Egzema: leczenie domowe i apteczne
Podstawą w leczeniu egzemy jest ustalenie jej przyczyn. Dodatkowo warto przeprowadzić różne testy, dzięki którym dowiemy się, jakie czynniki wywołują reakcję alergiczną. Czasem po prostu nie można całkowicie usunąć przyczyn egzemy, a dzieje się tak głównie w przypadku, gdy choroba ma podłoże genetyczne. Leczenie polega przede wszystkim na łagodzeniu objawów.
Leki i specyfiki apteczne
Typowe leki na alergię
Najczęściej chory zażywa leki antyhistaminowe, których zadaniem jest złagodzenie reakcji uczuleniowej, w tym zmniejszenie uporczywego świądu.
Steroidy
Na stan zapalny skóry warto używać kremów lub maści steroidowych. W przypadku poważnych i przewlekłych stanów chorobowych stosuje się silne doustne leki steroidowe.
Leki immunosupresyjne
Stosowane są często jako uzupełnienie terapii. Swoim działaniem obniżają aktywność układu odpornościowego i tym samym osłabiają reakcje alergiczne.
Antybiotyki
Czasem, w przypadku rozwinięcia się zakażenia i infekcji bakteryjnej, konieczne jest stosowanie antybiotyku, odpowiednio dobranego przez lekarza.
Egzema: leczenie domowe
Unikanie
Podstawą leczenia domowego jest ograniczenie do minimum kontaktu z substancjami podrażniającymi lub wywołującymi reakcję alergiczną. Najlepszą ochroną dłoni, np. przed różnymi detergentami podczas prac domowych, są rękawice.
Nawilżanie
Skóra dotknięta egzemą jest bardzo przesuszona i ma tendencję do rogowacenia, dlatego niezwykle ważne jest jej regularne nawilżanie, natłuszczanie oraz zmiękczanie (takie działanie mają m.in. preparaty z mocznikiem, kwasem salicylowym lub mlekowym). Warto w tym przypadku zainwestować w produkty apteczne. Podczas domowej kuracji natłuszczającej skórę, można skorzystać ze sprawdzonych już i jakże skutecznych rozwiązań, jakimi są olejek arganowy oraz kokosowy. Skórę należy też nawilżać od wewnątrz, pijąc codziennie minimum 2 litry wody.
Bez mydła
Wskazane jest unikanie mydła. Lepiej zastąpić je hipoalergicznymi płynami (o obojętnym lub lekko kwaśnym pH). Dłonie należy myć w letniej wodzie i bardzo delikatnie osuszać, unikając tarcia i szorstkich ręczników.
Temperatura
Miejscom zmienionym chorobowo szkodzą zbyt wysokie lub też zbyt niskie temperatury oraz ich nagłe zmiany.
Opatrunki
Duże ukojenie podczas nasilonych objawów choroby dają regularne opatrunki wykonane z gazy nasmarowanej emolientem (preparatem natłuszczającym skórę).
Nawilżanie powietrza
Warto mieć na uwadze, że zbyt suche powietrze nasila objawy egzemy, np. w ogrzewanych pomieszczeniach. Dlatego też powinno się zainwestować w dobry nawilżacz powietrza.
Okłady
Z uporczywym świądem skutecznie walczą zimne okłady z mleka. Mieszamy w szklance mleko z kostkami lodu, odstawiamy na kilka minut, moczymy w tym wacik i przykładamy najpierw na 2-3 minuty, a potem drugi raz już na 10 minut. Dobrym rozwiązaniem mogą być również okłady z tartych ziemniaków, miąższu aloesu oraz liści stewii.
Egzema i dieta
Przede wszystkim konieczne jest wyeliminowanie z naszej diety produktów, które ewentualnie podrażniają nasz układ pokarmowy oraz powodują reakcje alergiczne. Warto wzbogacić swoje menu o żywność zawierającą nienasycone kwasy tłuszczowe, których najwięcej jest w olejach roślinnych z nasion, orzechów lub kiełków, a także w tranie. W szczególności polecamy olej lniany, z wiesiołka oraz z ogórecznika lekarskiego. Dodatkowo można pić napar z koniczny, pokrzywy lub z korzenia łopianu, a także spożywać ostropest plamisty, który łagodzi stany zapalne skóry.
Zabiegi pomocne w leczeniu egzemy
Ultrafiolet
Dobre efekty daje regularne naświetlanie zmienionej chorobowo skóry ultrafioletem: promieniami UVA, UVB, a także fotochemioterapia (PUVA).
Odpowiednia pielęgnacja i zdrowe nawyki bardzo skutecznie mogą złagodzić objawy egzemy na dłoniach i zminimalizować dyskomfort, jaki powoduje ona w codziennym życiu i w kontaktach z innymi.
Napisz komentarz