ODRA

Redakcja Dermatolog.pl, 3 listopada 2014

Odra – opis choroby

W odległych stuleciach odra (łac. morbili) siała postrach wśród ludności. W XX wieku choroba nie była już tak groźna, a obecnie powszechność szczepień prawie zupełnie wyeliminowała takie schorzenia jak odra. Choroba ta dziś spotykana jest głównie u dzieci, które przebywają w większych skupiskach, np. przedszkolach.

Generalnie odra roznosi się drogą kropelkową i jest wywoływana przez wirus odry. Dostaje się on do organizmu przez jamę nosowo-gardłową. Intubuje się ok. 2 tygodnie. Odra atakuje nabłonek oddechowy i tkankę limfatyczną. Chory zaczyna zarażać  ok. 2 dni przed wystąpieniem objawów, przestaje ok. 4 dni po pojawieniu się wysypki. Wirus odry znajduje się w wydzielinie z nosa i gardła, a także we łzach oraz moczu i krwi chorego. Powszechnie wiadomo, że gdy raz wykształcą się w organizmie przeciwciała – czy to w skutek szczepienia czy też po przejściu choroby – odra przestaje być zagrożeniem.

Źródło zdjęć: DermNet NZ

Objawy

Odra rozwija się stopniowo. Początkowo atakuje drogi oddechowe. Ostry ból gardła, nieżyt błony śluzowej nosa i spojówek oraz stan zapalny górnych dróg oddechowych i gorączka, a także suchy kaszel są sygnałem, że pojawiła się odra. Objawy te często bywają mylone z innymi infekcjami wirusowymi. Odra charakteryzuje się natomiast białawymi przebarwieniami (plamkami Koplika) pojawiającymi się na błonie śluzowej policzków na wysokości dolnych zębów trzonowych.

W kolejnym etapie (do 5 dni) odra wywołuje gruboplamistą wysypkę. Zmiany są różowe i zlewają się. Początkowo widoczne są na twarzy za uszami i na czole. Potem odra postępuje w dół i obejmuje całą powierzchnię ciała. W tej fazie wciąż obecne są kaszel i wysoka gorączka. Ustępują one łącznie z innymi dolegliwościami dróg oddechowych po kilku dniach. W tym samym czasie wysypka zmienia kolor na ceglasty, a naskórek złuszcza się otrąbiasto.

Diagnoza

Odra diagnozowana jest w oparciu o ocenę objawów oraz wywiad z chorym, a ponieważ dolegliwość częściej dotyczy dzieci, na pytania, które zada dermatolog czy inny specjalista, odpowiedzi powinni udzielić opiekunowie małych pacjentów. W początkowej fazie łatwo chorobę pomylić z zapaleniem gardła i innymi infekcjami górnych dróg oddechowych. Po kilku dniach, gdy odra daje objawy skórne, można ją pomylić z różyczką i szkarlatyną. Jeśli zachodzi obawa pomyłki, można wykonać badania serologiczne krwi.

Leczenie

Odra, jak większość chorób wywoływanych przez wirusy, nie wymaga leczenia ogólnego. W jej przypadku zwalcza się nie przyczyny, a objawy. Chorym podaje się leki przeciwgorączkowe, przeciwbólowe i przeciwkaszlowe. Ponieważ przy chorobie wystąpić może światłowstręt, dobrze jest dbać o zaciemnienie pokoju, w którym przebywa pacjent. Ważne jest również, by to pomieszczenie było wietrzone. Odra wymaga specjalnego traktowania chorego – powinien on mieć lekkostrawną dietę bogata w witaminy. Aby nie odwodnił się w wyniku gorączki, musi dużo pić.

Prewencja

Odra jest chorobą, na którą można się zaszczepić. Niemowlętom są podawane szczepionki skojarzone (MMR), które zabezpieczają przed przypadłościami, takimi jak odra, świnką i różyczką. Są to najskuteczniejsze sposoby uniknięcia choroby wywoływanej przez wirus odry, gdyż organizm uczy się dzięki nim walczyć z tym zagrożeniem. Odporność nabywa się na całe życie, choć w niewielkiej liczbie przypadków zdarza się, że MMR jest nieskuteczne. Dlatego niektórzy lekarze zalecają powtórne szczepienia.

Powiązane artykuły

Znajdź dermatologa na skróty

Dermatolog to lekarz specjalista, który zajmuję się w leczeniem skóry, włosów oraz paznokci. Dermatologia to dziedzina medycyny, którą możemy podzielić na dermatologię leczniczą oraz estetyczną. Dermatologia lecznicza, jak sama nazwa wskazuje, skupia się na leczeniu chorób skóry takich jak afta, łuszczyca, czerniak, łysienie, trądzik różowaty, i wiele innych. 

Dermatologia estetyczna skupia się na poprawie kondycji skóry i spowolnieniu procesów starzenia. W dermatologii estetycznej stosuje się preparaty i zabiegi na usuwanie zmarszczek, usuwanie znamion, itp. Często leczenie chorób skóry, takich jak trądzik pospolity, wymaga też wykonania zabiegów estetycznych w celu usunięcia blizn potrądzikowych lub przebarwień skóry. 

Dermatolog specjalizujący się w leczeniu chorób skóry może jednocześnie być specjalistą dermatologii estetycznej lub szeroko pojętej medycyny estetycznej.  Dermatochirurgia zajmuje się usuwaniem chirurgicznym lub laserowym zmian skórnych takich jak różne rodzaje znamion – naskórkowe i melanocytowe, naczyniowe, łojowe i potowe -włókniaki, kurzajki, kaszaki, i inne.