Grzybica paznokci – objawy i leczenie

Grzybica paznokci – objawy i leczenie Grzybica paznokci to nierzadka dolegliwość, która zwykle atakuje paznokcie u stóp, a w nielicznych […]

grzybica paznokci

Grzybica paznokci – objawy i leczenie

Grzybica paznokci to nierzadka dolegliwość, która zwykle atakuje paznokcie u stóp, a w nielicznych przypadkach także dłoni. Bardzo łatwo jest się nią zarazić, niestety znacznie trudniej jest ją wyleczyć. Jakie są główne objawy tej choroby i w jaki sposób można skutecznie się jej pozbyć?

grzybica paznokci

Przyczyny grzybicy paznokci

Miejsca, w których najczęściej dochodzi do zakażenia, to baseny, sauny czy publiczne łazienki. Grzybicą stóp można również zarazić się nosząc cudze buty lub skarpetki i stosując nienależące do nas przyrządy do pedicure’u. Na chorobę są w szczególności narażone osoby cierpiące na otyłość, cukrzycę, zaburzenia żołądkowo-jelitowe, zaburzenia hormonalne, zaburzenia układu odpornościowego, niedokrwistość, a także ci z nas, którzy przebyli długotrwałą antybiotykoterapię. Grzybica paznokci może się rozwinąć również wówczas, gdy nosimy nieprzewiewne, ciasne buty lub skarpetki wykonane ze sztucznych tworzyw, a po kąpieli nie wycieramy starannie stóp. Grzyby znacznie łatwiej mogą się dostać pod płytkę paznokcia także na skutek jego zbyt krótkiego obcięcia albo skaleczenia.

Grzybica paznokci – objawy

Na samym początku zaobserwować możemy niewielkie przebarwienia na naszej płytce paznokciowej. Najpierw są one białe, potem żółtawe, aż wreszcie nabierają brązowej barwy. Ponadto płytka rozwarstwia się, zaczyna się kruszyć i staje się grubsza, a co za tym idzie coraz trudniejsze staje się obcinanie paznokci. Robią się one matowe i zaczynają powstawać bruzdy. Niezwykle krępującym objawem grzybicy stóp jest nieprzyjemny zapach, który towarzyszy nam nawet pomimo regularnego dbania o higienę. Spowodowany jest on gromadzeniem się pod paznokciami grzybiczych złogów. Przykremu zapachowi często towarzyszy swędzenie stóp. Przebieg grzybicy paznokci u rąk jest podobny. Tutaj jednak dodatkowo może występować ból, zaczerwienienie i obrzęk wałów paznokciowych.

Czytaj więcej: opis grzybicy paznokci – choroby

Leczenie grzybicy paznokci

Leczenie należy rozpocząć od wizyty u dermatologa, który ustali, jakiego rodzaju grzyb wywołał u nas grzybicę paznokci. Możliwe jest to dzięki badaniu mykologicznemu, które polega na pobraniu z paznokcia próbki masy rogowej, znajdującej się pod brzegiem płytki. Jeżeli grzybica jest w początkowym stadium, lekarz może zalecić stosowanie specjalnych plastrów i lakierów, które posiadają substancje grzybobójcze. Jeżeli zmiany są bardziej zaawansowane, niezbędna będzie terapia doustnymi środkami antygrzybicznymi. Aby leczenie przyniosło pożądane skutki, poza terapią lekami czasem niezbędna jest także rekonstrukcja płytki. Chore paznokcie szlifować należy co około 2 – 4 tygodnie. Skóra pod nimi jest niezwykle unerwiona. Na płytkę nakłada się więc specjalną masę, a po jej zaschnięciu przykleja kawałek flizeliny. Stworzona w ten sposób proteza przyspiesza proces rośnięcia płytki. Leczenie grzybicy paznokci wymaga od osoby chorej sporo cierpliwości. Jeżeli jednak zdiagnozujemy przypadłość w początkowym stadium, terapia może trwać do trzech miesięcy. Gdy natomiast przegapimy pierwsze symptomy choroby, kuracja może nam zająć nawet rok i dłużej. Jeśli w końcu osiągniemy efekt zdrowej płytki paznokciowej, nadal stosujmy się do zaleceń dermatologa i ze szczególną troską dbajmy o higienę. Grzybica paznokci jest bowiem chorobą, która lubi powracać.

logo