ZATRUCIE BENZYNĄ

Redakcja Dermatolog.pl, 5 listopada 2014

Zatrucie benzyną – opis choroby

Zatrucie benzyną – stosowaną głównie jako materiał napędowy silników spalinowych oraz rozpuszczalnik – jest ostrym stanem zaburzeń czynności organizmu. Wywołuje go wchłonięcie do ustroju – przez skórę, drogi oddechowe czy pokarmowe – substancji toksycznych obecnych w składzie tego paliwa. Na liście szkodliwych komponentów benzyny znajdują się: czteroetylek ołowiu, benzen i jego pochodne oraz alkohol drzewny. Ze względu na fakt, że dziś w sprzedaży rozpowszechnia się benzynę bezołowiową, zatrucie benzyną jest znacznie rzadszą przypadłością. Jednak substancja ta wciąż ma właściwości toksyczne.

 

Objawy

Skażenie skóry, wdychanie oparów oraz wypicie toksyny to trzy możliwe drogi, jakimi można spowodować zatrucie benzyną. Objawy w każdym przypadku są inne i zależne od uszkodzonych narządów i układów. Wypicie nawet kilku kropel tej substancji od razu silnie podrażnia błony śluzowe żołądka, powodując natychmiastowe nudności i wymioty. Towarzyszą temu bóle brzucha i zawroty głowy, niekiedy krwawe stolce i krwiomocz. Duszności, sinica i drgawki pojawiają się po wypiciu 2-3 łyżek płynu. Silne zatrucie benzyną drogą pokarmową w wyniku spożycia 15 mg tej substancji może skutkować zgonem.

Benzyna podrażniająca skórę pacjenta powoduje jej zaczerwienie oraz wystąpienie pęcherzy i owrzodzeń. Natomiast ekspozycja na opary tego paliwa doprowadza do zawrotów i bólów głowy, senności i nadmiernej potliwości, zaburzeń równowagi, podrażnień spojówek i błon śluzowych, spadku temperatury ciała, a wreszcie – do utraty przytomności. Powolne i stałe zatrucie benzyną grozi anemią i uszkodzeniem szpiku kostnego. Zaś w niezwykle groźnym przypadku zachłyśnięcia się nią podczas wymiotów u pacjenta może rozwiną się toksyczny obrzęk płuc lub chemiczne zapalenie płuc.

 

Diagnostyka

Stwierdzenie charakterystycznych objawów w połączeniu z zaistniałym faktem kontaktu benzyny z drogami oddechowymi, skórą czy przewodem pokarmowym pacjenta dają podstawy do zdiagnozowania przypadku zatrucia tą substancją.

 

Zatrucie benzyną – Leczenie

Na pytanie, jak pomóc osobie, u której wystąpiło zatrucie benzyną, pierwsza pomoc udzielona niezwłocznie i prawidłowo jest najlepszą odpowiedzią. Wymaga to zapewnienia poszkodowanemu dostępu do świeżego powietrza (przy zatruciu drogą wziewną) oraz obfitego przemycia podrażnionej skóry wodą z mydłem (przy skażeniu powierzchni ciała). Natomiast gdy zatrucie benzyną powstało wskutek jej wypicia, inicjacja wymiotów jest czynnością, której należy unikać. Tą drogą można bowiem osiągnąć odwrotny skutek – szybsze przedostanie się toksyny do krwiobiegu i uszkodzenie mózgu. Lepiej podać choremu ok. 200 ml oleju parafinowego do wypicia, mocną i gorzką herbatę lub kawę czy też gorzką sól o działaniu przeczyszczającym.

Również wezwanie zespołu pogotowia ratunkowego jest działaniem obligatoryjnym w chwili, gdy u danej osoby nastąpi zatrucie benzyną. Leczenie objawowe będzie już przedmiotem działań lekarzy specjalistów – jak dermatolog, gastrolog czy okulista – w zależności od specyfiki danego przypadku. Warto również mieć na uwadze, że spożycie mleka i tłuszczów może przyspieszyć niepożądane wchłanianie się benzyny. Z reguły organizm powinien wydalić ją samoistnie przez skórę i drogi moczowe. Tylko niekiedy stosuje się płukanie żołądka.

 

Prewencja

Ostrożność i używanie tego paliwa zgodnie z jego przeznaczeniem to podstawowe działania prewencyjne, dzięki którym zatrucie benzyną nie powinno wystąpić. Natomiast osoby stykające się z nią w pracy zawodowej muszą bezwzględnie nosić odzież ochronną. W chwili, gdy ubranie przesiąknie oparami benzyny, należy je wymienić, by na skórze nie doszło do owrzodzeń. Z kolei przewlekłe zatrucie benzyną zdarza się niezmiernie rzadko u osób narażonych na częsty kontakt z tą substancją. Profilaktyka wymagałaby tu przerwania ekspozycji na opary benzyny, co u kontrolerów jakości paliw czy pracowników obsługi stacji benzynowych jest raczej niemożliwe.

Znajdź dermatologa na skróty

Dermatolog to lekarz specjalista, który zajmuję się w leczeniem skóry, włosów oraz paznokci. Dermatologia to dziedzina medycyny, którą możemy podzielić na dermatologię leczniczą oraz estetyczną. Dermatologia lecznicza, jak sama nazwa wskazuje, skupia się na leczeniu chorób skóry takich jak afta, łuszczyca, czerniak, łysienie, trądzik różowaty, i wiele innych. 

Dermatologia estetyczna skupia się na poprawie kondycji skóry i spowolnieniu procesów starzenia. W dermatologii estetycznej stosuje się preparaty i zabiegi na usuwanie zmarszczek, usuwanie znamion, itp. Często leczenie chorób skóry, takich jak trądzik pospolity, wymaga też wykonania zabiegów estetycznych w celu usunięcia blizn potrądzikowych lub przebarwień skóry. 

Dermatolog specjalizujący się w leczeniu chorób skóry może jednocześnie być specjalistą dermatologii estetycznej lub szeroko pojętej medycyny estetycznej.  Dermatochirurgia zajmuje się usuwaniem chirurgicznym lub laserowym zmian skórnych takich jak różne rodzaje znamion – naskórkowe i melanocytowe, naczyniowe, łojowe i potowe -włókniaki, kurzajki, kaszaki, i inne.