Te zmiany skórne, mogą być objawem groźnej infekcji!

Te zmiany skórne, mogą być objawem groźnej infekcji. Nie przegap ich! Często pierwsze objawy tej choroby zauważamy jako zmiany skórne […]

kiła (syfilis) - test na kiłę

Te zmiany skórne, mogą być objawem groźnej infekcji. Nie przegap ich!

Często pierwsze objawy tej choroby zauważamy jako zmiany skórne – owrzodzenia, wysypki, krosty czy nawet łysienie. Próbujemy leczyć je kremami i maściami, bo mało kto spodziewa się, że to objaw groźnej infekcji. Syfilis (kiła) to podstępna choroba, której ‘wielki powrót’ z przerażeniem obserwują lekarze, najczęściej dermatolodzy.

Badania na choroby weneryczne pokazują, że ilość zarażonych nią osób przekracza wielokrotnie inne zakażenia.
kiła (syfilis) - test na kiłę

Sprawdź jakich objawów na skórze nie przeoczyć! Czasem wystarczy proste badanie na kiłę,  żeby sprawdzić czy jesteś zdrowy!

Na jednym z forów internetowych, poświęconych dermatologii czytamy historię, która potwierdza jak wiele osób boryka się z objawami choroby, którą łatwo można rozpoznać. „Kolejka u dermatologa, a wśród pacjentów Michał – młody grafik. Od jakiegoś czasu zmaga się ze zmianami na skórze, niepozorne drobne owrzodzenia, które nie chciały się leczyć nie zwiastowały, że chłopak usłyszy takie rozpoznanie. Test na kiłę wyszedł pozytywny.”

Na szczęście w porę rozpoznaną chorobę leczy się dość łatwo. Nie bagatelizuj zmian na skórze i innych symptomów, które powinny Cię zaniepokoić.

Nie myśl stereotypowo, nie wstydź się. Kiła to nie tylko problem młodych czy ‘rozwiązłych’ – chorobą zarazić się łatwo a nigdy nie jesteś do końca pewny przeszłości swoich partnerów.

 

Kiła – myślałem, że tej choroby już nie ma? Błąd!

Bakteria, która powoduje kiłę to krętek blady (Treponema pallidum). Większość osób wie, że główną drogą przenoszenia choroby jest droga płciowa, aczkolwiek zdarzają się przypadki nabycia choroby po transfuzji krwi. Nierzadką sytuacją jest również kiła w ciąży, która jest niezwykle niebezpieczna dla dziecka. Zmiany skórne obserwuje się  u 30 do 60% dzieci z kiłą wrodzoną!

Poradnie dermatologiczne, neurologiczne i ogólne potwierdzają, że od kilku lat obserwuje się ciągły wzrost nowych zachorowań u osób obojga płci w różnych przedziałach wiekowych.

Niska świadomość jakie objawy kiły, można zaobserwować po zakażeniu powoduje, że większość osób bagatelizuje te zmiany. Niestety nieleczona choroba potrafi latami rozwijać się również w formie utajonej, nie dając objawów. W takich przypadkach jedynie badanie na kiłę jest w stanie rozpoznać infekcję.

 

Kiła objawy – jak rozpoznać skórne objawy kiły?

W zależności od fazy trwania choroby obserwujemy różne objawy. Co powinno zwrócić naszą uwagę?

  • Owrzodzenie – niebolesne, pojedyncze z gładkimi brzegami, zazwyczaj ma kształt okrągły lub owalny.

Gdzie się pojawia? U kobiet pojawia się najczęściej na wargach sromowych lub okolicach krocza. U mężczyzn owrzodzenie pojawia się na prąciu oraz odbycie. Nietypowe lokalizacje u obu płci stanowią wargowi (usta), wewnętrzna błona śluzowa policzków, język lub migdałki.

kiła objawy

  • Wykwity skórne (osutka plamista) – osutka pojawia się na skórze w postaci plamek, grudek czy nawet pęcherzyków. W przypadku kiły najczęściej jest to osutka plamista, czyli wystąpienie na skórze licznych gładkich plamek koloru cielistego, o jednakowej wielkości i kształcie. Utrzymują się zwykle do 2–3 tygodni, po czym ustępują bez pozostawienia śladu

Gdzie się pojawiają? Plamki najczęściej  występują na tułowiu (gównie po bokach) i na kończynach górnych (szczególnie przednie części rąk).

  • Grudki i krosty zmiany o różnej wielkości, mają tendencję do skupiania się i obwodowego szerzenia.
  • Bielactwo kiłowe występuje najczęściej do 2 lat od zakażenia Treponema pallidum.

Jak wygląda? Pojawia się w postaci drobnych, okrągłych, plamistych odbarwień skóry. Najczęściej można je zauważyć na bocznej powierzchni szyi, skórze karku, w okolicy ramion, klatki piersiowej czy brzucha.

  • Łysienie kiłowe zwykle pojawia się 6 miesiącach trwania choroby. Bardzo często występuje razem z bielactwem. Charakteryzuje się przerzedzeniem włosów, brwi, rzęs, pach oraz wzgórka łonowego. U mężczyzn również zmniejszeniem zarostu brody.

Skórne objawy kiły są tylko wierzchołkiem góry lodowej. Nieleczona choroba rozwija się latami powodując uszkodzenia układu nerwowego, serca czy wzroku.

Więcej o objawach kiły możesz przeczytać na  LabHome – „Sprawdź jakie są przyczyny oraz objawy kiły”

 

Jak rozpoznać kiłę?

Badanie na kiłę do niedawna można było wykonać jedynie w laboratorium. Niestety część z osób, która podejrzewała lub chciała zbadać się profilaktycznie, z powodu wstydu zaniechała badania na kiłę. Wiele osób czuje skrępowanie i boi się zapytać lekarza o test na choroby weneryczne. Sama wizyta w punkcie pobrań i laboratorium, również jest kojarzona z pewnego rodzaju stygmatyzacją.

test na kiłę

Od niedawna alternatywą jest test na kiłę SYPH-Check, który można kupić w aptece. Badanie wykonuje się z krwi z palca, w ciągu kilku minut otrzymujesz wiarygodny wynik. Z testów tego typu korzystają również laboratoria i lekarze, więc jest to doskonałe narzędzie do sprawdzenia czy Twoje problemy skórne są związane z infekcją.

 

Sprawdź jak łatwo wykonać domowy test na kiłę z apteki:


Źródło: LabHome

 

Niezależnie od czasu trwania choroby – czy mamy do czynienia z infekcją nabytą niedawno, czy zakażeniem z przed wielu lat – test można wykonać w obu przypadkach. Jeżeli otrzymasz wynik pozytywny, udaj się do lekarza!

logo