Depilacja woskiem czy pastą cukrową? Porównanie metod

Depilacja woskiem vs pasta cukrowa – którą metodę wybrać? Poszukiwanie doskonałej metody pozbywania się włosków na ciele spędza sen z […]

depilacja woskiem czy pastą cukrową

Depilacja woskiem vs pasta cukrowa – którą metodę wybrać?

Poszukiwanie doskonałej metody pozbywania się włosków na ciele spędza sen z powiek kobietom marzącym o depilacji skutecznej, szybkiej i bezbolesnej. Zwolenniczki tradycyjnych metod przekonują do ciepłego wosku, miłośniczki kontaktu z naturą zachęcają do depilacji pastą cukrową. Depilacja woskiem czy pastą cukrową – którą metodę powinnaś wybrać?

depilacja woskiem

Usuwanie niechcianych włosków nie należy do najprzyjemniejszych czynności pielęgnacyjnych – depilacja zwykle wywołuje dyskomfort, a włosy prędzej czy później odrastają. Odnalezienie preferowanej metody depilacji może złagodzić nieprzyjemne doznania, a nawet nieco je osłodzić – poniżej przedstawiono porównanie tradycyjnego wosku i pasty cukrowej, nazywanej często jego następczynią.

Depilacja woskiem i pastą cukrową – jak wyglądają zabiegi?

Depilacja woskiem: skóra pokrywana jest ciepłym woskiem o przyjemnym zapachu, następnie na wosk nakłada się kawałek specjalnego paska, pozostawia na kilka sekund do zastygnięcia preparatu, a następnie pasek usuwa się dynamicznym ruchem. Po usunięciu wosku w skórę wmasowuje się delikatny preparat łagodzący podrażnienia i spowalniający odrastanie włosów. Skóra pozostaje zaczerwieniona przez 1-2 doby.

Depilacja pastą cukrową: na powierzchnię skóry nakłada się ok. 3-centymetrową warstwę wyrobionej pasty cukrowej, którą następnie należy energicznie oderwać. Tę samą pastę rozgniata się i układa na kolejnym fragmencie skóry, powtarzając czynność zrywania. Po zabiegu w skórę wmasowuje się preparaty łagodzące, nawilżające i spowalniające odrastanie włosów. Zaczerwienienie skóry znika po ok. 1 dobie.

Dlaczego warto? Efekty

Depilacja woskiem: zabieg pozwala szybko pozbyć się owłosienia z dużych partii ciała i może być stosowany na każdym obszarze (pod warunkiem dużej odporności na ból), depilacja jest dokładniejsza niż w przypadku pasty cukrowej, a skóra nieco dłużej zachowuje gładkość.

Depilacja pastą cukrową: zabieg jest mniej bolesny od depilacji woskiem, pozwala usuwać nawet bardzo krótkie włoski i nadaje się do depilacji wszystkich partii ciała, w tym okolic intymnych i trudno dostępnych miejsc. Depilacja jest dokładna, ponieważ pastę cukrową można nakładać na pojedyncze włoski. Nie powoduje podrażnień i zapalenia mieszków włosowych.

Czy to boli?

Depilacja woskiem: tak – zastygający wosk napina skórę, co sprawia że szybkie zerwanie plastra powoduje ból, a w bardziej wrażliwych rejonach ciała pojawiają się podrażnienia. Włoski znikają jednak stosunkowo szybko, ponieważ woskowanie tej samej partii skóry wykonuje się tylko raz, a pozostałe włoski usuwa się pęsetą.

Depilacja pastą cukrową: odczuwany ból jest minimalny, ponieważ pasta nie przykleja się do skóry lecz do włosków. Ceną za komfort jest jednak czas trwania zabiegu. Ten sam fragment skóry trzeba kilkukrotnie pokrywać pastą cukrową, co sprawia, że depilacja łydek i ud może trwać nawet kilkadziesiąt minut.

pasta cukrowa

Po jakim czasie włosy odrastają?

Depilacja woskiem: skóra pozostaje gładka przez ok. 3 – 6 tygodni, w tym czasie niezwykle ważne jest regularne pielęgnowanie jej peelingami, które zapobiegają wrastaniu włosków.

Depilacja pastą cukrową: włoski zaczynają odrastać po ok. 2 – 3 tygodniach od depilacji, w tym przypadku także konieczne jest peelingowanie i nawilżanie skóry.

Ile to kosztuje?

Depilacja woskiem: łydki i uda – ok. 80 zł

Depilacja pastą cukrową: łydki i uda – ok. 100 zł

(dotyczy zabiegów wykonanych w profesjonalnych gabinetach kosmetycznych)

Jakie są przeciwwskazania?

Depilacja woskiem: na zabieg ciepłym woskiem nie powinny decydować się osoby cierpiące na żylaki i ze skórą naczynkową – odrywanie plastrów spowoduje zwiększenie liczby „pajączków”. Z takiej formy depilacji muszą zrezygnować również osoby z oparzeniami słonecznymi i ranami na powierzchni skóry.

Depilacja pastą cukrową: depilacji pastą cukrową nie należy poddawać się w trakcie stosowania terapii doustnymi retinoidami, w przypadku stanów zapalnych żył, świeżych ran oraz poparzeń słonecznych.

Obie metody depilacji są zdecydowanie skuteczniejsze od golenia i mniej bolesne od depilacji mechanicznej z użyciem depilatora. Wybór jednej z nich powinien być poprzedzony przetestowaniem obu – zarówno wosk jak i pasta cukrowa mają swoje wady i zalety, których ocenę należy pozostawić do indywidualnego rozważenia.

logo