Emolienty – kto i kiedy powinien je stosować?

Emolienty Emolienty to substancje, które stosuje się bezpośrednio na skórę. Mogą występować w formie kremów, mleczek, maści i olejków, a […]

emolienty

Emolienty

Emolienty to substancje, które stosuje się bezpośrednio na skórę. Mogą występować w formie kremów, mleczek, maści i olejków, a ich głównym zadaniem jest zabezpieczenie skóry ochronną warstwą, pozwalającą zminimalizować utratę wody przez jej pory. Kto powinien uzupełnić swoją domową apteczkę i kosmetyczkę o emolienty?

emolienty

Emolienty i ich najczęstsze rodzaje

Emolienty można kupić w aptece – zarówno na receptę od lekarza, jak i bez niej. Najczęściej preparaty te mają postać:

  • nawilżających kremów,
  • maści,
  • płynów, spray’ów,
  • olejków i żeli do codziennej higieny,
  • zamienników mydeł.

Poza powyższym podziałem, emolienty można skategoryzować także pod kątem problemu, jaki mają złagodzić:

  • nawilżające kremy i maści, które mają pokryć skórę warstewką filmu, zapobiegającemu nadmiernej utracie wody z naskórka,
  • środki zmiękczające skórę, zawierające substancje utrzymujące wilgoć; np. mocznik, glicerynę,
  • emolienty przeciwświądowe, które zawierają dodatki obniżające stopień swędzenia skóry,
  • emolienty antyseptyczne, zawierające substancje mające na celu zminimalizowanie ryzyka zakażenia i jego rozprzestrzeniania się.

Kto i kiedy powinien stosować emolienty?

Jeśli nie ma wyraźnych wskazań dermatologicznych do stosowania emolientów – nie muszą być one stosowane. Jednak dobrze byłoby chociaż spróbować niektórych preparatów, bowiem mogą doskonale wpłynąć na kondycję skóry, także tej zdrowej.

Emolienty mogą być stosowane przez osoby bez schorzeń dermatologicznych tak często, jak zaleca producent. Pozwoli to utrzymać skórę w odpowiednim nawilżeniu i dobrej kondycji. Szczególnie istotne jest nawilżanie skóry dłoni oraz cery, bowiem są to partie ciała najbardziej narażone na nadmierną utratę wody oraz działanie niekorzystnych czynników zewnętrznych i w konsekwencji jej przesuszanie, pękanie, łuszczenie i podatność na powstawanie pierwszych, drobnych zmarszczek.

Emolienty to także doskonały sposób na pielęgnację wrażliwej i delikatnej skóry dzieci. W aptece bez problemu można kupić produkty do mycia ciała, środki nawilżające, a nawet specjalne szampony dla najmłodszych, których składniki dbają także o wrażliwą skórę głowy.

Jeśli nie mamy pewności co do tego, który preparat będzie najlepszy dla naszej skóry, dobrze jest poprosić o poradę farmaceutę lub swojego lekarza dermatologa. Konsultacja pozwoli określić rodzaj skóry, a co za tym idzie – dobrać właściwą dla niej pielęgnację.

logo