OPARZENIA SŁONECZNE

Redakcja Dermatolog.pl, 3 listopada 2014

Oparzenia słoneczne – opis choroby

Wiele osób uwielbia się opalać. Brązowa skóra po urlopie jest dla nich najcenniejszą pamiątką. Jednak bardzo często próbują to osiągnąć, idąc na skróty i nieodpowiednio korzystając z letniej pogody. Nierozsądne opalanie się wywołuje bowiem oparzenia słoneczne. Ponadto po kilku latach może zaowocować chorobami skóry, a nawet rakiem.

Oparzenia słoneczne pojawiają się pod wpływem kontaktu skóry z promieniami UVA i UVB. O ile UVA w bardzo dużych dawkach wywołuje rumień, o tyle UVB może zaszkodzić już w małych ilościach. Oparzenia słoneczne najczęściej występują w łagodniejszym, I stopniu, a ich objawy, łagodzone odpowiednią pielęgnacją, znikają po kilku dniach. Oparzenia II stopnia wymagają pomocy lekarskiej.

Źródło zdjęć: DermNet NZ

Objawy

Skutki oparzenia pojawiają się po 1-4 godzinach po szkodliwym wpływie promieni UV. Oparzenie słoneczne poznaje się po rumieniu i nabrzmiałej skórze. Oparzenia charakteryzuje również ból, pieczenie i swędzenie. Dodatkowym przykrym objawem jest schodząca po kilku dniach skóra. W poważniejszych przypadkach oparzenia II stopnia pojawiają się też pęcherze i obfity wysięk surowiczy. Towarzyszyć może im opuchlizna i gorączka.

 

Diagnoza

Dermatolog wydaje diagnozę w oparciu o wywiad oraz ocenę zmian na skórze. Jego zadaniem jest też ocenienie stopnia i rozległości zmian chorobowych. Oparzenia słoneczne mogą być I lub II stopnia. W zależności od tego, jak głębokie i rozległe jest oparzenie, dobiera się formę leczenia. Dodatkowo jeśli w obrębie skóry dotkniętej przez oparzenie słoneczne znajdują się jakieś znamiona, lekarz powinien im się dokładnie przyjrzeć.

 

Leczenie

Nie każde oparzenie słoneczne wymaga, aby przyjrzał mu się lekarz. Należy do niego udać się, gdy ból staje się uciążliwy, towarzyszy mu gorączka, a także pojawiają się wymioty i dreszcze, a wraz z rumieniem na skórze występują pęcherze.

Gdy wystąpi oparzenie słoneczne, pierwsza pomoc polega na schłodzeniu ciała. Dlatego też najlepiej wziąć chłodny prysznic. Temperatura wody musi być odpowiednia – ani za ciepła, ani za zimna. Natomiast w chwili gdy na skórze pojawią się pęcherze, należy zaopatrzyć ją jałowym opatrunkiem i udać się do specjalisty.
Dermatolog lecząc oparzenia słoneczne I stopnia, zaleca zimne okłady oraz maści chłodzące, a także środki regenerujące, nawilżające i nawadniające skórę. Jeśli natomiast pojawiają się pęcherze, konieczne może być zastosowanie przeciwobrzękowych maści steroidowych bądź maści osuszających wysięki surowicze. Ponadto aby uchronić oparzenie słoneczne przed wtórną infekcją bakteryjną, lekarz może zalecić maść z antybiotykiem.

 

Prewencja

Opalać należy się rozsądnie – trzeba unikać ostrego, południowego słońca. Osoby które nie chcą, żeby oparzenia słoneczne popsuły im urlop, powinny wybierać na kąpiele słoneczne godziny przed- i popołudniowe oraz dawkować sobie czas spędzony na opalaniu małymi porcjami. Przede wszystkim należy jednak stosować kremy z filtrem. Im jaśniejsza karnacja, tym filtr powinien być wyższy. Osoby o jasnej karnacji, a także posiadający włosy blond i rude (tzw. I fototyp skóry) są najbardziej narażone na szkodliwe oddziaływanie promieni słonecznych. Stąd ich skóra zawsze powinna być chroniona odpowiednim preparatem. Największy faktor ochronny powinny mieć też kremy, którymi smaruje się dzieci.

Krem z filtrem nie może być wyłącznie atrybutem urlopowym. Stosować go trzeba zawsze, gdy spędza się czas na świeżym powietrzu podczas słonecznych dni. Istotna jest również pielęgnacja skóry po przebywaniu w nasłonecznionych miejscach. Podczas opalania zostaje bowiem naruszony prawidłowy, kwaśny odczyn ph skóry, a także kolagenowo-białkowa struktura skóry. Zaburzone zostają też mechanizmy regulacji komórek. Dlatego po każdym opalaniu, konieczne są zabiegi regeneracyjne.

Znajdź dermatologa na skróty

Dermatolog to lekarz specjalista, który zajmuję się w leczeniem skóry, włosów oraz paznokci. Dermatologia to dziedzina medycyny, którą możemy podzielić na dermatologię leczniczą oraz estetyczną. Dermatologia lecznicza, jak sama nazwa wskazuje, skupia się na leczeniu chorób skóry takich jak afta, łuszczyca, czerniak, łysienie, trądzik różowaty, i wiele innych. 

Dermatologia estetyczna skupia się na poprawie kondycji skóry i spowolnieniu procesów starzenia. W dermatologii estetycznej stosuje się preparaty i zabiegi na usuwanie zmarszczek, usuwanie znamion, itp. Często leczenie chorób skóry, takich jak trądzik pospolity, wymaga też wykonania zabiegów estetycznych w celu usunięcia blizn potrądzikowych lub przebarwień skóry. 

Dermatolog specjalizujący się w leczeniu chorób skóry może jednocześnie być specjalistą dermatologii estetycznej lub szeroko pojętej medycyny estetycznej.  Dermatochirurgia zajmuje się usuwaniem chirurgicznym lub laserowym zmian skórnych takich jak różne rodzaje znamion – naskórkowe i melanocytowe, naczyniowe, łojowe i potowe -włókniaki, kurzajki, kaszaki, i inne.