Zdrowa i piękna skóra

Egzema na dłoniach – jakie ma przyczyny?

pawelszynkiewicz, 1 kwietnia 2015

Egzema na dłoniach – jakie ma przyczyny?

Egzema na dłoniach jest mocno uciążliwym schorzeniem skóry, które niestety bardzo skutecznie potrafi uprzykrzyć życie codzienne, wpłynąć negatywnie na relacje międzyludzkie oraz na samoocenę.

egzema na dłoniach

Co to jest egzema na dłoniach?

Jest to powierzchniowa choroba skóry, objawiająca się zmianami zapalnymi na dłoniach. Może pojawiać się na palcach oraz na zewnętrznej lub wewnętrznej stronie ręki. Polega na nieinfekcyjnym i niezakaźnym zapaleniu wierzchnich warstw skóry, czyli jej naskórka oraz warstwy brodawkowej skóry właściwej.

Przyczyny schorzenia

Egzemę dzieli się na 2 podstawowe rodzaje, w zależności od źródła choroby:

1. Egzema egzogenna (kontaktowa)

Wynika z częstego działania określonych czynników zewnętrznych, które mogą podrażniać skórę lub wywoływać reakcję alergiczną. Są to najczęściej:

  • różne substancje chemiczne, typu płyny do zmywania, środki czystości, proszki do prania,
  • farby, kosmetyki – np. szampon do włosów,
  • rozpuszczalniki,
  • akryl (w klejach oraz sztucznych paznokciach)
  • metale, np. nikiel zawarty w biżuterii
  • tworzywa sztuczne w ubraniach
  • składniki z pożywienia, np. krowie mleko, nabiał, czosnek, cebula, pomidory, marchew, tłuszcze zwierzęce, pokarmy smażone lub zawierające konserwanty, cukier, kawa, herbata, alkohol, cytrusy, czekolada, orzechy oraz ostre przyprawy
  • promieniowanie słoneczne

2. Egzema endogenna

W tym przypadku przyczyn choroby należy się doszukiwać wewnątrz organizmu. Są to najczęściej genetyczne uwarunkowania i wrodzona skłonność do rozwijania się owej choroby oraz zaburzenia układu odpornościowego.

Egzema na dłoniach – objawy

Najpierw skóra dłoni jest zaczerwieniona, obrzęknięta, nierówna i pokrywa się grudkami. Mogą pojawiać się na niej drobne pęcherzyki, wypełnione wodnistym płynem − surowicą. Po jakimś czasie skóra staje się mocno przesuszona, może pękać i zaczyna się łuszczyć. Miejsca zmienione chorobowo mogą piec, swędzieć, a nawet boleć. Z czasem skóra na dłoniach może stawać grubsza i tym samym bardziej podatna na bolesne pęknięcia. Dodatkowo mogą pojawiać się nadżerki oraz strupy.

Jeśli podobne objawy pojawiają się na skórze i mocno utrudniają komfortowe funkcjonowanie, należy zwrócić się po poradę do lekarza specjalisty.

Powiązane wpisy

Napisz komentarz

Dodaj komentarz

Dermatolog w Twoim mieście na skróty

Dermatolog to lekarz specjalista, który zajmuję się w leczeniem skóry, włosów oraz paznokci. Dermatologia to dziedzina medycyny, którą możemy podzielić na dermatologię leczniczą oraz estetyczną. Dermatologia lecznicza, jak sama nazwa wskazuje, skupia się na leczeniu chorób skóry takich jak afta, łuszczyca, czerniak, łysienie, trądzik różowaty, i wiele innych. 

Dermatologia estetyczna skupia się na poprawie kondycji skóry i spowolnieniu procesów starzenia. W dermatologii estetycznej stosuje się preparaty i zabiegi na usuwanie zmarszczek, usuwanie znamion, itp. Często leczenie chorób skóry, takich jak trądzik pospolity, wymaga też wykonania zabiegów estetycznych w celu usunięcia blizn potrądzikowych lub przebarwień skóry. 

Dermatolog specjalizujący się w leczeniu chorób skóry może jednocześnie być specjalistą dermatologii estetycznej lub szeroko pojętej medycyny estetycznej.  Dermatochirurgia zajmuje się usuwaniem chirurgicznym lub laserowym zmian skórnych takich jak różne rodzaje znamion – naskórkowe i melanocytowe, naczyniowe, łojowe i potowe -włókniaki, kurzajki, kaszaki, i inne.