Zdrowa i piękna skóra

Kiedy i gdzie wykonać badanie znamion?

pawelszynkiewicz, 7 kwietnia 2017

Badanie znamion

Znamiona posiada każdy z nas. Jedne z nich nie są w ogóle groźne, inne natomiast powinny zostać skonsultowane z lekarzem. Zbliżające się wielkimi krokami lato to dobry moment na upewnienie się, czy żaden z pieprzyków na skórze nie jest zagrożeniem dla naszego zdrowia i wybranie się do dermatologa na badanie znamion.

badanie znamion

Badanie znamion u dermatologa

Aby ocenić, czy posiadane przez nas znamiona barwnikowe nie są niebezpieczne, należy udać się do dermatologa na bezbolesne badanie dermatoskopowe. W trakcie wizyty, specjalista ogląda oświetlone znamię w dużym powiększeniu i ocenia jego powierzchnię. Zwraca uwagę zarówno na kolor, asymetrię, brzegi, średnicę, jak i strukturę zmiany. Jeżeli któreś ze znamion lekarz zdiagnozuje jako potencjalnie ryzykowne, zleca jego usunięcie i badanie histopatologiczne.

Znamiona powinny być w ten sposób kontrolowane przynajmniej raz do roku, a w szczególności po okresie letnim, kiedy jesteśmy narażeni na działanie promieni słonecznych. Osoby z grupy podwyższonego ryzyka rozwoju czerniaka (posiadacze jasnej karnacji z licznymi znamionami oraz osoby często odwiedzające solarium) powinny badać się jeszcze częściej – przynajmniej dwa razy do roku, zarówno przed, jak i po sezonie letnim. Warto o to zadbać, gdyż jak pokazują statystyki, w 25% przypadków czerniak powstaje w obrębie istniejących znamion barwnikowych. Szybkie ich rozpoznanie pozwala na rozpoczęcie niezbędnego leczenia.

Samodzielne badanie znamion

Znamiona badać możemy również samodzielnie. Wyróżnia się dwie podstawowe metody autodiagnozy:

  • „test brzydkiego kaczątka” – u tej samej osoby znamiona zwykle wyglądają podobnie – mają zbliżoną wielkość, kolor oraz kształt. „Brzydkiego kaczątko” oznacza znamię, które odróżnia się od reszty, przez co uznać należy je za potencjalnie niebezpieczne;
  • metoda ABCDE – bardziej wnikliwa obserwacja, uwzględniająca pięć czynników: „A”, czyli asymetrię (z ang. assymetry), co oznacza, że jedna połowa znamienia nie powinna różnić się od drugiej, „B” oznaczające brzegi (z ang. border) – gdyż niebezpieczne znamiona rozpoznać można po nieostrych i nieregularnych krawędziach, „C”, czyli kolor (z ang. colour) – zaniepokoić powinna nas niejednolita barwa znamienia, „D” oznaczające średnicę (z ang. diameter) – niebezpieczne są bowiem znamiona o średnicy powyżej 5 milimetrów, oraz „E” oznaczające ewolucję (z ang. evolution) – niepokój budzić powinny zmieniające się w czasie znamiona, czyli takie, których barwa ciemnieje lub jaśnieje, stają się one wypukłe, krwawią, swędzą czy pojawia się wokół nich obrzęk. Jeżeli któreś z naszych znamion posiada chociaż jedną z wymienionych wyżej cech, powinno ono zostać zbadane przez dermatologa.

Aby obecne na naszej skórze znamiona barwnikowe nie przeistoczyły się w nowotwór złośliwy, pamiętajmy o regularnym stosowaniu kremów do opalania z filtrami ochronnymi, ograniczeniu wizyt w solarium i ochronie brodawkujących zmian, poprzez przykrywanie ich plastrem lub ubraniem. Zgodnie ze statystykami, wcześnie wykryty czerniak złośliwy, czyli najpopularniejszy nowotwór skóry, może zostać wyleczony w 90% przypadków. Jedynie poprzez uważną obserwację naszej skóry oraz regularne badanie znamion, możemy właściwie zareagować na ten problem.

Powiązane wpisy

Napisz komentarz

Dodaj komentarz

Dermatolog w Twoim mieście na skróty

Dermatolog to lekarz specjalista, który zajmuję się w leczeniem skóry, włosów oraz paznokci. Dermatologia to dziedzina medycyny, którą możemy podzielić na dermatologię leczniczą oraz estetyczną. Dermatologia lecznicza, jak sama nazwa wskazuje, skupia się na leczeniu chorób skóry takich jak afta, łuszczyca, czerniak, łysienie, trądzik różowaty, i wiele innych. 

Dermatologia estetyczna skupia się na poprawie kondycji skóry i spowolnieniu procesów starzenia. W dermatologii estetycznej stosuje się preparaty i zabiegi na usuwanie zmarszczek, usuwanie znamion, itp. Często leczenie chorób skóry, takich jak trądzik pospolity, wymaga też wykonania zabiegów estetycznych w celu usunięcia blizn potrądzikowych lub przebarwień skóry. 

Dermatolog specjalizujący się w leczeniu chorób skóry może jednocześnie być specjalistą dermatologii estetycznej lub szeroko pojętej medycyny estetycznej.  Dermatochirurgia zajmuje się usuwaniem chirurgicznym lub laserowym zmian skórnych takich jak różne rodzaje znamion – naskórkowe i melanocytowe, naczyniowe, łojowe i potowe -włókniaki, kurzajki, kaszaki, i inne.