Zdrowa i piękna skóra

Czy mogę sprawdzić ojcostwo anonimowo?

Redakcja Dermatolog.pl, 3 czerwca 2019

Określenie, czy dany mężczyzna jest biologicznym ojcem dziecka, możliwe jest dzięki badaniom genetycznym. Takie testy na ojcostwo można zrealizować na drodze sądowej. Analiza DNA jest zlecana przez sąd m.in. w czasie procesów o ustalenie alimentów, gdy występują przesłanki, że domniemany ojciec dziecka nie jest biologicznym rodzicem. Istnieje jednak możliwość realizacjitakiego badania prywatnie bez udziału sądu.

Chcę zrobić test na ojcostwo – jak można do niego podejść?

Prywatne testy na ojcostwo to dobra opcja dla osób, które są niepewne ojcostwa, jednak nie chcą bez uzyskania całkowitej pewności rozpoczynać procesów sądowych. Warto w tym miejscu zaznaczyć, że koszty procesu sądowego ponosi strona przegrana, więc wcześniejsze wykonanie badań jest bardziej niż wskazane.

 

Prywatne testy na ojcostwo można wykonać zarówno w punkcie pobrań, jak i w domu. W pierwszym przypadku w badaniu bierze udział dziecko i domniemany ojciec oraz konieczna jest pisemna zgoda matki dziecka i innych ewentualnych opiekunów prawnych. Ta wersja wymaga świadomości każdej ze stron o wykonywanym badaniu.

 

Możliwe jest również anonimowe potwierdzenie ojcostwa. Wystarczy zamówić specjalny zestaw do pobrania próbek, a następnie odesłać go do analizy porównawczej, gdyż w trakcie tego badania porównuje się bezimienne próbka A i B, do czego nie potrzebna jest zgoda opiekunów prawnych dziecka – opisuje specjalista Zdrowegeny.pl, Katarzyna Startek. Zdrowegeny.pl ma w swojej ofercie najnowsze badania diagnostyczne, wśród których znajdują się również prywatne badania ojcostwa.

 

Wynik testu na ojcostwo każdą opisaną metodą jest równie wiarygodny. Należy jednak pamiętać, że ostatecznie sąd uznaje wyłącznie zlecone przez siebie badania, które zostały wykonane zgodnie ze wszystkimi procedurami prawnymi. Wyniki uzyskane w prywatnych badaniach mogą być jednak wykorzystane jako dowód wstępny.

Na czym dokładnie polega test na ojcostwo?

Test na ojcostwo jest rodzajem badania genetycznego, w którym porównuje się DNA od dwóch osób. W tym celu konieczne jest uzyskanie materiału genetycznego odpowiedniej jakości. Podstawowymi źródłami DNA do tego badania są mikroślady i wymazy z jamy ustnej.

 

Jako mikroślad wykorzystuje się przedmiot, z którego możliwe jest wyizolowanie DNA badanej osoby. Takim mikrośladem może być zużyty pasek od glukometru, plaster naklejony na ranę, obcięte paznokcie czy też szczoteczka do zębów. Istotne jest, aby mikroślad nie został zanieczyszczony materiałem genetycznym innych osób, więc najlepiej pakować go poprzez jednorazowe rękawiczki. Wymaz z jamy ustnej wykonuje się natomiast poprzez potarcie wymazówką wewnętrznej strony policzka. Przed pobraniem wymazu wystarczy przez dwie godziny unikać jedzenia, picia, żucia gumy czy też palenia papierosów. W przypadku zamawiania prywatnego testu na ojcostwo przez Internet otrzymuje się zestaw, który zawiera wszystkie rzeczy potrzebne do pobrania wymazu bądź zapakowania mikrośladu.

 

Sama analiza umożliwiająca poznanie ojcostwa polega na porównaniu fragmentów DNA od dziecka i domniemanego ojca. Sprawdza się wówczas kompatybilność 24 markerów genetycznych z obu próbek. W przypadku zgodności wszystkich markerów potwierdza się ojcostwo w 99,9999%. Wykluczenie stuprocentowe zachodzi natomiast, gdy co najmniej cztery markery są ze sobą niezgodne.

 

[crp limit="5" heading="1" cache="1"]
Napisz komentarz

Dodaj komentarz

Dermatolog w Twoim mieście na skróty

Dermatolog to lekarz specjalista, który zajmuję się w leczeniem skóry, włosów oraz paznokci. Dermatologia to dziedzina medycyny, którą możemy podzielić na dermatologię leczniczą oraz estetyczną. Dermatologia lecznicza, jak sama nazwa wskazuje, skupia się na leczeniu chorób skóry takich jak afta, łuszczyca, czerniak, łysienie, trądzik różowaty, i wiele innych. 

Dermatologia estetyczna skupia się na poprawie kondycji skóry i spowolnieniu procesów starzenia. W dermatologii estetycznej stosuje się preparaty i zabiegi na usuwanie zmarszczek, usuwanie znamion, itp. Często leczenie chorób skóry, takich jak trądzik pospolity, wymaga też wykonania zabiegów estetycznych w celu usunięcia blizn potrądzikowych lub przebarwień skóry. 

Dermatolog specjalizujący się w leczeniu chorób skóry może jednocześnie być specjalistą dermatologii estetycznej lub szeroko pojętej medycyny estetycznej.  Dermatochirurgia zajmuje się usuwaniem chirurgicznym lub laserowym zmian skórnych takich jak różne rodzaje znamion – naskórkowe i melanocytowe, naczyniowe, łojowe i potowe -włókniaki, kurzajki, kaszaki, i inne.