Kiedy i gdzie wykonać badanie znamion?

Badanie znamion Znamiona posiada każdy z nas. Jedne z nich nie są w ogóle groźne, inne natomiast powinny zostać skonsultowane […]

badanie znamion

Badanie znamion

Znamiona posiada każdy z nas. Jedne z nich nie są w ogóle groźne, inne natomiast powinny zostać skonsultowane z lekarzem. Zbliżające się wielkimi krokami lato to dobry moment na upewnienie się, czy żaden z pieprzyków na skórze nie jest zagrożeniem dla naszego zdrowia i wybranie się do dermatologa na badanie znamion.

badanie znamion

Badanie znamion u dermatologa

Aby ocenić, czy posiadane przez nas znamiona barwnikowe nie są niebezpieczne, należy udać się do dermatologa na bezbolesne badanie dermatoskopowe. W trakcie wizyty, specjalista ogląda oświetlone znamię w dużym powiększeniu i ocenia jego powierzchnię. Zwraca uwagę zarówno na kolor, asymetrię, brzegi, średnicę, jak i strukturę zmiany. Jeżeli któreś ze znamion lekarz zdiagnozuje jako potencjalnie ryzykowne, zleca jego usunięcie i badanie histopatologiczne.

Znamiona powinny być w ten sposób kontrolowane przynajmniej raz do roku, a w szczególności po okresie letnim, kiedy jesteśmy narażeni na działanie promieni słonecznych. Osoby z grupy podwyższonego ryzyka rozwoju czerniaka (posiadacze jasnej karnacji z licznymi znamionami oraz osoby często odwiedzające solarium) powinny badać się jeszcze częściej – przynajmniej dwa razy do roku, zarówno przed, jak i po sezonie letnim. Warto o to zadbać, gdyż jak pokazują statystyki, w 25% przypadków czerniak powstaje w obrębie istniejących znamion barwnikowych. Szybkie ich rozpoznanie pozwala na rozpoczęcie niezbędnego leczenia.

Samodzielne badanie znamion

Znamiona badać możemy również samodzielnie. Wyróżnia się dwie podstawowe metody autodiagnozy:

  • „test brzydkiego kaczątka” – u tej samej osoby znamiona zwykle wyglądają podobnie – mają zbliżoną wielkość, kolor oraz kształt. „Brzydkiego kaczątko” oznacza znamię, które odróżnia się od reszty, przez co uznać należy je za potencjalnie niebezpieczne;
  • metoda ABCDE – bardziej wnikliwa obserwacja, uwzględniająca pięć czynników: „A”, czyli asymetrię (z ang. assymetry), co oznacza, że jedna połowa znamienia nie powinna różnić się od drugiej, „B” oznaczające brzegi (z ang. border) – gdyż niebezpieczne znamiona rozpoznać można po nieostrych i nieregularnych krawędziach, „C”, czyli kolor (z ang. colour) – zaniepokoić powinna nas niejednolita barwa znamienia, „D” oznaczające średnicę (z ang. diameter) – niebezpieczne są bowiem znamiona o średnicy powyżej 5 milimetrów, oraz „E” oznaczające ewolucję (z ang. evolution) – niepokój budzić powinny zmieniające się w czasie znamiona, czyli takie, których barwa ciemnieje lub jaśnieje, stają się one wypukłe, krwawią, swędzą czy pojawia się wokół nich obrzęk. Jeżeli któreś z naszych znamion posiada chociaż jedną z wymienionych wyżej cech, powinno ono zostać zbadane przez dermatologa.

Aby obecne na naszej skórze znamiona barwnikowe nie przeistoczyły się w nowotwór złośliwy, pamiętajmy o regularnym stosowaniu kremów do opalania z filtrami ochronnymi, ograniczeniu wizyt w solarium i ochronie brodawkujących zmian, poprzez przykrywanie ich plastrem lub ubraniem. Zgodnie ze statystykami, wcześnie wykryty czerniak złośliwy, czyli najpopularniejszy nowotwór skóry, może zostać wyleczony w 90% przypadków. Jedynie poprzez uważną obserwację naszej skóry oraz regularne badanie znamion, możemy właściwie zareagować na ten problem.

logo