Grzybica dłoni – jak ją rozpoznać i leczyć?

Grzybica dłoni – jak ją rozpoznać i leczyć? Grzybica dłoni to nierzadka choroba, której leczenie nie jest niestety najłatwiejsze. Należy […]

grzybica dłoni

Grzybica dłoni – jak ją rozpoznać i leczyć?

Grzybica dłoni to nierzadka choroba, której leczenie nie jest niestety najłatwiejsze. Należy ona bowiem do przypadłości o przewlekłym charakterze. W jaki sposób ją rozpoznać i jak skutecznie rozwiązać ten problem?

grzybica dłoni

Drożdżaki czy grzyby?

Zanim przystąpimy do leczenia, niezbędne jest określenie, czy mamy do czynienia z drożdżakami czy z grzybami. Drożdżyca zajmuje zwykle przestrzenie międzypalcowe i objawia się łuszczeniem, stanem zapalnym i silnym zaczerwienieniem. W przypadku grzybicy skóra również jest zaczerwieniona, a ponadto w bocznych częściach palców i dłoni pojawiają się wykwity w postaci grudek i pęcherzyków ze strupkami, które wywołują świąd i pieczenie. Aby diagnoza była w pełni skuteczna, warto przeprowadzić badanie mykologiczne. Polega ono na pobraniu fragmentu tkanki, a następnie zbadaniu jej pod mikroskopem i w specjalnej lampie fluorescencyjnej.

Grzybica dłoni – przyczyny

Grzyby z rodziny Candida, przez działanie których najczęściej rozwija się grzybica dłoni, żyją w jelitach każdego z nas. Dopóki warunki wewnątrz organizmu utrzymują się na stałym poziomie, nie stanowią one dla nas żadnego zagrożenia. Jeżeli jednak dochodzi do zaburzeń, na przykład na skutek długotrwałego przyjmowania antybiotyków, zmniejszeniu ulega dobra flora bakteryjna. W konsekwencji dochodzi do nadmiernego namnożenia się grzybów. Grzybicą dłoni zarazić można się również przez dotyk lub używanie przedmiotów, z których korzystała osoba chora, np. ręczników lub przyborów do manikiuru. Na infekcję narażeni jesteśmy w miejscach charakteryzujących się wysoką temperaturą i wilgotnością, jak sauna czy basen. Prawdopodobieństwo, że zaatakuje nas grzybica dłoni rośnie także wówczas, gdy borykamy się z grzybicą stóp. Może dojść wówczas do rozprzestrzenienia się choroby. Jeszcze innym źródłem takiej dolegliwości może być bezpośredni kontakt ze zwierzętami, które cierpią na grzybicę.

Choroby towarzyszące

Grzybicy dłoni bardzo często towarzyszy grzybica paznokci u rąk. Zaobserwować można wówczas przebarwienia na paznokciach, które przybierają postać żółtych czy brązowych plam. W wyniku infekcji dochodzi do uszkodzenia płytki. Paznokcie stają się łamliwe, wykruszają się i rozdwajają, pojawiają się na nich bruzdy lub zrogowacenia. Ulgę może nam wówczas przynieść zastosowanie żelu aloesowego lub olejku z drzewa herbacianego. Paznokcie obcinamy krótko i ograniczamy zabiegi upiększające. Najlepiej jednak wybrać się do dermatologa, który kompleksowo zajmie się grzybicą dłoni i paznokci.

Czytaj więcej: Grzybica paznokci – objawy i leczenie

Leczenie grzybicy dłoni

W początkowym stadium choroby zaleca się stosowanie maści lub kremów, przy czym forma kremu jest wygodniejsza w użyciu w przypadku grzybicy dłoni. W aptekach dostępny jest cały szereg preparatów na grzybicę dłoni, przykładowo:

Clotrimazolum Hasco krem (20g) – wskazaniami do stosowania kremu  są grzybicze zakażenia skóry wywołane przez dermatofity, drożdżaki, pleśniaki oraz inne gatunki grzybów: grzybica dłoni, grzybica stóp, grzybica skóry tułowia, grzybica pachwin oraz łupież pstry.

Hascofungin krem (30g) – jest lekiem o szerokim spektrum działania przeciwgrzybiczego, stosowanym w leczeniu miejscowym wszystkich postaciach grzybicy skóry: grzybicy ciała, kandydozy skóry, łupieżu pstrego. Posiada właściwości niszczące komórki grzybów chorobotwórczych i drożdżaków, a ponadto działa także przeciwzapalnie i przeciwbakteryjnie.

Kluczowe jest przy tym ich regularne i prawidłowe nakładanie (tak, aby całkowicie pokryć rejon, który został zakażony grzybicą; warstwa preparatu powinna być gruba i pozostawiona na skórze dłoni na tak długo, aby mogła się w pełni wchłonąć). W przeciwnym wypadku może dojść do przeniesienia grzyba na inne rejony ciała.

W bardziej zaawansowanych stadiach leczenia grzybicy dłoni lekarz może nam zalecić leki doustne, które umożliwiają walkę z grzybami w całym organizmie oraz dotarcie do głębokich warstw naskórka i paznokcia.

Jeżeli dopadła nas ta nieprzyjemna przypadłość, pamiętajmy, aby aż do momentu całkowitego wyleczenia unikać bezpośrednich kontaktów ze skórą innych osób, a do wycierania rąk używać osobnego ręcznika. Właściwa higiena oraz noszenie rękawic ochronnych do zmywania oraz sprzątania, pomoże nam też zapobiec nawrotom choroby.

Uwaga! Zanim zaczniesz stosować wybrane leki, skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą. Niektóre leki mogą być niebezpieczne dla płodu i nie należy stosować ich w trakcie ciąży. Pamiętaj, aby przed przyjęciem leku przeczytać ulotkę dołączoną do opakowania.

logo