GRZYBICA SKÓRY GŁOWY

Redakcja Dermatolog.pl, 24 czerwca 2015

Grzybica skóry głowy to choroba atakująca włosy (niekiedy także trzon włosa i mieszki włosowe), brwi oraz rzęsy.

Ze względu na dużą zakaźność, jest trudna do opanowania i właśnie dlatego jest jedną z najczęściej występujących infekcji grzybiczych u dzieci, które nie mają jeszcze w pełni rozwiniętego systemu odpornościowego. Niegdyś występowanie grzybicy skóry głowy było spowodowane niewystarczającym poziomem higieny, jednak w ostatnich latach zaobserwowano ponowny wzrost liczby zachorowań.

grzybica skóry głowy

Grzybica skóry głowy – rodzaje schorzenia

Przyczyną pojawienia każdej odmiany grzybicy skóry głowy jest rozwój grzybów z grupy dermatofitów, a najczęściej ich dwóch gatunków: mircosporum canis oraz trichopteron tonsura. Wyróżnia się następujące rodzaje choroby:

– grzybica strzygąca – występująca najczęściej na brodach dorosłych mężczyzn lub na głowach bardzo małych dzieci, charakteryzuje się występowaniem dużych, napełnionych ropą pęcherzy, które są bardzo bolesne i zazwyczaj muszą być przebijane; jeśli leczenie nie zostanie podjęte odpowiednio wcześnie, chory musi pogodzić się z nieodwracalnym wyłysieniem,

– grzybica drobnozarodnikowa – charakteryzująca się największą zakaźnością, występuje najczęściej u dzieci, powoduje łamanie się włosów tuż nad powierzchnią skóry,

– grzybica woszczynowa – charakteryzuje się występowaniem kolistych wykwitów (tzw. tarczek) w kolorze żółtym lub szarym, z biegiem czasu zaczynających wydzielać bardzo nieprzyjemny zapach.

 

Grzybica skóry głowy – objawy

W zależności od rodzaju schorzenia, obserwuje się różne objawy grzybicy skóry głowy.

Przy grzybicy strzygącej są to: liczne zmiany pojawiające się na owłosionej skórze głowy, pojedyncze okrągłe ogniska zmian, niewielkie złuszczanie się skóry głowy z możliwym lekkim zaczerwienieniem, wrażenie włosów uciętych, często każdy jest ułamany na innej wysokości.

Jeśli chodzi o grzybicę drobnozarodnikową, to do jej głównych objawów zalicza się: równe ułamanie wszystkich włosów wokół ogniska choroby tuż nad powierzchnią skóry, zarodniki są umieszczone na zewnątrz włosa i widoczne gołym okiem w postaci drobnych, białych kuleczek.

Z kolei grzybica woszczynowa daje następujące objawy: pojawianie się na skórze głowy charakterystycznych ognisk zbudowanych z grzyba, nadmiaru łoju oraz komórek naskórka,  zaczerwienienie skóry głowy, stan zapalny, trwałe wyłysienie w obrębie zmian.

 

Grzybica skóry głowy – diagnostyka

Diagnostyka grzybicy skóry głowy rozpoczyna się od wywiadu lekarskiego (m.in. informacje o ewentualnym kontakcie z osobą zakażoną), wzrokowej ocenie występujących zmian przez lekarza oraz pobrania próbki do badania mykologicznego. Na jego podstawie można określić grupę i gatunek grzybów, które zaatakowały skórę i dobrać odpowiednie metody leczenia. Pomocniczym badaniem diagnostycznym może być także oświetlenie zmienionej chorobowo powierzchni skóry tzw. lampą Wooda – grzybica drobnozarodnikowa daje wyraźny zielony kolor z powodu obecności zarodników grzyba na powierzchni skóry.

 

Grzybica skóry głowy – leczenie

Leczenie grzybicy skóry głowy należy rozpocząć jak najszybciej, aby uniemożliwić rozwój choroby i zapobiec dalszym zakażeniom. Głównym sposobem leczenia tego schorzenia jest doustne przyjmowanie preparatów o działaniu przeciwgrzybicznym, w składzie których znajduje się przeważnie terbinafina, flukanazol lub gryzeofulwina (w zależności od rodzaju grzybicy). Uzupełniająco stosować można także kremy i szampony zawierające ketokonazol  lub cyklopiroksolaminę. Polecane jest również jak najczęstsze (nawet co 7-10 dni) obcinanie włosów w celu usunięcia ich zakażonych struktur.

 

Grzybica skóry głowy – prewencja

Aby uniknąć zakażenia grzybicą skóry głowy, należy:

  • korzystać z osobistych ręczników, grzebieni, szczotek,
  • podczas wizyt w gabinetach fryzjerskich upewnić się, że nożyczki czy grzebienie są regularnie odkażane,
  • regularnie myć głowę i dokładnie ją suszyć,
  • chronić głowę przed przepoceniem (np. zdejmowanie czapki podczas przebywania w pomieszczeniu),
  • zachować szczególną ostrożność podczas kontaktu z osobą zakażoną.

Znajdź dermatologa na skróty

Dermatolog to lekarz specjalista, który zajmuję się w leczeniem skóry, włosów oraz paznokci. Dermatologia to dziedzina medycyny, którą możemy podzielić na dermatologię leczniczą oraz estetyczną. Dermatologia lecznicza, jak sama nazwa wskazuje, skupia się na leczeniu chorób skóry takich jak afta, łuszczyca, czerniak, łysienie, trądzik różowaty, i wiele innych. 

Dermatologia estetyczna skupia się na poprawie kondycji skóry i spowolnieniu procesów starzenia. W dermatologii estetycznej stosuje się preparaty i zabiegi na usuwanie zmarszczek, usuwanie znamion, itp. Często leczenie chorób skóry, takich jak trądzik pospolity, wymaga też wykonania zabiegów estetycznych w celu usunięcia blizn potrądzikowych lub przebarwień skóry. 

Dermatolog specjalizujący się w leczeniu chorób skóry może jednocześnie być specjalistą dermatologii estetycznej lub szeroko pojętej medycyny estetycznej.  Dermatochirurgia zajmuje się usuwaniem chirurgicznym lub laserowym zmian skórnych takich jak różne rodzaje znamion – naskórkowe i melanocytowe, naczyniowe, łojowe i potowe -włókniaki, kurzajki, kaszaki, i inne.