Zdrowa i piękna skóra

Egzema: leczenie domowe i apteczne

pawelszynkiewicz, 1 kwietnia 2015

Egzema: leczenie domowe i apteczne

Podstawą w leczeniu egzemy jest ustalenie jej przyczyn. Dodatkowo warto przeprowadzić różne testy, dzięki którym dowiemy się, jakie czynniki wywołują reakcję alergiczną. Czasem po prostu nie można całkowicie usunąć przyczyn egzemy, a dzieje się tak głównie w przypadku, gdy choroba ma podłoże genetyczne. Leczenie polega przede wszystkim na łagodzeniu objawów.

egzema domowe sposoby

Leki i specyfiki apteczne

Typowe leki na alergię
Najczęściej chory zażywa leki antyhistaminowe, których zadaniem jest złagodzenie reakcji uczuleniowej, w tym zmniejszenie uporczywego świądu.

Steroidy
Na stan zapalny skóry warto używać kremów lub maści steroidowych. W przypadku poważnych i przewlekłych stanów chorobowych stosuje się silne doustne leki steroidowe.

Leki immunosupresyjne
Stosowane są często jako uzupełnienie terapii. Swoim działaniem obniżają aktywność układu odpornościowego i tym samym osłabiają reakcje alergiczne.

Antybiotyki
Czasem, w przypadku rozwinięcia się zakażenia i infekcji bakteryjnej,  konieczne jest stosowanie antybiotyku, odpowiednio dobranego przez lekarza.

Egzema: leczenie domowe

Unikanie
Podstawą leczenia domowego jest ograniczenie do minimum kontaktu z substancjami podrażniającymi lub wywołującymi reakcję alergiczną. Najlepszą ochroną dłoni, np. przed różnymi detergentami podczas prac domowych, są rękawice.

Nawilżanie
Skóra dotknięta egzemą jest bardzo przesuszona i ma tendencję do rogowacenia, dlatego niezwykle ważne jest jej regularne nawilżanie, natłuszczanie oraz zmiękczanie (takie działanie mają m.in. preparaty z mocznikiem, kwasem salicylowym lub mlekowym). Warto w tym przypadku zainwestować w produkty apteczne. Podczas domowej kuracji natłuszczającej skórę, można skorzystać ze sprawdzonych już i jakże skutecznych rozwiązań, jakimi są olejek arganowy oraz kokosowy. Skórę należy też nawilżać od wewnątrz, pijąc codziennie minimum 2 litry wody.

Bez mydła
Wskazane jest unikanie mydła. Lepiej zastąpić je hipoalergicznymi płynami (o obojętnym lub lekko kwaśnym pH). Dłonie należy myć w letniej wodzie i bardzo delikatnie osuszać, unikając tarcia i szorstkich ręczników.

Temperatura
Miejscom zmienionym chorobowo szkodzą zbyt wysokie lub też zbyt niskie temperatury oraz ich nagłe zmiany.

Opatrunki
Duże ukojenie podczas nasilonych objawów choroby dają regularne opatrunki wykonane z gazy nasmarowanej emolientem (preparatem natłuszczającym skórę).

Nawilżanie powietrza
Warto mieć na uwadze, że zbyt suche powietrze nasila objawy egzemy, np. w ogrzewanych pomieszczeniach. Dlatego też powinno się zainwestować w dobry nawilżacz powietrza.

Okłady
Z uporczywym świądem skutecznie walczą zimne okłady z mleka. Mieszamy w szklance mleko z kostkami lodu, odstawiamy na kilka minut, moczymy w tym wacik i przykładamy najpierw na 2-3 minuty, a potem drugi raz już na 10 minut. Dobrym rozwiązaniem mogą być również okłady z tartych ziemniaków, miąższu aloesu oraz liści stewii.

Egzema i dieta

Przede wszystkim konieczne jest wyeliminowanie z naszej diety produktów, które ewentualnie podrażniają nasz układ pokarmowy oraz powodują reakcje alergiczne. Warto wzbogacić swoje menu o żywność zawierającą nienasycone kwasy tłuszczowe, których najwięcej jest w olejach roślinnych z nasion, orzechów lub kiełków, a także w tranie. W szczególności polecamy olej lniany, z wiesiołka oraz z ogórecznika lekarskiego. Dodatkowo można pić napar z koniczny, pokrzywy lub z korzenia łopianu, a także spożywać ostropest plamisty, który łagodzi stany zapalne skóry.

Zabiegi pomocne w leczeniu egzemy

Ultrafiolet
Dobre efekty daje regularne naświetlanie zmienionej chorobowo skóry ultrafioletem: promieniami UVA, UVB, a także fotochemioterapia (PUVA).

Odpowiednia pielęgnacja i zdrowe nawyki bardzo skutecznie mogą złagodzić objawy egzemy na dłoniach i zminimalizować dyskomfort, jaki powoduje ona w codziennym życiu i w kontaktach z innymi.

Powiązane wpisy

Napisz komentarz

Dodaj komentarz

Dermatolog w Twoim mieście na skróty

Dermatolog to lekarz specjalista, który zajmuję się w leczeniem skóry, włosów oraz paznokci. Dermatologia to dziedzina medycyny, którą możemy podzielić na dermatologię leczniczą oraz estetyczną. Dermatologia lecznicza, jak sama nazwa wskazuje, skupia się na leczeniu chorób skóry takich jak afta, łuszczyca, czerniak, łysienie, trądzik różowaty, i wiele innych. 

Dermatologia estetyczna skupia się na poprawie kondycji skóry i spowolnieniu procesów starzenia. W dermatologii estetycznej stosuje się preparaty i zabiegi na usuwanie zmarszczek, usuwanie znamion, itp. Często leczenie chorób skóry, takich jak trądzik pospolity, wymaga też wykonania zabiegów estetycznych w celu usunięcia blizn potrądzikowych lub przebarwień skóry. 

Dermatolog specjalizujący się w leczeniu chorób skóry może jednocześnie być specjalistą dermatologii estetycznej lub szeroko pojętej medycyny estetycznej.  Dermatochirurgia zajmuje się usuwaniem chirurgicznym lub laserowym zmian skórnych takich jak różne rodzaje znamion – naskórkowe i melanocytowe, naczyniowe, łojowe i potowe -włókniaki, kurzajki, kaszaki, i inne.