ŁYSIENIE DZIEDZICZNE

Redakcja Dermatolog.pl, 30 października 2014

Łysienie dziedziczne – opis choroby

Łysienie dziedziczne, jak sama nazwa wskazuje, jest dolegliwością przekazywaną w genach. Choroba ta częściej występuje u mężczyzn, jednak spotyka się ją również u kobiet. Łysienie dziedziczne uaktywnia się z wiekiem, zmiany widoczne są między 20 a 50 r.ż. Skłonność do choroby jest uwarunkowana dziedziczną podatnością poligenetyczną. Wypadanie włosów inicjują zaś androgeny – hormony męskie. Przypadłość jest wynikiem reakcji chemicznej dwuhydrotestosteronu (DHT) z genetycznie podatnymi mieszkami włosowymi. W efekcie skraca się czas trwania fazy wzrostu włosów oraz miniaturyzuje opuszka włosa, a następnie cały mieszek włosowy. W niektórych przypadkach, jeśli leczenie zostanie podjęte dość wcześnie, włosy odrastają. U bardzo wielu pacjentów zmiany są jednak nieodwracalne. Jeśli komuś trudno się z tym pogodzić, może próbować zabiegów chirurgicznych.

Źródło zdjęć: DermNet NZ

Objawy

Łysienie androgenowe, bo tak inaczej nazywane jest łysienie genetyczne, postępuje stopniowo. U mężczyzn włosy przerzedzają się obustronnie w okolicy skroniowej, mogą wypadać nadmiernie również na szczycie głowy oraz jej środkowo-czołowych obszarach. Zdarza się całkowita utrata włosów w danej okolicy. Natomiast kobiety nie łysieją w obrębie szczytowych powierzchni skóry. Łysienie androgenowe u pań nie powoduje też powstawania placków bez włosów. Obserwuje się u nich łysienie rozlane, przerzedzające znacznie włosy w części środkowo-czołowej skóry głowy oraz okolicach skroniowych.

Diagnoza łysienia dziedzicznego

Rozpoznanie choroby ustala się na podstawie wywiadu oraz obserwacji obrazu klinicznego. Dermatolog w celu wykluczenia innych niż dziedziczność przyczyn wypadania włosów, może zlecić badanie stanu korzenia włosa (trichogram), a także przesiewowe badania skóry owłosionej głowy oraz biopsję.

 

Leczenie łysienia

Leczenie schorzenia opiera się na prowadzeniu działań zapobiegających dalszemu wypadaniu włosów. Dermatolog w rokujących przypadkach może zalecić stymulację, mającą na celu odrost włosów. Często zapominanym aspektem kuracji jest wsparcie psychologiczne. Pacjenci zazwyczaj mocno przeżywają utratę włosów.

Łysienie androgenowe leczy się przy pomocy:

  • minoksidylu;
  • aminexilu;
  • finasterydu;
  • spironolaktonu;
  • octanu cyproteronu.

Skutki wywołane przez zaawansowane zmiany chorobowe można niwelować przy pomocy przeszczepu włosów. Istnieje też kilka technik chirurgicznych – przykładowo można wyciąć pacjentowi skórę pozbawioną włosów i naciągnąć tkanki. Inną metodą jest przeszczep płatów skóry. Zdarzają się również przeszczepy mieszków włosowych.

Prewencja

Łysienie dziedziczne jest obciążeniem genetycznym, przed którym uciec jest niezmiernie trudno. Warto natomiast udać się z nim do lekarza, aby jak najwcześniej podjąć terapię i zminimalizować ubytki włosów. Dobrze jest wykonywać dokumentację fotograficzną, dzięki której pacjent i lekarz będą widzieć, jakiego typu zmiany zachodzą. Trzeba zdawać sobie sprawę, że tak jak wolno postępuje choroba, tak powoli pojawiają się widoczne efekty terapii.

Znajdź dermatologa na skróty

Dermatolog to lekarz specjalista, który zajmuję się w leczeniem skóry, włosów oraz paznokci. Dermatologia to dziedzina medycyny, którą możemy podzielić na dermatologię leczniczą oraz estetyczną. Dermatologia lecznicza, jak sama nazwa wskazuje, skupia się na leczeniu chorób skóry takich jak afta, łuszczyca, czerniak, łysienie, trądzik różowaty, i wiele innych. 

Dermatologia estetyczna skupia się na poprawie kondycji skóry i spowolnieniu procesów starzenia. W dermatologii estetycznej stosuje się preparaty i zabiegi na usuwanie zmarszczek, usuwanie znamion, itp. Często leczenie chorób skóry, takich jak trądzik pospolity, wymaga też wykonania zabiegów estetycznych w celu usunięcia blizn potrądzikowych lub przebarwień skóry. 

Dermatolog specjalizujący się w leczeniu chorób skóry może jednocześnie być specjalistą dermatologii estetycznej lub szeroko pojętej medycyny estetycznej.  Dermatochirurgia zajmuje się usuwaniem chirurgicznym lub laserowym zmian skórnych takich jak różne rodzaje znamion – naskórkowe i melanocytowe, naczyniowe, łojowe i potowe -włókniaki, kurzajki, kaszaki, i inne.