Zdrowa i piękna skóra

Etnochemia – naturalny powrót do korzeni

Redakcja Dermatolog.pl, 18 marca 2015

Etnochemia, czyli naturalny powrót do korzeni

Koncerny kosmetyczne i farmaceutyczne prześcigają się w poszukiwaniu metod pozyskiwania naturalnych substancji aktywnych. Przełomowym podejściem do procesów modyfikacji surowców tak, aby były skuteczne, a przy tym bezpieczne i naturalne, okazała się etnochemia, bazująca na empirycznych doświadczeniach kultur pierwotnych.

etnochemia

Od szamana do chemika

Korzystanie z różnych właściwości roślin nie jest domeną współczesności, ale minionych epok i społeczności pierwotnych. Wysoko rozwiniętą wiedzę dotyczącą umiejętność posługiwania się substancjami roślinnymi w celu poprawy zdrowia i urody, można zaobserwować aktualnie np. u plemion afrykańskich. Nie mają one przecież dostępu do najnowszych technologii i badań, a jednak potrafią osiągnąć zamierzony efekt. Wszystko to właśnie dzięki umiejętnościom, przekazywanym z pokolenia na pokolenie.
Faktem jest, że tradycyjne ziołolecznictwo pozbawione było (i nadal jest) elementów modyfikacji chemicznej. a co za tym idzie – całej palety toksycznych dodatków. Jednak działanie niektórych preparatów można byłoby zwiększyć – stosując właściwe modyfikacje naturalnych składników. Tym właśnie tropem poszli badacze etnochemii, próbując połączyć wypracowaną przez wieki wiedzę, z osiągnięciami współczesności.

Etnochemia i 100% naturalnych składników

Poszukiwania nowych rozwiązań pozyskiwania naturalnych substancji aktywnych, koncentrują się wokół roślin wykorzystywanych od wieków np. w medycynie chińskiej, ajurwedyjskiej oraz w tradycjach plemion Afryki i Ameryki Południowej. Obszarem badań są także te rośliny, które wykazują wysoki stopień przystosowania do niesprzyjających warunków środowiskowych. Etnochemia jest zatem w stanie zidentyfikować stosowane od wieków rośliny i substancje. Przeanalizować je przy tym pod względem chemicznym, mając na uwadze ich zastosowanie w nowoczesnej kosmetologii i leczeniu.

Od teorii do praktyki

W Afryce rośnie drzewo, zwane kiełbasianym. Zostało ono przebadane pod kątem zastosowania w kosmetyce i leczeniu, a ich wynikiem było uzyskanie norwiburtinalu – substancji o działaniu przeciwnowotworowym. Aktualnie substancja znajduje swoje zastosowanie w leczeniu czerniaka oraz kosmetyce związanej z działaniem przeciwstarzeniowym. Z Ameryki Północnej pochodzi z kolei „róża jerychońska”. Wykazuje się ona wysokim stopniem adaptacji do suszy, dzięki zawartości trehalozy. Substancję tę można znaleźć w kosmetykach nawilżających. Inne substancje naturalne wykazują kolejne właściwości lecznicze i pielęgnacyjne. Nowa gałąź nauki, jaką jest etnochemia, pozwala nam więc patrzeć w przyszłość z nadzieją, że powrócimy nie tylko do zdrowych korzeni, ale zastąpimy modyfikacje genetyczne naturalnym dobrem, wprost z natury.

[crp limit="5" heading="1" cache="1"]
Napisz komentarz

Dodaj komentarz

Dermatolog w Twoim mieście na skróty

Dermatolog to lekarz specjalista, który zajmuję się w leczeniem skóry, włosów oraz paznokci. Dermatologia to dziedzina medycyny, którą możemy podzielić na dermatologię leczniczą oraz estetyczną. Dermatologia lecznicza, jak sama nazwa wskazuje, skupia się na leczeniu chorób skóry takich jak afta, łuszczyca, czerniak, łysienie, trądzik różowaty, i wiele innych. 

Dermatologia estetyczna skupia się na poprawie kondycji skóry i spowolnieniu procesów starzenia. W dermatologii estetycznej stosuje się preparaty i zabiegi na usuwanie zmarszczek, usuwanie znamion, itp. Często leczenie chorób skóry, takich jak trądzik pospolity, wymaga też wykonania zabiegów estetycznych w celu usunięcia blizn potrądzikowych lub przebarwień skóry. 

Dermatolog specjalizujący się w leczeniu chorób skóry może jednocześnie być specjalistą dermatologii estetycznej lub szeroko pojętej medycyny estetycznej.  Dermatochirurgia zajmuje się usuwaniem chirurgicznym lub laserowym zmian skórnych takich jak różne rodzaje znamion – naskórkowe i melanocytowe, naczyniowe, łojowe i potowe -włókniaki, kurzajki, kaszaki, i inne.