Zdrowa i piękna skóra

Dobry dermatolog – jak go znaleźć wśród grona specjalistów?

Redakcja Dermatolog.pl, 30 maja 2015

Dobry dermatolog, czyli jaki?

Zawód lekarza ma wyjątkowy charakter – od specjalisty oczekujemy nie tylko wiedzy medycznej, ale także zrozumienia i empatii. Niestety – nie każdy trafia do lekarza, który wykazuje takie cechy. Czego oczekują pacjenci, a na co najczęściej narzekają? Czym charakteryzuje się dobry dermatolog i co zrobić, jeżeli lekarz łamie podstawowe zasady etyki lekarskiej?

dobry dermatolog

Wybierając dermatologa pacjenci najczęściej kierują się kryterium czasu oczekiwania na wizytę. Jest ono zrozumiałe, ale nie zawsze słuszne. Wybór lekarza należy poprzedzić prześledzeniem przebiegu jego kariery zawodowej i poznaniem opinii innych pacjentów. Następnie – w czasie własnej wizyty – zwrócić uwagę na stosunek do pacjenta i reakcję na zgłaszane problemy. Dopiero wtedy możliwa jest ocena i podjęcie decyzji o kontynuowaniu leczenia w wybranym gabinecie.

Dobry dermatolog a dobry termin wizyty

Długi czas oczekiwania na wizytę w publicznej poradni dermatologicznej jest jedną z największych bolączek pacjentów. W niektórych miastach na spotkanie z lekarzem trzeba czekać nawet do trzech miesięcy.

W związku z powyższym coraz więcej osób decyduje się na leczenie prywatne – każdy dobry dermatolog podkreśla, że choroby skóry to najczęściej uciążliwe i bolesne dolegliwości, wymagające długiego leczenia i regularnych kontroli w określonych odstępach czasu. Przy wizytach prywatnych nie trzeba martwić się o wyznaczenie kolejnej konsultacji i kilkumiesięczny okres oczekiwania na nią.
Takie leczenie wiąże się jednak z dodatkowym kosztem, ale dla sporego grona pacjentów kwestie finansowe spadają na dalszy plan, jeśli w grę wchodzi własne zdrowie.

Dobry dermatolog potrzebuje czasu na zbadanie pacjenta

Prawidłowo przeprowadzona konsultacja dermatologiczna dotycząca leczenia schorzeń skórnych, składa się z etapów:

 • wstępny wywiad z pacjentem
 • dokładne oględziny zmian skórnych
 • pogłębiony wywiad z pacjentem
 • zlecenie potrzebnych badań i przepisanie leków
 • zalecenia dotyczące pielęgnacji skóry

Takie konsultacje muszą odbywać się w regularnych odstępach czasu. Nawet najlepszy specjalista dermatologii nie jest w stanie skutecznie leczyć pacjenta, którego widzi raz na pół roku, a na zebranie informacji, przebadanie, zlecenie badań i wybranie leków ma maksymalnie kwadrans.

Pacjenci skarżą się także, że dermatolodzy poddają się mechanizmom rynkowym i administracyjnym – przez co leczą objawy, ale nie dociekają ich przyczyn, co sprawia, że problemy ze skórą wracają natychmiast po zakończeniu kuracji farmakologicznej.

Wśród zarzutów wobec nierzetelnych lekarzy najczęściej wymienia się:

 • bardzo krótki czas wizyty
 • brak wywiadu poprzedzającego badanie
 • brak oględzin lub oględziny bardzo pobieżne
 • niezlecanie dodatkowych badań
 • przepisywanie silnych leków bez przeprowadzenia podstawowych badań
 • ignorowanie uwag pacjenta o nieskuteczności zaleconych leków

Braku lekarskiej rzetelności nie należy utożsamiać z publicznymi poradniami dermatologicznymi – takie przypadki dotyczą również poradni prywatnych. Dlatego przed zapisaniem się na wizytę warto sprawdzić opinie innych pacjentów.

Dobry dermatolog przyznaje się do niewiedzy

Szczególnie uporczywe i często powracające schorzenia skóry mogą być objawami chorób wymagających leczenia u innych specjalistów – alergologa, gastrologa, endokrynologa, onkologa a nawet psychiatry.

Każdy dobry dermatolog mając jakiekolwiek podejrzenia, że zmiany skórne mogą mieć podłoże w innych chorobach:

 • zleci pacjentowi dodatkowe badania
 • wskaże specjalistę, do którego należy udać
 • konsultuje się z innym lekarzem.

Trafiając do takiego specjalisty nie należy obawiać się niekompetencji – właśnie brak pewności stanowi o profesjonalizmie lekarza, który nie naraża pacjenta na nieskuteczne, a nierzadko również szkodliwe kuracje dermatologiczne.

Lekarz, doktor czy profesor?

Im wyższy tytuł naukowy posiada specjalista, tym większym autorytetem cieszy się w środowisku lekarskim oraz wśród pacjentów. Nie ulega wątpliwości, że wiedza i doświadczenie profesorów są dużo większe, niż w przypadku lekarzy. Wybierając specjalistę warto jednak zwracać uwagę nie tylko na tytuły, ale również na aktywność naukową. Lekarze uczestniczący w sympozjach i konferencjach oraz mający za sobą zagraniczne stypendia dają dowód ciągłego dążenia do pogłębiania wiedzy oraz gwarantują, że prowadzone przez nich leczenie będzie odwoływało się do najnowszych osiągnięć medycyny. W ich przypadku uzyskiwanie kolejnych tytułów naukowych to tylko kwestia czasu.

Zanim więc podejmie się decyzje o wyborze specjalisty, warto poświęcić chwilę na znalezienie naprawdę dobrego dermatologa w swoim mieście lub okolicy i cieszyć się kuracją dopasowaną indywidualnie – tylko i wyłącznie do naszych potrzeb.

Napisz komentarz

Dodaj komentarz

Znajdź dermatologa na skróty

Dermatolog to lekarz specjalista, który zajmuję się w leczeniem skóry, włosów oraz paznokci. Dermatologia to dziedzina medycyny, którą możemy podzielić na dermatologię leczniczą oraz estetyczną. Dermatologia lecznicza, jak sama nazwa wskazuje, skupia się na leczeniu chorób skóry takich jak afta, łuszczyca, czerniak, łysienie, trądzik różowaty, i wiele innych. 

Dermatologia estetyczna skupia się na poprawie kondycji skóry i spowolnieniu procesów starzenia. W dermatologii estetycznej stosuje się preparaty i zabiegi na usuwanie zmarszczek, usuwanie znamion, itp. Często leczenie chorób skóry, takich jak trądzik pospolity, wymaga też wykonania zabiegów estetycznych w celu usunięcia blizn potrądzikowych lub przebarwień skóry. 

Dermatolog specjalizujący się w leczeniu chorób skóry może jednocześnie być specjalistą dermatologii estetycznej lub szeroko pojętej medycyny estetycznej.  Dermatochirurgia zajmuje się usuwaniem chirurgicznym lub laserowym zmian skórnych takich jak różne rodzaje znamion – naskórkowe i melanocytowe, naczyniowe, łojowe i potowe -włókniaki, kurzajki, kaszaki, i inne.


X
4733