Dermatologia estetyczna – zabiegi w służbie pięknej skórze

Dermatologia estetyczna Dermatologia estetyczna to zabiegi oraz wszelkie działania, które mają nadać lub przywrócić estetyczny wygląd skórze. Dzięki nim możliwe […]

dermatologia estetyczna zabiegi

Dermatologia estetyczna

Dermatologia estetyczna to zabiegi oraz wszelkie działania, które mają nadać lub przywrócić estetyczny wygląd skórze. Dzięki nim możliwe jest m.in. wyrównanie kolorytu cery, redukcja przebarwień, wypełnienie zmarszczek lub zapobieganie ich powstawaniu, zamknięcie pękniętych naczynek krwionośnych albo usunięcie blizn.

dermatologia estetyczna zabiegi

Dermatologia estetyczna – najpopularniejsze zabiegi

Współczesna dermatologia estetyczna daje ogromne możliwości. Oferuje ona szerokie spektrum zabiegów – od mało inwazyjnych do takich, które wymagają od pacjenta kilkudniowej czy kilkutygodniowej rekonwalescencji. Ich cena wahać może się od 200 do kilku tysięcy złotych. Do najbardziej popularnych zabiegów zalicza się wstrzykiwanie botoksu, kwasu hialuronowego (co ma na celu zapobieganie powstawaniu zmarszczek oraz ich spłycenie), różnego rodzaju peelingi (dzięki nim możliwa jest poprawa kolorytu skóry, zniwelowanie drobnych zmarszczek oraz likwidacja przebarwień), a także zabiegi laserowe i IPL (które pomagają w pozbyciu się rozszerzonych naczynek i przebarwień, a także służą odmładzaniu skóry czy usuwaniu zbędnego owłosienia).

Botoks

Dzięki temu zabiegowi można usunąć nawet 80% zmarszczek mimicznych. Pierwsze efekty terapii zauważalne są już po upływie 2–3 dni. Najlepsze rezultaty widoczne są jednak po około 2 tygodniach, a utrzymują się do ok. 6 miesięcy, po których proces ostrzykiwania należy powtórzyć. Zabieg wykonywany jest przy pomocy strzykawki zakończonej cienką igłą, dzięki której w wybrane miejsca na twarzy wstrzykuje się niewielkie dawki toksyny botulinowej. Sam proces jest prawie bezbolesny i trwa około 20 minut. Nie wymaga on od pacjenta rekonwalescencji – od razu po jego zakończeniu można wrócić do codziennych aktywności. Zabiegi z użyciem botoksu nie powinny być jednak wykonywane u osób z zaburzeniem krzepnięcia krwi, cierpiących na choroby układu sercowego oraz nerwowego lub chorobę Alzheimera, a także u kobiet w ciąży i karmiących piersią.

Peelingi

Dermatologia estetyczna to także peelingi, m.in.:

  • peeling kwasem salicylowym – zaleca się go osobom z cerą tłustą, zaskórnikową, trądzikową oraz silnie zanieczyszczoną. Zabieg rozpoczyna się od oczyszczenia skóry pacjenta, po którym następuje aplikacja kwasu na powierzchnię naskórka;
  • peeling glikolowy – poleca się go do pielęgnacji skóry z łojotokiem, trądzikiem, zaskórnikami, bliznami, objawami fotostarzenia oraz z suchą i szorstką warstwą rogową naskórka. Zabieg rozpoczyna się od oczyszczenia i odtłuszczenia skóry. Następnie, przy pomocy nasączonych płatków lub pędzla, nakładany jest kwas glikolowy.
  • peeling pirogronowy – zdecydować powinny się na niego osoby borykające się z nadmiernym wydzielaniem sebum, zaskórnikami, bliznami, przebarwieniami oraz drobnymi zmarszczkami. Zaczyna się on od oczyszczenia skóry, po którym następuje nałożenie kwasu. Zabieg poprzedzić należy samodzielną, domową aplikacją kremu z kwasem AHA o stężeniu 8–10%, co pozwoli na obniżenie naturalnego pH skóry, a co za tym idzie – zwiększenie efektywności terapii.

IPL

Dermatologia estetyczna wykorzystuje w tym zabiegu pulsujące i intensywne światło IPL. Jego bezinwazyjność wynika z tego, że energia przepływa przez skórę bez uszkadzania jej powierzchni. IPL wpływa na włókna kolagenowe, dzięki czemu cera staje się bardziej elastyczna i jędrna, zmarszczki zostają wygładzone, a pory skóry ulegają zwężeniu. Zabieg poprzedzony jest konsultacją lekarską. Po rozmowie z dermatologiem i dokładnym obejrzeniu skóry, nakładany jest na nią żel chłodzący i zmniejszający obrzęk, a następnie wykonywane są serie świetlnych strzałów. Cały proces trwa około 30 minut. Nie wymaga rekonwalescencji, a jedynie stosowania kremów z wysokim filtrem UV.

Dermatologia estetyczna może pomóc poprawić wygląd skóry i podwyższyć naszą samoocenę. Należy jednak pamiętać, aby właściwie dobierać zabiegi do potrzeb oraz korzystać z nich jedynie w zaufanych gabinetach dermatologicznych.

logo