczyną może być chociażby osłabienie organizmu lub długotrwały stres. Uwaga – grzybicy pochwy nie wolno lekceważyć – nieleczona może nieść ze sobą poważne konsekwencje.

Grzybica pochwy: objawy

Grzybica pochwy to choroba wywoływana przez drożdżaki, najczęściej gatunku candida albicans. Kiedy w pochwie dochodzi do zaburzenia ilości mikroorganizmów odpowiedzialnych za jej naturalną ochronę (zazwyczaj pałeczek kwasu mlekowego), niektóre grzyby zaczynają się gwałtownie rozmnażać, co prowadzi do grzybicy pochwy. Zaburzenia prowadzące do niszczenia dobroczynnych mikroorganizmów są powodowane m.in. przez ogólne osłabienie organizmu, awitaminozę, przyjmowanie antybiotyków, stosowany rodzaj antykoncepcji, nawyki higieniczne (jej brak lub nadmiar), praktyki seksualne czy nawet dany dzień cyklu miesiączkowego. Grzybica pochwy daje najczęściej następujące objawy:

 • uciążliwy świąd i pieczenie wewnątrz pochwy oraz w okolicach intymnych, także podczas oddawania moczu,
 • obfite upławy, mogą być białe, szare lub żółtawe, przypominające grudki lub gęstą papkę,
 • zaczerwienie i obrzmienie okolic intymnych,
 • ból i pieczenie w trakcie stosunków seksualnych,
 • w badaniu ginekologicznym widoczna jest przekrwiona i obrzęknięta błona śluzowa oraz białe lub szare naloty wewnątrz pochwy,
 • w przypadku przewlekłej grzybicy pochwy pojawiają się także bolesne miesiączki, zapalenie jajników, zapalenie nerek, opryszczka narządów płciowych oraz pęknięcia skóry w okolicach sromu.

Grzybica pochwy: diagnostyka

Grzybica pochwy jest najczęściej diagnozowana na podstawie wywiadu lekarskiego oraz badania objawów zewnętrznych (przeważnie podczas badania ginekologicznego). Niekiedy lekarz może również zlecić wykonanie posiewu, aby wykluczyć zakażenie innym rodzajem drobnoustrojów.

Grzybica pochwy: leczenie

Leczenie grzybicy pochwy polega na stosowaniu przeciwgrzybiczych maści, kremów, globulek i tabletek dopochwowych, a także preparatów doustnych, zazwyczaj bazujących na azolach, antybiotykach i alliloaminie. Ich dobór zależy od nasilenia choroby, ogólnego stanu zdrowia pacjentki oraz ewentualnej ciąży. Maści o działaniu przeciwgrzybiczym powinien również stosować partner chorej kobiety, nawet jeśli nie odczuwa żadnych dolegliwości. Proces leczenia trwa przeważnie od 7 do 14 dni.

Grzybica pochwy: prewencja

Aby ustrzec się przed grzybicą pochwy, należy:

 • zachować odpowiedni poziom higieny intymnej (podmywać się 1-2 razy dziennie, stosując preparaty do tego przeznaczone, nie używać gąbek ani myjek – są siedliskiem grzybów, do wycierania zawsze używać suchego, osobnego ręcznika),
 • zachować ostrożność podczas korzystania z publicznych toalet, basenów, saun i jacuzzi,
 • nosić przewiewną, bawełnianą bieliznę (najlepiej wyprasowaną),
 • stosować preparaty probiotyczne w trakcie lub po kuracji antybiotykami,
 • stosować odpowiednio dobrane środki antykoncepcyjne,
 • unikać perfumowanych płynów do higieny intymnej, chusteczek, podpasek i wkładek higienicznych o intensywnym aromacie,
 • włączyć do diety produkty bogate w kwas mlekowy (jogurty, kefiry, zsiadłe mleko, kiszone ogórki, kwaszona kapusta).

Znajdź dermatologa na skróty

Dermatolog to lekarz specjalista, który zajmuję się w leczeniem skóry, włosów oraz paznokci. Dermatologia to dziedzina medycyny, którą możemy podzielić na dermatologię leczniczą oraz estetyczną. Dermatologia lecznicza, jak sama nazwa wskazuje, skupia się na leczeniu chorób skóry takich jak afta, łuszczyca, czerniak, łysienie, trądzik różowaty, i wiele innych. 

Dermatologia estetyczna skupia się na poprawie kondycji skóry i spowolnieniu procesów starzenia. W dermatologii estetycznej stosuje się preparaty i zabiegi na usuwanie zmarszczek, usuwanie znamion, itp. Często leczenie chorób skóry, takich jak trądzik pospolity, wymaga też wykonania zabiegów estetycznych w celu usunięcia blizn potrądzikowych lub przebarwień skóry. 

Dermatolog specjalizujący się w leczeniu chorób skóry może jednocześnie być specjalistą dermatologii estetycznej lub szeroko pojętej medycyny estetycznej.  Dermatochirurgia zajmuje się usuwaniem chirurgicznym lub laserowym zmian skórnych takich jak różne rodzaje znamion – naskórkowe i melanocytowe, naczyniowe, łojowe i potowe -włókniaki, kurzajki, kaszaki, i inne.