Zdrowa i piękna skóra

Dlaczego uwielbiamy botoks?

pawelszynkiewicz, 22 maja 2015

Botoks: w czym tkwi sekret jego popularności?

Najsilniejsza na świecie trucizna – jad kiełbasiany, który wykorzystuje się w kosmetyce pod nazwą botoks znana jest od początków dwudziestego wieku. Została ona odkryta, gdy wędliny zaczęto wytwarzać na skalę masową. Za twórcę słowa botoks uznaje się lekarza Justinusa Kernera, który zaproponował nazwę botulina od pochodzącego z łaciny słowa botulus, które oznacza kiełbasę. Co ciekawe, do zatrucia całej ludzkości wystarczająca byłaby dawka jadu kiełbasianego mieszcząca się w zaledwie jednej szklance. Jak zatem jest możliwe, że wstrzyknięty do organizmu – w bezpieczny sposób działa na skórę i ciało?

botoks

Czym właściwie jest botoks?

Botoks to oczyszczone białko wytwarzane przez bakterię Clostridium botulinum. Jego działanie opiera się na blokowaniu połączeń nerwowo – mięśniowych obecnych w tkankach, co skutkuje rozluźnieniem mięśni. Oddziałuje on wyłącznie w obrębie tych mięśni, do których został wstrzyknięty – pozostałe funkcjonują tak, jak dotychczas. Stosowany z umiarem, nie powoduje zmiany wyrazu twarzy, lecz jedynie wygładzenie zmarszczek.

Dla kogo botoks?

Botoks zaleca się u osób, którym zależy na usunięciu:

  • zmarszczek pionowych pomiędzy brwiami (tak zwanych „lwich” zmarszczek)
  • zmarszczek poprzecznych ciała
  • „kurzych łapek” wokół oczu
  • „zmarszczek palacza” wokół ust
  • „brody czarownicy”

Z powodzeniem stosować mogą go także wszyscy Ci, którzy chcą unieść powieki oraz opadające kąciki ust.

Botoks w medycynie

Botoks posiada niezwykle szerokie zastosowanie – używany jest on nie tylko w kosmetyce, lecz również w medycynie. Tu wykorzystywany jest do:

  • Leczenia bruksizmu, czyli nadmiernej i mimowolnej aktywności mięśni żwaczy, objawiającej się zaciskaniem oraz zgrzytaniem zębami w czasie snu. Doprowadzić może to między innymi do niszczenia zębów i ścierania się szkliwa. Botoks wstrzykuje się wówczas w mięśnie żwaczy oraz mięśnie skroniowe, co powoduje ograniczenie siły pracy mięśni policzkowych. Efekty zabiegu widoczne są po około 3 dniach od zabiegu i utrzymują się przez około pół roku. Koszt zabiegu to około 2 tysiące złotych.
  • Leczenia nadpotliwości – wstrzyknięcie botoksu powoduje zablokowanie impulsu nerwowego, który dociera do gruczołów potowych. Dzięki temu ich czynności nie są pobudzane, a produkcja potu ulega zatrzymaniu. Pierwsze efekty zauważyć można już po około 3 dniach, a znaczące zmniejszenie wydzielania potu – po około 2-4 tygodniach. Efekt utrzymuje się od 5 do 9 miesięcy. Koszt to około 2 tysiące złotych.
  • Leczenia chorób układu nerwowego – botoks załagodzić może między innymi kręcz karku, kurcze powiek czy połowiczny kurcz twarzy. Używa się go także w leczeniu stwardnienia rozsianego – zapewnia on blokadę okołonerwową i łagodzi objawy choroby. Botoks wykorzystywany jest również w chorobie Parkinsona, chorobie Huntingtona, po urazach i udarach mózgu oraz rdzenia kręgowego. Tutaj botulina przyczynia się do poprawy jakości chodu, ułatwienia wykonywania codziennych czynności oraz zniwelowania bólu, częstości i siły napięcia mięśni. By efekty utrzymały się na dłużej, zabieg powtarzany musi być co około 3 miesiące.
  • Leczenia przewlekłych migren, gdzie botoks traktowany jest w charakterze leku o przedłużonym działaniu. Po określeniu przez pacjenta mięśni głowy oraz twarzy wywołujących ból, lekarz wstrzykuje botulinę w problematyczne miejsca, a ta rozluźnia je, powodując przerwanie przekazywania informacji o bólu do mózgu. Taka blokada zakończeń nerwowych utrzymuje się przez około 4 do 6 miesięcy, a pierwsze efekty zauważyć można po około tygodniu od wykonania zabiegu. Koszt to około 2 tysiące złotych.

Powiązane wpisy

Napisz komentarz

Dodaj komentarz

Dermatolog w Twoim mieście na skróty

Dermatolog to lekarz specjalista, który zajmuję się w leczeniem skóry, włosów oraz paznokci. Dermatologia to dziedzina medycyny, którą możemy podzielić na dermatologię leczniczą oraz estetyczną. Dermatologia lecznicza, jak sama nazwa wskazuje, skupia się na leczeniu chorób skóry takich jak afta, łuszczyca, czerniak, łysienie, trądzik różowaty, i wiele innych. 

Dermatologia estetyczna skupia się na poprawie kondycji skóry i spowolnieniu procesów starzenia. W dermatologii estetycznej stosuje się preparaty i zabiegi na usuwanie zmarszczek, usuwanie znamion, itp. Często leczenie chorób skóry, takich jak trądzik pospolity, wymaga też wykonania zabiegów estetycznych w celu usunięcia blizn potrądzikowych lub przebarwień skóry. 

Dermatolog specjalizujący się w leczeniu chorób skóry może jednocześnie być specjalistą dermatologii estetycznej lub szeroko pojętej medycyny estetycznej.  Dermatochirurgia zajmuje się usuwaniem chirurgicznym lub laserowym zmian skórnych takich jak różne rodzaje znamion – naskórkowe i melanocytowe, naczyniowe, łojowe i potowe -włókniaki, kurzajki, kaszaki, i inne.