ROGOWACENIE CIEMNE

Redakcja Dermatolog.pl, 17 października 2017

Rogowacenie ciemne – opis choroby

Rogowacenie ciemne twarda skórajest specyficznym objawem skórnym towarzyszącym innym, ogólnym chorobom. Istotą rogowacenia ciemnego jest pojawianie się na różnych częściach ciała pogrubionych, ciemno zabarwionych zmian skórnych. Wyróżnia się kilka typów rogowacenia ciemnego. Jeden z nich jest określany mianem zespołu paraneoplastycznego, czyli skórnej manifestacji nowotworu narządów wewnętrznych.

Rogowacenie ciemne nie jest schorzeniem infekcyjnym, co oznacza, że nie można się nim zarazić od drugiej osoby. Niezależnie od tego rozwój zmian skórnych typowych dla tej jednostki chorobowej zawsze powinien być traktowany jako sygnał ostrzegawczy.

Wyróżnia się dwie postaci rogowacenia ciemnego:

 • łagodną (80% przypadków) – towarzyszącą chorobom przebiegającym z opornością na insulinę np. cukrzycy
 • złośliwą – współistniejącą z nowotworami, głównie z rakami przewodu pokarmowego, częściej żołądka oraz płuc.

 

Objawy rogowacenia ciemnego

Zmiany skórne charakterystyczne dla rogowacenia ciemnego mają postać przerostowych, brodawkowatych ognisk o zabarwieniu brunatno-szarym, niekiedy czarnym. Skóra w tych miejscach staje się szorstka, wyraźnie pogrubiała.

Rogowacenie lokalizuje się głównie w naturalnych fałdach skóry, zatem w okolicach:

 • pachowych
 • pachwinowych
 • szyi
 • dołu łokciowego i podkolanowego
 • pępka
 • otoczek sutkowych
 • pod piersiami

Umiejscowienie w obrębie kończyn górnych znacznie częściej wskazuje na rozwijający się nowotwór innych narządów (płuca, żołądka).

W bardzo ciężkich postaciach rogowacenie ciemne obejmuje błony śluzowe:

 • jamy ustnej
 • nosa
 • narządów rodnych

Ciemnemu zabarwieniu zwykle towarzyszy świąd, jednak postać łagodna może pozostać niezauważona przez chorego. Specyficzną cechą rogowacenia ciemnego jest nagły wysiew zmian skórnych pojawiający się niezależnie od wieku pacjenta.

 

Diagnoza

Prawidłowe rozpoznanie rogowacenia ciemnego jest bardzo ważne, gdyż niekiedy tylko na jego podstawie można odpowiednimi metodami wykryć i zacząć leczyć inne poważne schorzenia. Niespodziewany wysiew licznych zmian skórnym o brunatnym zabarwieniu, szorstkich w dotyku zawsze powinien skłonić pacjenta do wizyty u lekarza. Postawienie diagnozy nie ogranicza się do wywiadu i obejrzenia skóry chorego za pomocą dermatoskopu. Najważniejszym krokiem diagnostycznym są bowiem dalsze badania wykluczające obecność nowotworu (RTG klatki piersiowej, tomografia komputerowa, endoskopia układu pokarmowego) oraz innych chorób skojarzonych z łagodną odmianą rogowacenia ciemnego (zaburzenia metaboliczno- endokrynologiczne, cukrzyca, otyłość)

 

Leczenie rogowacenie ciemnego

Leczenie rogowacenia ciemnego musi zostać ukierunkowane na przyczynę, czyli na chorobę podstawową. Insulinooporoność lub cukrzycę należy kontrolować odpowiednią dietą, lekami, w ostateczności zastrzykami z insuliny. Natomiast rogowacenie ciemnie będące pierwszym zidentyfikowanym objawem raka żołądka lub płuc niestety pogarsza rokowanie chorego, gdyż prawdopodobnie wskazuje to na bardzo agresywny przebieg nowotworu.

 

Prewencja

Zapobieganie rogowaceniu ciemnemu opiera się na profilaktyce otyłości, cukrzycy oraz raka przewodu pokarmowego i płuc. W pierwszych dwóch przypadkach najskuteczniejszym postępowaniem jest aktywny tryb życia połączony ze zbilansowaną dietą. By zmniejszyć ryzyko zachorowania na raka żołądka należy natomiast unikać żywności konserwowanej, bogato solonej oraz monitorować ewentualne zakażenie bakterią Helicobacter pylori zwykle kojarzoną ze wrzodami żołądka. Najlepszą metodą zapobiegania nowotworowi płuc jest oczywiście zaprzestanie palenia papierosów, także palenia biernego.

Powiązane artykuły

Znajdź dermatologa na skróty

Dermatolog to lekarz specjalista, który zajmuję się w leczeniem skóry, włosów oraz paznokci. Dermatologia to dziedzina medycyny, którą możemy podzielić na dermatologię leczniczą oraz estetyczną. Dermatologia lecznicza, jak sama nazwa wskazuje, skupia się na leczeniu chorób skóry takich jak afta, łuszczyca, czerniak, łysienie, trądzik różowaty, i wiele innych. 

Dermatologia estetyczna skupia się na poprawie kondycji skóry i spowolnieniu procesów starzenia. W dermatologii estetycznej stosuje się preparaty i zabiegi na usuwanie zmarszczek, usuwanie znamion, itp. Często leczenie chorób skóry, takich jak trądzik pospolity, wymaga też wykonania zabiegów estetycznych w celu usunięcia blizn potrądzikowych lub przebarwień skóry. 

Dermatolog specjalizujący się w leczeniu chorób skóry może jednocześnie być specjalistą dermatologii estetycznej lub szeroko pojętej medycyny estetycznej.  Dermatochirurgia zajmuje się usuwaniem chirurgicznym lub laserowym zmian skórnych takich jak różne rodzaje znamion – naskórkowe i melanocytowe, naczyniowe, łojowe i potowe -włókniaki, kurzajki, kaszaki, i inne.