Grzybica stóp – przyczyny, sposoby leczenia

Grzybica stóp zaczyna się przeważnie niewinne Odczuwamy lekkie swędzenie i pieczenie, które przez wielu z nas jest mylnie rozpoznawane jako […]

grzybica stóp

Grzybica stóp zaczyna się przeważnie niewinne

Odczuwamy lekkie swędzenie i pieczenie, które przez wielu z nas jest mylnie rozpoznawane jako objawy przesuszonej skóry. Nie należy jednak tych sygnałów bagatelizować. To może być grzybica stóp!

Grzybica stóp

Reaguj zamiast czekać

Niezwykle ważne jest, by nie przeoczyć pierwszych objawów grzybicy. Między palcami zaczynają się wówczas pojawiać piekące, swędzące pęknięcia. Skóra wokół nich staje się biaława i wilgotna. Z czasem choroba rozprzestrzenia się na boczne krawędzie stóp oraz podeszwy. Mogą one sprawiać ból i wydzielać nieprzyjemny zapach. Warto wówczas udać się do dermatologa, gdyż grzybica może szybko przenieść się na pozostałe części ciała, jak paznokcie. Płytka paznokciowa ulega wówczas przebarwieniu na żółty lub brązowy kolor, pojawiają się na niej bruzdy, staje się krucha i łamliwa.

Im szybciej podejmiemy leczenie, tym skuteczniej uchronimy się przed rozległą grzybicą.

Rodzaje grzybicy stóp

Grzybica może mieć kilka postaci i nie zawsze przebiega tak samo. Najczęściej wywołuje ją jednak ten sam rodzaj grzybów – dermatofity.

Ponadto wspólnym objawem jest  pieczenie skóry i świąd, które utrudniać mogą normalne funkcjonowanie czy zakłócać sen.

Grzybica międzypalcowa to …

Najbardziej popularny rodzaj grzybicy. Nazywana jest również „stopą sportowca”, gdyż właśnie osoby uprawiające sport cierpią na nią najczęściej.

Pierwsze zmiany zazwyczaj pojawiają się między czwartym i piątym palcem. Tu właśnie jest najwilgotniej i najcieplej, gdyż palce ściśle przylegają do siebie. Choroba stopniowo przechodzi na kolejne palce i pojawia się bolesność.

Grzybica złuszczająca

Jej głównymi objawami są złuszczanie się oraz rogowacenie naskórka stopy. Pojawia się na nim biały nalot przypominający mąkę. Choroba ma często charakter przewlekły.

O tak zwanej „mokasynowej” postaci tej grzybicy mówi się, kiedy obejmuje ona zarówno podeszwę, jak i brzeg stopy.

Grzybica potnicowa

Charakteryzuje się ona występowaniem „ognisk” choroby. Obejmują one liczne, nieduże pęcherze na podeszwach stóp. Jednym z jej objawów jest tez czerwone zabarwienie skóry. Pęcherze pękają i złuszczają się, co prowadzi do dużego dyskomfortu.

Leczenie grzybicy

Grzybicy nie powinno leczyć się domowymi sposobami. Częste moczenie czy mycie nóg może jedynie nasilić objawy choroby, gdyż właśnie wilgoć stanowi najlepsze środowisko dla rozwoju grzybów. W zależności od tego, jak bardzo zaawansowana jest grzybica stóp, dermatolog stosuje leczenie doustne lub też miejscowe w formie maści albo aerozolu, które aplikuje się bezpośrednio na zmiany. Czasami dermatolog może zalecić jednoczesne stosowanie obu form terapii.

Zmniejszenie objawów następuje przeważnie po około 7 dniach, co nie jest jednak równoznaczne z pozbyciem się choroby. Zaprzestanie zażywania przepisanych preparatów może szybko doprowadzić do jej nawrotów.

Pomoc z apteki

Gdy mamy do czynienia z wysuszoną i pękającą skórą, najlepszym rozwiązaniem jest maść. Jeżeli zmiany są natomiast sączące, zaleca się zastosowanie aerozolu. W przypadku pojawienia się odczynu alergicznego, lekarz zalecić może dodatkowo podanie leków sterydowych.

Najczęściej stosowanymi lekami o działaniu miejscowym są:

  • Cyklopiroks – jest on dostępny w wielu preparatach na polskim rynku, występujących w formie żelu, płynu, kremu, zawiesiny, lakieru lub pudru. Leczenie prowadzi się aż do ustąpienia infekcji oraz przez 10 dni po tym czasie.
  • Terbinafina oraz naftifina – działanie tych antybiotyków opiera się na blokowaniu syntezy ergosterolu, czyli składnika odpowiedzialnego z budowę błon komórkowych grzybów. Posiadają one formę płynu, kremu lub sprayu. Leczenie trwa około 2 tygodnie.
  • Klotrymazol, ekonazol, mikonazol – stosuje się je w przypadku grzybicy stóp, która wywołana została grzybami z gatunku drożdżaków. Leki te posiadają przeważnie formę żelu, pudru, roztworu lub kremu. Leczenie trwa przeważnie od 2 do 6 tygodni.

W przypadku zaawansowanej grzybicy zapomnijmy jednak o samodzielnym doborze preparatu. Najlepiej wskaże nam go dermatolog, dzięki czemu szybko pozbędziemy się dokuczliwych objawów, zamiast kupować kolejne z nich metodą prób i błędów.

logo