Kąpiel noworodka i pielęgnacja pępka

Kąpiel noworodka Skóra noworodka jest wyjątkowo delikatna, dlatego bardzo łatwo ulega podrażnieniom. Ze względu na nie do końca wykształconą strukturę […]

Kąpiel noworodka

Skóra noworodka jest wyjątkowo delikatna, dlatego bardzo łatwo ulega podrażnieniom. Ze względu na nie do końca wykształconą strukturę zapewniającą odpowiednią grubość i odporność jej pielęgnacja wymaga specjalnego podejścia. Kąpiel noworodka to czynność zapewniająca nie tylko odpowiedni poziom higieny, lecz także czynność wzmacniająca więź pomiędzy rodzicami a dzieckiem. Podstawowym celem kąpieli noworodka jest umycie skóry bez naruszenia powierzchniowej ochronnej bariery lipidowej.

Kąpiel noworodka

Codzienna pielęgnacja niemowlęcia obejmuje: mycie, nawilżanie i natłuszczanie skóry (w szczególności miejsc podatnych na urazy mechaniczne) oraz staranna obserwacja kikuta pępowiny pod kątem zakażenia. Jednak wszystkie środki myjące, a nawet czysta woda z kranu w mniejszym bądź większym stopniu powodują naruszenie bariery lipidowej naskórka. Dlatego istotnie jest by produkty przeznaczone do kąpieli noworodka były pozbawione intensywnie myjących środków chemicznych.

 

Pierwsza kąpiel noworodka

Pierwszą kąpiel noworodka można wykonać jeszcze w szpitalu, około 6-8 godzin po porodzie, gdy dochodzi do stabilizacji ciepłoty ciała dziecka. Jednak dla większości rodziców prawdziwy stres pojawia się w momencie pierwszej, samodzielnej kąpieli w warunkach domowych. Zanim noworodek przyzwyczai się do wody może upłynąć nawet kilka tygodni. Płacz dziecka budzi wówczas niepokój rodziców, jednak należy pamiętać, że taki głośny protest nie wynika z ich niezręczności, bądź ze strachu niemowlęcia przed wodą. Jest on bowiem spowodowany silnymi bodźcami fizycznymi, przede wszystkim zmianą temperatury i wilgotnością. Noworodek musi przyzwyczaić się do rytuału kąpieli, który ostatecznie staje się momentem zabawy oraz rozluźnienia.

 

Jak kąpać noworodka? Przygotowanie kąpieli

Przed rozebraniem noworodka do kąpieli należy zadbać o kilka istotnych elementów. Po pierwsze temperatura powietrza w pomieszczeniu, w którym będziemy myć dziecko musi oscylować między 22⁰C a 24⁰C. Następnie uprzednio umytą oraz zdezynfekowaną wanienkę napełnia się wodą. Temperatura wody do kąpieli noworodka powinna wynosić 36-37⁰C. Następnie aby ułatwić sobie trzymanie noworodka podczas kąpieli, dno wanienki najllepiej wyłożyć specjalnym wkładem do wanienki dla noworodków np BEABA lub używać wanienki typu SKIP HOP z wkładką zintegrowaną – ułatwiają one kąpiel noworodka zwłaszcza w okresie od 0 do 6 mięsiaca życia. W ostatnim etapie rodzic wlewa do wody około 5 ml płynnego, łagodnego mydła o neutralnym pH oraz 5 ml oliwki. Po przygotowaniu ręcznika, pieluszki oraz świeżego ubranka można nareszcie przystąpić do rozebrania dziecka.

Pierwsza kąpiel noworodka trwa około 3 minut, następne kąpiele również powinny być bardzo krótkie – nie dłuższe niż kilka minut, co uchroni wrażliwą skórę dziecka przed wysuszeniem.

Warto pamiętać, że twarz dziecka oczyszcza się na przewijaku przed kąpielą. Potrzebna do tego jest przegotowana letnia woda, płyn do mycia ciała i wacik, którym delikatnie przeciera się twarz.

kąpiel noworodka w wanience

 

Czym myć niemowlaka?

Kosmetyki przeznaczone do kąpieli noworodka muszą mieć krótki skład pozbawiony substancji alergizujących oraz perfumowanych. Najbezpieczniejsze są specjalne mydełka dla niemowląt lub płyny czy emulsje nie zawierające SLS, czyli popularnego pianotwórczego detergentu mogącego podrażnić delikatną skórę dziecka. Niektóre żele oraz emulsje posiadają w swoim składzie dodatkowe substancje natłuszczające – nie zaleca się ich jednak stosować do mycia główki dziecka. Na rynku są dostępne specjalne szampony i preparaty „2 w 1” służące do pielęgnacji włosów. Ponadto rodzic powinien zwracać uwagę na pianę z kąpieli, która po dostaniu się w okolice oczu potrafi silnie podrażnić spojówki noworodka.

 

Kąpiel a problematyczna skóra niemowlaka

Kąpiel noworodka z problemem dermatologicznym np. z atopowym zapaleniem skóry, potówkami czy ropnym wypryskiem powinna być wykonywana z zastosowaniem wysokospecjalistycznych dermokosmetyków. Ich cechą wspólną jest łagodność oraz minimalizowanie ryzyka wystąpienia podrażnień i utrzymanie integralności lipidowej bariery naskórka. Dzieciom ze skórą wybitnie suchą, łuszczącą się najwięcej korzyści przyniosą emolienty mające zdolność odbudowywania uszkodzonej powierzchni naskórka. Co więcej zapobiegają one dalszej utracie nawilżenia. Warto przypomnieć, że kąpiel noworodka w nadmanganianie potasu czy rumianku to popularne domowe sposóby na łagodzenie podrażnień, ale czasem mogą spotęgować wysuszenie naskórka. Podczas ich stosowania należy zatem bacznie obserwować reakcję skóry dziecka.

 

Kąpiel w krochmalu

Krochmal, czyli skrobia roślinna połączona z wodą, powoduje, że krostki oraz delikatne ranki szybciej się goją. Doskonale zmniejsza on ilość potówek czy ropnych wyprysków towarzyszących odparzeniom. Kąpiel noworodka w wodzie z dodatkiem krochmalu to tradycyjny sposób, który niestety również może prowadzić do nasilonego wysuszenia naskórka. Dlatego po każdej kąpieli skórę dziecka należy nawilżyć specjalnym preparatem o lekko tłustej konsystencji.

 

Pielęgnacja pępka noworodka

Dokładna obserwacja okolicy pępka noworodka jest niezwykle ważnym zagadnieniem, ponieważ nieprawidłowa pielęgnacja kikuta pępowiny może doprowadzić do miejscowej infekcji. Kikut pępowiny wysycha i odpada samoistnie około 10. doby życia dziecka. Do tego czasu nie należy na niego zakładać żadnych opatrunków. Oddzielanie się pępowiny następuje bowiem szybciej, kiedy okolicy pępka zapewniony zostanie dostęp powietrza. Dodatkowo niewskazane jest jego zamoczenie spienioną wodą podczas kąpieli. Pediatrzy i dermatolodzy nie zalecają obecnie smarowania kikuta pępowiny roztworem alkoholu ani antybiotykami miejscowymi. Wystarczy raz na dobę (lub po każdym zabrudzeniu) oczyszczać pępek dziecka zwilżonym w wodzie czystym gazikiem.

logo