Zdrowa i piękna skóra

Ginekologia estetyczna, czyli intymne zdrowie i piękno

Redakcja Dermatolog.pl, 30 maja 2018

Ginekologia estetyczna – intymne zdrowie i piękno

Ginekologia estetyczna to gałąź medycyny estetycznej koncentrująca się na zabiegach ukierunkowanych na poprawę wyglądu i funkcjonalności miejsc intymnych kobiet. Ginekologia estetyczna, do niedawna temat tabu, aktualnie cieszy się rosnącą popularnością oraz akceptacją społeczną. Dolegliwości kobiet szukających pomocy w gabinetach medycyny estetycznej są różne, jednak ich rozwiązanie zawsze prowadzi do zasadniczej poprawy jakości życia intymnego.

ginekologia estetyczna

Zabiegi z zakresu ginekologii estetycznej bezwzględnie powinny być wykonywane przez doświadczonych lekarzy. Wskazania mogą być różne, zarówno medyczne, jak i estetyczne czy związane z jakością życia seksualnego. Procedury przeprowadzane w ramach ginekologii estetycznej nie wiążą się z bólem ani z przedłużonym okresem rekonwalescencji. Natomiast dokładnie zaplanowane, precyzyjnie i delikatnie wykonane zabiegi zawsze przynoszą spodziewane efekty.

 

Ginekologia estetyczna dla młodych kobiet przed ciążą

Najczęstszym problemem młodych, nigdy nierodzących kobiet jest niezadowalający wygląd zewnętrznych narządów płciowych oraz utrudnione osiąganie satysfakcji seksualnej. Pomimo braku ustalonych kanonów piękna miejsc intymnych wiele pań odczuwa dyskomfort psychiczny spowodowany ich kształtem, kolorem lub wielkością. Różne zabiegi ginekologii estetycznej pozwalają na korektę wielu powyższych zmartwień.

 • Rozjaśnianie warg sromowych oraz ich okolic za pomocą laserowych zabiegów wybielających z wykorzystaniem lasera bromkowo-miedziowego lub Q-Switch. Taka terapia zawsze wymaga silnego, kilkukrotnego działania na głęboko położone komórki barwnikowe skóry krocza. Miejsca poddane zabiegowi wybielania przez kilka dni pozostają zaczerwienione i piekące.
 • Modelowanie warg sromowych kwasem hialuronowym lub tłuszczem. Te ujędrniające zabiegi ginekologii estetycznej nadają wargom sromowym odpowiedni kształt i symetrię. Możliwe jest także zmniejszenie warg sromowych powodujących podrażnienia mechaniczne lub ból podczas współżycia. Można tego dokonać klasycznym wycięciem nadmiaru tkanki lub poprzez zabieg laserem chirurgicznym CO2.
 • Zabieg uwypuklający punkt G za pomocą kwasu hialuronowego poprawiający zadowolenie z życia seksualnego. Polega on na podaniu kwasu hialuronowego w przednią ścianę pochwy. Efekt uwypuklenia na ściance pochwy utrzymuje się około pół roku.
 • Lipoliza wzgórka łonowego w przypadku nadmiernie wydatnej tkanki tłuszczowej zlokalizowanej w tym miejscu.

 

Ginekologia estetyczna po porodzie

Po porodzie siłami natury wskazania medyczne są podstawowymi wymogami do zabiegów ginekologii estetycznej.

Zabiegi po porodzie wiążą się z:

 • blizną po nacięciu krocza
 • zbyt luźną pochwą
 • odznaczającymi się fragmentami tkanki w okolicy sromu
 • wysiłkowym nietrzymaniem moczu – do  rozwoju którego dochodzi u wielu kobiet po porodzie 

Do redukcji dolegliwości po porodzie najczęściej wykorzystuje się:

 • zabiegi laserowe,
 • radiofrekwencję
 • wypełniacze

Poprawiają one napięcie ścian pochwy, zmniejszają jej średnicę oraz nawilżają błony śluzowe miejsc intymnych.

 

Ginekologia estetyczna dla kobiet dojrzałych

W okresie okołomenopauzalnym wiele kobiet cierpi na nasilające się nietrzymanie moczu niezależne od wysiłku fizycznego, wypadanie narządu rodnego, suchość pochwy oraz na zwiotczenie warg sromowych. Zabiegami wykonywanymi z powyższych wskazań są:

 • Terapia nietrzymania moczu laserem ablacyjnym, której sekret tkwi w oddziaływaniu termicznym na tkanki pochwy oraz cewki moczowej. Dzięki temu zabiegowi uzyskuje się dwa ważne efekty- głęboką regenerację błony śluzowej i mięśni pochwy oraz poprawę ich ukrwienia.
 • Wycięcie wystających warg sromowych laserem CO2
 • Wypełnianie zwiotczałych warg sromowych gęstym kwasem hialuronowych lub tłuszczem.
 • Obkurczanie pochwy oraz redukcja jej suchości zabiegiem laserowym stymulującym śluzówkę do odnowy. Błona śluzowa staje się wówczas sprężysta i odporna na bodźce mechaniczne. Ponadto rozpoczyna wzmożoną produkcję wydzieliny, która istotnie ułatwia kontakty intymne. Zwykle wystarczają 1-2 zabiegi, które można powtórzyć po upływie roku.

 

Ginekologia estetyczna umożliwia ingerencję w wygląd miejsc intymnych w zależności od indywidualnych wymagań. Zdecydowana większość zabiegów tego typu jest bezbolesna lub przeprowadzana jedynie w znieczuleniu miejscowym. Okres rekonwalescencji czasami wiąże się z zachowaniem kilkudniowej wstrzemięźliwości seksualnej.

[crp limit="5" heading="1" cache="1"]
Napisz komentarz

Dodaj komentarz

Dermatolog w Twoim mieście na skróty

Dermatolog to lekarz specjalista, który zajmuję się w leczeniem skóry, włosów oraz paznokci. Dermatologia to dziedzina medycyny, którą możemy podzielić na dermatologię leczniczą oraz estetyczną. Dermatologia lecznicza, jak sama nazwa wskazuje, skupia się na leczeniu chorób skóry takich jak afta, łuszczyca, czerniak, łysienie, trądzik różowaty, i wiele innych. 

Dermatologia estetyczna skupia się na poprawie kondycji skóry i spowolnieniu procesów starzenia. W dermatologii estetycznej stosuje się preparaty i zabiegi na usuwanie zmarszczek, usuwanie znamion, itp. Często leczenie chorób skóry, takich jak trądzik pospolity, wymaga też wykonania zabiegów estetycznych w celu usunięcia blizn potrądzikowych lub przebarwień skóry. 

Dermatolog specjalizujący się w leczeniu chorób skóry może jednocześnie być specjalistą dermatologii estetycznej lub szeroko pojętej medycyny estetycznej.  Dermatochirurgia zajmuje się usuwaniem chirurgicznym lub laserowym zmian skórnych takich jak różne rodzaje znamion – naskórkowe i melanocytowe, naczyniowe, łojowe i potowe -włókniaki, kurzajki, kaszaki, i inne.