Dermatolog – choroby skóry i dermatologia estetyczna

Dermatolog – choroby skóry vs dermatologia estetyczna Jeszcze kilka lat temu wizyta u dermatologa kojarzyła się pacjentom z leczeniem chorób […]

Dermatolog

Dermatolog – choroby skóry vs dermatologia estetyczna

Jeszcze kilka lat temu wizyta u dermatologa kojarzyła się pacjentom z leczeniem chorób skóry, niekiedy uważanych nawet za wstydliwe. Rozwój medycyny sprawił jednak, że dermatologia oferuje nam nie tylko typowe usługi lecznicze, lecz także coraz szerszy zakres zabiegów dermatologii estetycznej. 

Dermatolog

Pojęcie „dermatologia” wywodzi się z języka greckiego – starogreckie słowo „derma” oznacza po prostu „skórę”. Jak nietrudno się domyślić, dermatologia to dział medycyny zajmujący się funkcjami skóry oraz występującymi na niej schorzeniami. Jeszcze kilka lat temu wizyta u dermatologa większości pacjentów kojarzyła się więc z leczeniem – niekiedy uważanych za wstydliwe – chorób skóry. Tymczasem coraz bardziej dynamiczny rozwój medycyny sprawił, że dermatologia dotyczy także szeroko pojętych zabiegów estetycznych, wpływających nie tylko na zdrowie skóry, ale także jej wygląd i ogólną kondycję.

 

Zabiegi lunchowe

Dermatologia estetyczna oferuje już nie tylko bardzo skomplikowane zabiegi, które wymagają kilku-kilkunastodniowej rekonwalescencji, ale także szybkie, trwające niecałą godzinę zabiegi, zwane lunchowymi. Mimo faktu, że są wykonywane w sposób błyskawiczny, to pozwalają one na natychmiastową poprawę wyglądu, odmłodzenie skóry oraz jej rewitalizację. Do najpopularniejszych zabiegów lunchowych zalicza się m.in. peeling kawitacyjny. Jest on wykonywany za pomocą specjalnego urządzenia, które skierowane na wilgotną skórę emituje fale ultradźwiękowe. Rozpylona na twarzy woda dzięki stymulacji falami tworzy mikropęcherzyki wypełnione rozrzedzonym gazem, które gwałtownie pękają. W rezultacie, dochodzi do rozbicia martwych komórek skóry oraz odsłonięcia jej młodszych warstw. Inne polecane przez dermatologów zabiegi lunchowe to zabiegi nawilżające oraz szybkie zabiegi redukujące zmarszczki przeprowadzane na bazie toksyny botulinowej (czyli popularnego botoksu) lub kwasu hialuronowego.

 

Poprawa wyglądu bez interwencji chirurga

Możliwości współczesnej dermatologii estetycznej są coraz większe. Najistotniejszy wydaje się jednak fakt, że oferuje ona zabiegi, które jeszcze niedawno były zarezerwowane tylko dla chirurgii plastycznej. A ta, jak wiadomo, jest o wiele bardziej inwazyjna dla organizmu, niesie ze sobą ryzyko groźnych powikłań oraz wiąże się z koniecznością przejścia długotrwałej rekonwalescencji. Warto jednak pamiętać, że zabiegi dermatologii estetycznej również wykonują lekarze z odpowiednimi uprawnieniami, więc są one bezpieczne i nie zagrażają zdrowiu. Konsultacja z dermatologiem bywa również bezcenna jeśli chodzi o dobór zabiegu zalecanego przy konkretnym problemie. Lekarz doradzi, co najlepiej sprawdzi się w walce z danym kłopotem, jak często wykonywać zabieg, poinformuje też o ewentualnych przeciwwskazaniach i możliwych powikłaniach.

 

Dobroczynne działanie lasera

Jednym z największych osiągnięć dermatologii estetycznej jest coraz szersze spektrum użycia laserów. Używa się ich do usuwania zbędnego owłosienia, ogólnej poprawy kondycji skóry (pobudzanie produkcji kolagenu, redukcja zmarszczek) usuwania rozmaitych blizn i przebarwień, pozbywania się niechcianych tatuaży, likwidacji rozszerzonych naczynek itd. Zabiegi laserowe znajdują się w ofercie zarówno dermatologów, jak i kosmetyczek. Warto jednak pamiętać, że kosmetyczki powinny stosować urządzenia o niskiej emisji energii, które stwarzają mniejsze ryzyko powikłań. Niestety, tak wygląda teoria – w praktyce kosmetyczki używają laserów, którymi powinni operować jedynie lekarze z odpowiednimi uprawnieniami. Dlatego też, aby zapewnić sobie maksimum bezpieczeństwa, lepiej korzystać z zabiegów dermatologii estetycznej oferowanych przez lekarzy.

Dzięki dermatologii estetycznej możemy znacząco podnieść jakość życia – zatrzymać upływ czasu, pozbyć się szpecących blizn i przebarwień, wyraźnie odmłodzić wygląd skóry. Niestety, zdecydowana większość tego typu zabiegów nie jest refundowana przez NFZ, co oznacza, że musimy za nie płacić z własnej kieszeni. Inwestycja w piękny i młody wygląd nie powinna być jednak czymś, na czym warto oszczędzać.

logo