Zdrowa i piękna skóra

Jak opanować stres? – polecane techniki

Redakcja Dermatolog.pl, 13 listopada 2014

Jak opanować stres?  – kilka wskazówek na jego okiełznanie

Rosnące tempo życia i stawiane przed nami codziennie wymagania to dla każdego z nas niemały stres. Czy można skutecznie nauczyć się panowania nad nim i jego negatywnymi konsekwencjami?

Jak opanować stres

Stres a nasze ciało

Stres oddziałuje nie tylko na naszą psychikę, lecz także ciało. Na jego skutek:

  • Zmienia się nasz metabolizm, na skutek czego przybieramy na wadze,
  • Bariera skórna staje się nadwrażliwa, a skóra ulega odwodnieniu,
  • Pojawiają się problemy z nadmierną potliwością,
  • Skóra głowy staje się przesuszona, a włosy zaczynają wypadać,
  • Pod oczami pojawiają się nieestetyczne cienie,
  • Występują niekontrolowane rumieńce na twarzy,
  • Wzmaga się wydzielanie sebum, a na twarzy mogą pojawiać się pryszcze.

Ruch w stronę relaksu

Regularne ćwiczenia to doskonały sposób na pozbycie się zbędnego napięcia. Wydzielane w ich trakcie endorfiny przyczyniają się do poprawy naszego nastroju. Ponadto wpływają one pozytywnie na nasze zdrowie, rozluźniają napięte mięśnie i ułatwiają zasypianie. Gdy ćwiczymy, zwiększeniu ulega również przepływ krwi do mózgu, dzięki czemu staje się on lepiej dotleniony i zaopatrzony w składniki odżywcze, co pozwala na sprawniejsze i efektywniejsze funkcjonowanie. Wybierzmy taką formę aktywności fizycznej, która będzie sprawiała nam przyjemność i traktujemy ją jak relaks, a nie przykry obowiązek.

Metoda na odprężenie – sposób na stres

Techniki relaksacyjne

Techniki relaksacyjne umożliwiają odprężenie zarówno ciała, jak i umysłu. Dzięki nim stajemy się bardziej rozluźnieni i zadowoleni, w efekcie czego lepiej radzimy sobie ze stresem i codziennymi problemami.

Można przykładowo stosować relaksację mięśni według Jacobsona, która polega na naprzemiennym napinaniu i rozluźnianiu mięśni całego ciała.

Równie skuteczna jest technika Aleksandra, w ramach której również skupiamy się na rozluźnianiu mięśni, lecz do tego celu używamy sugestii typu „moje mięśnie powoli rozluźniają się”. Takie komunikaty wypowiadane spokojnym, odprężonym tonem są w stanie skutecznie wprawić nas w stan odprężenia.

Techniki oddechowe na ratunek

W sytuacjach stresowych oddech staje się płytki i coraz szybszy, a nasz mózg nie jest prawidłowo dotleniony. Warto wówczas znaleźć kilka minut na następujące ćwiczenie. Siadamy wygodnie, rozluźniamy mięśnie i przymykamy oczy. Powietrze wdychamy nosem i wydychamy ustami. W czasie wdechu wypychamy okolice brzucha, używając do tego mięśni brzucha oraz przepony, spychając jednocześnie powietrze do niższych partii płuc. Następnie wstrzymujemy oddech i liczymy do pięciu, a potem wolno wydychamy powietrze, rozluźniając jednocześnie brzuch, barki oraz tułów.

Siła pozytywnego myślenia

Afirmacje to pozytywne zdania powtarzane w celu wytworzenia właściwych nawyków funkcjonowania umysłu. Chcąc zastosować tę metodę, należy pomyśleć o stresującej sytuacji i ułożyć afirmację w pierwszej osobie, w czasie teraźniejszym bez przeczeń. Przykłady tego typu pozytywnych afirmacji to na przykład: „mogę osiągnąć moje cele” czy „poradzę sobie z tym problemem”. Powtarzanie takich krótkich sformułowań działa na nas kojąco i pozwala opanować stres. Dobrym sposobem jest też prowadzenie „dzienniczka uczuć”. Pisząc, przelewamy na papier nasze frustracje, negatywne emocje i myśli. Dzięki temu oczyszczamy się z nich, a nasz umysł ulega odprężeniu. Taki dzienniczek warto nosić przy sobie i sięgać po niego wtedy, gdy przydarzy nam się stresująca sytuacja.

[crp limit="5" heading="1" cache="1"]
Napisz komentarz

Dodaj komentarz

Dermatolog w Twoim mieście na skróty

Dermatolog to lekarz specjalista, który zajmuję się w leczeniem skóry, włosów oraz paznokci. Dermatologia to dziedzina medycyny, którą możemy podzielić na dermatologię leczniczą oraz estetyczną. Dermatologia lecznicza, jak sama nazwa wskazuje, skupia się na leczeniu chorób skóry takich jak afta, łuszczyca, czerniak, łysienie, trądzik różowaty, i wiele innych. 

Dermatologia estetyczna skupia się na poprawie kondycji skóry i spowolnieniu procesów starzenia. W dermatologii estetycznej stosuje się preparaty i zabiegi na usuwanie zmarszczek, usuwanie znamion, itp. Często leczenie chorób skóry, takich jak trądzik pospolity, wymaga też wykonania zabiegów estetycznych w celu usunięcia blizn potrądzikowych lub przebarwień skóry. 

Dermatolog specjalizujący się w leczeniu chorób skóry może jednocześnie być specjalistą dermatologii estetycznej lub szeroko pojętej medycyny estetycznej.  Dermatochirurgia zajmuje się usuwaniem chirurgicznym lub laserowym zmian skórnych takich jak różne rodzaje znamion – naskórkowe i melanocytowe, naczyniowe, łojowe i potowe -włókniaki, kurzajki, kaszaki, i inne.