Grzybica pochwy – przyczyny i leczenie

Grzybica pochwy Infekcje intymne to problem, który raz na jakiś czas dotyka każdej kobiety. Najpopularniejszą z nich jest grzybica pochwy. Jakie […]

grzybica pochwy

Grzybica pochwy

Infekcje intymne to problem, który raz na jakiś czas dotyka każdej kobiety. Najpopularniejszą z nich jest grzybica pochwy. Jakie są jej objawy i jak należy ją leczyć?

grzybica pochwy

Grzybica pochwy – przyczyny

Kobiety są podatne na wszelkiego rodzaju infekcje intymne z dwóch powodów. Ich cewka moczowa jest szersza i krótsza niż u mężczyzn, a co za tym idzie jest w większym stopniu narażona na atak patogenów. Ponadto ujście cewki moczowej znajduje się blisko odbytu, zatem bardzo łatwo o infekcję układu moczowego lub pochwy, wywołaną drobnoustrojami stamtąd pochodzącymi. Ryzyko zarażenia się grzybami uzależnione jest od szeregu czynników, jak np. sposób odżywiania, wiek, stan immunologiczny, wpływ środowiska czy współistniejące choroby. Grzybica pochwy najczęściej pojawia się u kobiet o osłabionym układzie odpornościowym, cierpiących na cukrzycę oraz będących w ciąży. Dolegliwości tej sprzyja również noszenie nieprzewiewnej bielizny i ubrań, siedzący tryb życia, nadmierny stres, zbyt częste podmywanie się, korzystanie z sauny i basenu, a także stosowanie antybiotyków, doustnych środków antykoncepcyjnych czy steroidów.

Objawy grzybicy pochwy

Jednym z głównych objawów, jakie daje grzybica pochwy, jest pojawienie się na bieliźnie białej wydzieliny o grudkowatej konsystencji i słodkawym zapachu. U kobiety zdrowej jest ona lekko biaława i śliska w dotyku. Upławom o charakterze grzybiczym towarzyszyć może świąd, pieczenie, a niekiedy również uczucie suchości w pochwie. Wargi sromowe u kobiet cierpiących na grzybicę pochwy są często obrzęknięte i zaczerwienione. Pojawiać może się także ból w trakcie lub po odbyciu stosunku seksualnego. Grzybica pochwy nie zawsze jednak daje tak wyraźne objawy. Czasem o zarażeniu dowiadujemy się dopiero w czasie wizyty kontrolnej u ginekologa. Pamiętać należy przy tym, że zakażenie grzybami ma tendencję do nawracania. Dlatego chwilowe ustąpienie dolegliwości nie musi świadczyć o wyleczeniu. Gdy zauważymy któryś z powyższych objawów, jak najszybciej udajmy się do lekarza i nie przerywajmy leczenia przed wskazanym czasem.

Grzybica pochwy – leczenie

Na początku kuracji lekarz przepisuje dopochwowy lub doustny preparat przeciwgrzybiczy.

Kolejny etap to terapia ukierunkowana na pozbycie się konkretnych rodzajów grzybów. Najczęściej stosowane są wówczas maści przeznaczone do smarowania miejsc intymnych czy globulki dopochwowe. Aby nie dopuścić do przenoszenia się infekcji, zwykle nasz partner seksualny również powinien stosować przepisany nam farmaceutyk (według zaleceń lekarza). Nawet wtedy, gdy po kilku dniach terapii odczujemy poprawę, nie należy jej przerywać, lecz zużyć wszystkie przepisane nam leki. Po skończonym leczeniu odczekajmy kilka dni i wykonajmy badanie diagnostyczne, by przekonać się, czy udało nam się pozbyć patogenów. Zastosowanie się do takich porad ochroni nas przed ponownym pojawieniem się grzybicy w krótkim czasie po jej wyleczeniu.

Uwaga! Zanim zaczniesz stosować wybrane leki, skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą. Niektóre leki mogą być niebezpieczne dla płodu i nie należy zażywać ich w trakcie ciąży. Pamiętaj, aby przed zastosowaniem leków dokładnie przeczytać ulotkę dołączoną do opakowani

Jak uniknąć grzybicy pochwy?

Aby uniknąć grzybicy pochwy, musimy wprowadzić w życie kilka prostych zasad związanych z codzienną higieną. Należy podmywać się dwa razy dziennie bez użycia myjki czy gąbki, na których z łatwością zagnieżdżają się grzyby. Stosujmy delikatne preparaty do higieny intymnej. Niektóre z nich działają grzybobójczo i przeciwzapalnie, co zapewni nam dodatkową ochronę. Do wycierania miejsc intymnych najlepiej sprawdzi się osobny ręcznik, który zawsze powinien być suchy. W mokrej tkaninie z łatwością mogą się rozwinąć grzyby. Korzystając z publicznych toalet, nie należy na nich siadać. Zamiast obcisłej bielizny, warto wybierać tę przewiewną i wykonaną z bawełny. Dietę wzbogaćmy o warzywa i produkty, które zawierają żywe kultury bakterii. Unikajmy nadmiernego spożycia cukrów, gdyż mogą one ułatwiać namnażanie drożdżaków, a w razie antybiotykoterapii zaopatrzmy się w preparaty zawierające bakterie, które produkują kwas mlekowy. To właśnie w czasie zażywania antybiotyków kobiety są szczególnie narażone na grzybicę pochwy.

Przeczytaj też:  Grzybica narządów płciowych

logo