Cosmelan – alternatywa dla laserowego usuwania przebarwień

Zamiast lasera – Cosmelan Przebarwienia na skórze spędzają sen z powiek osobom, które nie są gotowe na poddanie się laserowej […]

cosmelan

Zamiast lasera – Cosmelan

Przebarwienia na skórze spędzają sen z powiek osobom, które nie są gotowe na poddanie się laserowej kuracji depigmentacyjnej, ale nie wiedzą, że mogą zastosować kurację opartą na działaniu substancji złuszczających. Kuracja Cosmelan to nowoczesna metoda pozwalająca zredukować przebarwienia na skórze o 95% – bez wykorzystania lasera i konieczności spędzenia długich godzin w klinice medycyny estetycznej.

cosmelan

Przebarwienia pojawiające się na skórze są skutkiem nadprodukcji melaniny, która stanowi naturalny filtr chroniący przed szkodliwym działaniem promieni UV. Zwiększenie produkcji melaniny ma miejsce w przypadku eksponowania skóry na działanie promieni słonecznych oraz zmian hormonalnych – najczęściej w ciąży i w okresie menopauzy. Przebarwienia nie są groźne dla zdrowia, ale ze względów estetycznych coraz częściej poddaje się je zabiegom depigmentacji. Kuracja Cosmelan polega na rozjaśnianiu przebarwień poprzez blokowanie tyrozynazy i stopniowego pozbywania się nadmiaru pigmentu.

Zastosowanie i efekty Cosmelanu

Kuracja Cosmelan ma cztery kluczowe zastosowania:

 • usuwanie przebarwień (piegi, melasma)
 • zwężanie rozszerzonych ujść gruczołów łojowych
 • usuwanie blizn
 • leczenie trądziku

Po zabiegu następuje widoczne wygładzenie, wyrównanie kolorytu i nawilżenia skóry, zwężenie porów, regulacja wydzielania sebum i spowolnienie powstawania zaskórników. Kuracja jest też skutecznym sposobem leczenie powracających stanów zapalnych i łojotoku.

Przebieg zabiegu i rekonwalescencja

Kuracja Cosmelan jest przeprowadzana z wykorzystaniem trzech preparatów:

 • Płyn odtuszczający – służy głębokiemu oczyszczeniu i usunięciu martwych komórek z powierzchni skóry oraz odtłuszczeniu jej,
 • Krem Cosmelan 1 – ma działanie de pigmentacyjne,
 • Krem Cosmelan 2 – podtrzymuje efekt działania kremu depigmentacyjnego Cosmelan 1, służy rozjaśnianiu przebarwień oraz regulowaniu wydzielania łoju.

Po przeprowadzeniu wywiadu i wykluczeniu przeciwwskazań, lekarz ustala fototyp skóry – od typu skóry uzależniony będzie czas trwania terapii oraz moment, w którym można będzie zauważyć pierwsze efekty.

Każda kuracja Cosmelan przebiega w dwóch etapach – pierwszy jest wykonywany w gabinecie lekarskim przez specjalistę, a drugi wykonywany jest przez pacjenta samodzielnie w domu.

W gabinecie lekarskim lekarz oczyszcza i odtłuszcza skórę, następnie nakłada maskę Cosmelan 1. Po nałożeniu preparatu pacjent udaje  się do domu – maskę zmywa się po upływie kilku godzin, zgodnie z zaleceniami lekarza (czas pozostawienia jej na twarzy jest uzależniony od fototypu skóry).

Drugi etap to kuracja domowa. Przez okres od jednego do trzech miesięcy od zabiegu lekarskiego, pacjent stosuje krem Cosmelan 2 – szczegółowe wytyczne dotyczące stosowania kremu wydaje lekarz nadzorujący przebieg kuracji.

Zabieg jest całkowicie bezbolesny, ale należy przygotować się na podrażnienia i zaczerwienienia. Cosmelan powoduje silne złuszczanie naskórka, dlatego zalecane jest stosowanie kremów nawilżających i regenerujących – ich wybór trzeba poprzedzić konsultacją z lekarzem prowadzącym.

W trakcie kuracji zalecane jest odbywanie kontrolnych wizyt lekarskich w 8, 15 i 30 dniu po zabiegu przeprowadzonym w gabinecie.

Warunki skuteczności kuracji Cosmelan

Kuracja Cosmelan nie będzie skuteczna, jeżeli pacjent nie będzie ściśle stosował się do zaleceń lekarskich. Kuracja nie może zostać przerwana, nawet jeżeli przebarwienia lub blizny nie będą już widoczne. Przerwanie stosowania kremu Cosmelan 2 spowoduje wznowienie nadprodukcji melaniny. W trakcie kuracji nie można także aplikować jakichkolwiek dodatkowych środków złuszczających lub wybielających.

Zalecenia i przeciwwskazania – kiedy zrezygnować z Cosmelanu

Likwidowanie przebarwień z wykorzystaniem Cosmelanu jest bezpieczne, nie powoduje powikłań i nie wymaga przechodzenia kilkutygodniowej rekonwalescencji. Lekarz odradzi jednak przeprowadzenie zabiegu osobom, dla których substancje zawarte w preparatach mogą okazać się szkodliwe. Za przeciwwskazania do przeprowadzenia kuracji uważa się:

 • ciążę
 • niedawno przebyte zabiegi depilacji
 • trądzik w fazie aktywnej
 • aktywne stany zapalne skóry
 • niedawno przebyte zabiegi peelingujące
 • stosowanie Roaccutane’u

Kuracji nie powinny także poddawać się osoby, które w jej trakcie nie będą miały możliwości uniknięcia kontaktu ze słońcem i będą narażone na działanie promieni UV.

Cosmelan: opinie

W opiniach pacjentów największą zaletą Cosmelanu jest brak przygotowań oraz potrzeby pozostawania w klinice po nałożeniu maski. Zadowolenie z kuracji wyraża 99% pacjentów, którzy zdecydowali się na zabieg i nie przerwali kuracji przed terminem określonym przez lekarza.

Cena Cosmelanu w gabinecie i przy kuracji domowej

Zabieg Cosmelan zawsze należy wykonywać pod nadzorem lekarza – oczyszczanie oraz nałożenie kremu Cosmelan 1 musi odbywać się w gabinecie specjalisty. Próby wykonania zabiegu samodzielnie stanowią pozorną oszczędność, ponieważ niosą ryzyko poważnych uszkodzeń skóry i powikłań.

Kuracja Cosmelan to koszt ok. 1600 – 2200 zł. W cenę wliczone są konsultacje medyczne, preparat oczyszczający, kremy Cosmelan 1 i Cosmelan 2.

Po osiągnięciu oczekiwanych efektów i zakończeniu kuracji, należy ściśle stosować się do zaleceń lekarskich. Kurację będzie trzeba powtarzać, jeżeli pacjent będzie narażał skórę na działanie promieni słonecznych, nie będzie chronił jej przed promieniowaniem UV albo będzie przechodził zaburzenia hormonalne.

logo