Choroby skóry u dzieci – najczęstsze przypadki

Najczęściej występujące choroby skóry u dzieci Każda zmiana na delikatnej skórze maluszka wzbudza niepokój rodziców. To słuszne podejście, gdyż choć […]

choroby skóry u dzieci

Najczęściej występujące choroby skóry u dzieci

Każda zmiana na delikatnej skórze maluszka wzbudza niepokój rodziców. To słuszne podejście, gdyż choć nie każda dolegliwość jest groźna i bez problemu poradzimy z nią sobie sami, niektóre schorzenia wymagają pilnej konsultacji lekarskiej. Warto zatem poznać popularne choroby skóry u dzieci, aby zawsze właściwie zareagować.

choroby skóry u dzieci

Na co zwrócić uwagę?

Oglądając skórę dziecka, zwróćmy uwagę na kolor zmian skórnych (jeżeli są one czerwone, oznacza to stan zapalny), ich umiejscowienie, ilość wykwitów (czy są one pojedyncze czy liczne), rozmieszczenie (jednostronne pojawiają się na przykład w przypadku półpaśca, symetryczne – łuszczycy, asymetryczne – grzybicy skóry), powierzchnię (szorstkie, gładkie, w postaci strupów) oraz rodzaj (płaskie lub wypukłe). Dokładnie obserwować należy nie tylko skórę, lecz również paznokcie, głowę, narządy płciowe i jamę ustną. Zwróćmy szczególną uwagę na to, czy dziecko nie jest nadmiernie wrażliwe na dotyk lub czy nie skarży się na swędzenie skóry.

Najczęstsze choroby skóry u dzieci

Do najpopularniejszych chorób skóry wieku dziecięcego zalicza się:

  • Rumień – jest to zakaźna choroba wirusowa, która zaczyna się od objawów zbliżonych do grypy. Z czasem zaobserwować można wysypkę na ciele i twarzy. Roznosi się ona przez kichanie i kaszel. Leczenie rumienia polega na przyjmowaniu środków przeciwbólowych, odpoczynku i spożywaniu dużej ilości płynów.
  • Grzybica – choroba ta objawia się zaczerwienieniem i świądem skóry. Z czasem zaczynają pojawiać się na niej pęcherze, dochodzić może także do łuszczenia naskórka. Grzybicą dziecko zarazić może się poprzez kontakt z chorą tkanką innego człowieka lub zwierzęcia albo na skutek używania ręcznika osoby zakażonej. Leczenie opiera się głównie o stosowanie maści przeciwgrzybicznych.
  • Liszajec – najczęściej występuje on u dzieci w wieku od dwóch do sześciu lat. Objawia się powstawaniem na skórze pęcherzy wypełnionych płynem. Po ich pęknięciu zostają grube strupy. Zmiany skórne najczęściej występują na twarzy, zwykle w okolicy nosa oraz ust. Liszajec roznosi się poprzez bezpośredni kontakt z osobą chorą albo dzielenie się z chorym ręcznikiem lub zabawkami. Leczenie liszajca polega na podawaniu antybiotyku.
  • Ospa wietrzna – objawia się czerwonymi kropkami i swędzącą wysypką. Do jej leczenia stosuje się leki zmniejszające świąd i grypopodobne objawy. Osoby, które raz przeszły ospę wietrzną, mają bardzo niewielkie szanse na ponowne zachorowanie.
  • Potówki – pojawiają się one na skórze dziecka, na skutek wysokiej temperatury i wilgotności powietrza. Posiadają postać różowych i czerwonych kropek, które występują na szyi, głowie czy ramionach. Miejsca pokryte potówkami można przemywać wodą z dodatkiem emolientów. Potówek nie należy nigdy przecierać spirytusem ani wyciskać.
  • Brodawka (nazywana również kurzajką) – wywołana jest ona zakażeniem wirusowym HPV (wirusem brodawczaka ludzkiego). Roznosi się poprzez bezpośredni kontakt z osobą cierpiącą na taką dolegliwość lub z przedmiotem, który miała ona w ręce. Brodawki usuwać można na kilka sposobów – wypalać, mrozić ciekłym azotem, łyżeczkować lub traktować laserem. Czasem samoistnie dochodzi do ich zaniku.

Jeżeli tylko zaobserwujemy u dziecka jakiekolwiek niepokojące nas objawy, należy jak najszybciej skontaktować się z lekarzem, który postawi stosowną diagnozę i przepisze niezbędne leki.

logo