ŁUSZCZYCOWE ZAPALENIE STAWÓW

Redakcja Dermatolog.pl, 30 października 2014

Łuszczycowe zapalenie stawów – opis choroby

Łuszczycowe zapalenie stawów to najcięższa postać łuszczycy – przewlekłej, zapalnej, niezakaźnej choroby, której przyczyny nie są do końca znane. Stawowa odmiana zazwyczaj towarzyszy łuszczycy zwykłej lub krostkowej. Łuszczyca stawowa jest seronegatywnym zapaleniem stawów, którego cechą charakterystyczną jest asymetryczne zajęcie stawów, często pojedynczych.

Tego typu łuszczyca jest niebezpiecznym schorzeniem – w niektórych przypadkach prowadzi wręcz do trwałego inwalidztwa.

Łuszczycowe zapalenie stawów występuje w trzech odmianach:

  • dystalna – dotyczy stawów miedzypaliczkowych palców stóp i rąk, częściej dotyka mężczyzn;
  • typu zniekształconego – zajmuje liczne stawy i kręgosłup, występuje z taką samą częstotliwością u obu płci;
  • typu reumatoidalnego zapalenia stawów – trudno ją odróżnić od reumatoidalnego zapalenia stawów, ponieważ ma bardzo podobne objawy; różnić może się asymetrią zajętych stawów i zajmowaniem kręgosłupa; tę odmianę częściej spotyka się u kobiet.

 

Objawy

Łuszczycowe zapalenie stawów może rozpocząć się od zmian zapalnych – bolesności, obrzęku w jednym lub kilku stawach międzypaliczkowych rąk lub stóp bądź też w którymś z dużych stawów. Często obserwuje się też zajęcie stawów kręgosłupa, powodujące jego sztywność.

Gdy wystąpi łuszczycowe zapalenie stawów, objawy podstawowe zazwyczaj poprzedzają wykwity skórne, ponieważ ten typ schorzenia zwykle wiąże się z innymi łuszczycami.

 

Diagnoza

Łuszczyca stawowa jest stosunkowo łatwa do rozpoznania, jeśli dermatolog stwierdził poprzedzające ją wykwity skórne na tle innych łuszczyc. Natomiast niezwykle trudno zdiagnozować chorobę, gdy ta rozpoczyna się od zajęcia stawów (16% przypadków). Gdy zachodzi podejrzenie schorzenia, lekarz zleca badania podstawowe (w przypadku tej choroby zwiększa się OB), a także oznaczenie czynnika reumatoidalnego (jeśli to łuszczycowe zapalenie stawów, będzie ujemny) oraz wykonanie rtg kości. Niezbędna jest też konsultacja z reumatologiem. Łuszczyca stawowa bywa bowiem mylona z reumatoidalnym zapaleniem stawów. Różni się od niego jednak brakiem guzków reumatoidalnych i ujemnym czynnikiem reumatoidalnym.

 

Leczenie łuszczycowego zapalenia stawów

Łuszczycowe zapalenie stawów jest chorobą przewlekłą i wymaga, by pacjent był pod stałą opieką lekarską.

Łuszczyca może doprowadzić do kalectwa, dlatego podstawowym celem leczenia jest uniknięcie tego zagrożenia i utrzymanie sprawności ruchowej. Działania lekarza nakierowane są na powstrzymywanie postępowania choroby, zahamowanie stanu zapalnego, uśmierzenie bólu oraz minimalizowanie zwyrodnienia stawów. W celu zmniejszenia sztywności stawów podaje się niesteroidowe leki przeciwzapalne, przeciwbólowe i leki modyfikujące przebieg choroby.

Poza farmakoterapią zaleca się też fizykoterapię, kinezyterapię i leczenie chirurgiczne.

 

Prewencja

Łuszczycowe zapalenie stawów może ominąć osoby prowadzące odpowiedni tryb życia. W profilaktyce choroby dużą rolę odgrywa zdrowa dieta, w której uwzględnia się przede wszystkim ryby.

Osoby, u których może wystąpić łuszczyca, powinny również pamiętać o aktywności fizycznej – takiej jednak, by nie obciążać zbytnio stawów. Unikanie stresu, infekcji oraz wszelkich czynności, które mogą uszkodzić stawy to zasady, których także warto przestrzegać.

Powiązane artykuły

Znajdź dermatologa na skróty

Dermatolog to lekarz specjalista, który zajmuję się w leczeniem skóry, włosów oraz paznokci. Dermatologia to dziedzina medycyny, którą możemy podzielić na dermatologię leczniczą oraz estetyczną. Dermatologia lecznicza, jak sama nazwa wskazuje, skupia się na leczeniu chorób skóry takich jak afta, łuszczyca, czerniak, łysienie, trądzik różowaty, i wiele innych. 

Dermatologia estetyczna skupia się na poprawie kondycji skóry i spowolnieniu procesów starzenia. W dermatologii estetycznej stosuje się preparaty i zabiegi na usuwanie zmarszczek, usuwanie znamion, itp. Często leczenie chorób skóry, takich jak trądzik pospolity, wymaga też wykonania zabiegów estetycznych w celu usunięcia blizn potrądzikowych lub przebarwień skóry. 

Dermatolog specjalizujący się w leczeniu chorób skóry może jednocześnie być specjalistą dermatologii estetycznej lub szeroko pojętej medycyny estetycznej.  Dermatochirurgia zajmuje się usuwaniem chirurgicznym lub laserowym zmian skórnych takich jak różne rodzaje znamion – naskórkowe i melanocytowe, naczyniowe, łojowe i potowe -włókniaki, kurzajki, kaszaki, i inne.