Cienie pod oczami – czy świadczą o chorobie?

Skąd biorą się cienie pod oczami? Cienie pod oczami to problem osób w różnym wieku. Wbrew powszechnej opinii najczęstszym powodem ich […]

Skąd biorą się cienie pod oczami?

Cienie pod oczami to problem osób w różnym wieku. Wbrew powszechnej opinii najczęstszym powodem ich występowania nie jest zmęczenie czy brak snu. Jakie są zatem główne przyczyny pojawiania się ciemniejszego zabarwienia skóry w okolicach oczu?

cienie pod oczami

Cienie pod oczami a przyczyny genetyczne

Najczęściej winne są geny. Budowa naszej skóry jest w wysokim stopniu dziedziczona po rodzicach.  Pod oczami może ona być cienka i silnie unaczyniona. Wówczas ulokowane tutaj naczynia krwionośne prześwitują przez delikatną warstewkę i są widoczne jako ciemniejsze zabarwienie. Odziedziczyć możemy również problemy z pigmentacją skóry. Wówczas w tych problematycznych partiach twarzy obserwuje się większą ilość melaniny, która odpowiada za naturalny koloryt naszej cery, oczu czy włosów. Za wizualny efekt, jakie dają cienie pod oczami, może odpowiadać także budowa naszej czaszki. Gdy jesteśmy posiadaczami głęboko osadzonych oczu, na ich rejony pada cień, więc wyglądają na ciemniejsze, niż są w rzeczywistości.

Zaburzenia cyrkulacji

Problem nieestetycznych „podkówek” często towarzyszy nam w godzinach porannych. Wówczas może za nie odpowiadać spowolnienie pracy układu limfatycznego, który odprowadza wodę i substancje toksyczne z naszego organizmu. Dochodzi do tego podczas snu, gdy przebywamy w pozycji leżącej, a nasze mięśnie nie pracują tak, jak podczas normalnej aktywności. Skumulowana w tkance podskórnej woda jest widoczna przez cienki naskórek w okolicach oczu. Jeśli dodatkowo płyny przenikają do przestrzeni pozanaczyniowych, będziemy mieć także problem z obrzękami.

Niezdrowy tryb życia

Cienie pod oczami mogą pojawiać się ponadto na skutek długotrwałego stresu, niezdrowej diety (braki witamin i minerałów, a zwłaszcza żelaza, odwodnienie, nadmiar soli), palenia papierosów i nadużywania alkoholu. Warto wspomnieć również o nadmiernej ekspozycji na słońce. U osób, które zbyt często się opalają, dojść może do przesuszenia skóry. Traci ona wówczas swoją gęstość i właściwe napięcie, przez co naczynia krwionośne stają się bardziej widoczne. Dlatego tak ważne jest, aby kremów z filtrami UVA i UVB używać nie tylko na ciało, ale także na całą twarz, w tym także pod oczy.

Starzenie się skóry

Wraz z wiekiem zwiększa się ilość zmarszczek wokół oczu, a cera staje się bardziej wiotka. Na skutek fizjologicznych zmian w organizmie dochodzi do osłabienia produkcji kolagenu i elastyny, które znajdują się także w cienkiej skórze powiek. Dodatkowo do obniżenia elastyczności skóry, może dojść spadek napięcia mięśnia okrężnego oka. Objawem tego jest ciemniejsze zabarwienie pod oczami. Wraz z upływem lat problem staje się coraz bardziej widoczny.

Cienie pod oczami to zwiastun choroby?

Cienie pod oczami bardzo często zaobserwować można u osób z kontaktowym lub atopowym zapaleniem skóry. W ich przypadku obecność sińców często jest efektem drapania lub pocierania okolic oczu. „Podkówki” stanowić mogą również jeden z objawów zapalenia zatok lub przeziębienia. Dochodzi wówczas do zwiększenia ciśnienia w naczyniach krwionośnych pod oczami. Sińce ponadto stają się bardziej widoczne wtedy, kiedy nasza skóra staje się blada. Ma to miejsce na przykład w czasie menstruacji, ciąży czy osłabienia. Ponadto mogą być one oznaką wielu chorób ogólnoustrojowych, jak np. niewydolność układu krążenia, zaburzenia rytmu serca, choroby nerek, nadczynność tarczycy czy zaburzenia w gospodarce hormonalnej. Pojawiają się wówczas jako następstwo schorzenia, ale mogą być także sygnałem zmian zachodzących w organizmie, który powinien nas skłonić do konsultacji medycznej.

Aby właściwie zdiagnozować przyczynę swojego problemu, warto przyjrzeć się swoim codziennym nawykom, ocenić skórę pod oczami, a w razie konieczności wykonać badania lekarskie. Podpowiedzią może być dla nas kolor przebarwień. Cienie żółte lub brązowe mogą być wskazaniem do wykonania prób wątrobowych. Kolor fioletowy, purpurowy i niebieski, świadczy zwykle o płytkim unaczynieniu cery, więc warto popracować nad wzmocnieniem skóry i usprawnić krążenie. Ciemniejsza barwa jest  natomiast nierzadko oznaką zmęczenia i słabej kondycji organizmu. Najlepszym wyborem będzie wtedy wprowadzenie w życie kilku zdrowych zasad.

logo