Zdrowa i piękna skóra

Kosmetyki wegańskie – czym się wyróżniają?

Redakcja Dermatolog.pl, 6 lipca 2019

Kosmetyki wegańskie

Nie ulega wątpliwości, że weganizm staje się coraz popularniejszym stylem życia. Opiera się on nie tylko na określonej diecie, lecz także na eliminacji z codziennego życia innych produktów zawierających składniki pochodzenia zwierzęcego. Stosowanie kosmetyków wegańskich stanowi zatem jeden z filarów weganizmu. Wszystkie wegańskie kosmetyki to naturalne preparaty pielęgnacyjne nie testowane na zwierzętach oraz wyprodukowane jedynie z wyselekcjonowanych substratów roślinnych.

Kosmetyki wegańskie

Wysokiej jakości kosmetyki wegańskie powinny być bezpieczne dla osób o różnym typie skóry, a ich skuteczność nigdy nie powinna być sprawdzana na modelach zwierzęcych. Gotowe produkty spełniające te wytyczne zazwyczaj są oznakowane specjalnymi symbolami informującymi o spełnianiu międzynarodowych wymogów.

Kosmetyki wegańskie – czym się wyróżniają?

Składniki aktywne kosmetyków wegańskich uzyskiwane są z roślin pochodzących z ekologicznych upraw. Swoje właściwości pielęgnacyjne czerpią z niezliczonych zalet naturalnie występujących substancji. Dzięki temu stanowią doskonałe połączenie naukowo potwierdzonej skuteczności i tradycyjnych, ludowych metod leczniczych. Co prawda receptura kosmetyków wegańskich zwykle zawiera niewielką domieszkę substancji syntetycznych ułatwiających ich aplikację, jednak nigdy do ich wyrobu nie wykorzystuje się zwierząt. Trzeba również pamiętać, że nie każdy produkt ekologiczny lub naturalny jest kosmetykiem zadedykowanym weganom. Aby upewnić się, że dany preparat nie zawiera żadnych substancji odzwierzęcych należy na jego opakowaniu odszukać informację o certyfikowaniu przed oficjalne organizacje wspierające weganizm np. Vegan Society, Leaping Bunny czy Viva!.

Czego nie znajdziemy w kosmetyku wegańskim?

Istnieje szereg składników zabronionych w produkcji kosmetyków wegańskich. Oto lista najpopularniejszych niewegańskich składników:

  • Kolagen, elastyna oraz keratyna, czyli białka pochodzenia zwierzęcego poddane hydrolizie
  • Lanolina otrzymywana podczas czyszczenia wełny owczej
  • Miód oraz wosk pszczeli
  • Jedwab
  • Mleko oraz produkty mleczne, które na liście składu danego kosmetyku najczęściej kryją się pod hasłem mającym w nazwie milk, lactis, lac. Kwas mlekowy (lactic acid) jest wegański, pomimo słowa lactic w nazwie!
  • Hydrolizowane białko jaja kurzego (hydrolyzed egg protein) lub ekstrakt z żółtka (egg yolk extract)
  • Cholesterol

Wegańskie odpowiedniki zabronionych substancji

Kosmetyki pozbawione czynnych substancji pochodzenia zwierzęcego absolutnie nie są mniej skuteczne. Rozwój technologiczny umożliwia bowiem uzyskiwanie równie aktywnych czystych ekstraktów roślinnych. Za przykład może posłużyć pielęgnujący i zmiękczający skórę aloes czy odżywcze oleje: kokosowy, arganowy, oliwa z oliwek posiadające także właściwości antybakteryjne i łagodzące. Warto także wspomnieć o rosnącej popularności alg morskich, których moc ochronna, odmładzająca oraz przeciwzapalna wprawia w zachwyt producentów również tradycyjnych kosmetyków. Natomiast ujędrniający kolagen i elastynę z powodzeniem można zastąpić ekstensyną, czyli białkiem naturalnie występującym w ścianie komórkowej roślin.

Kosmetyki wegańskie alternatywą nie tylko dla wegan

Kosmetyki wegańskie są idealnym wyborem dla osób dbających o prawa zwierząt i protestujących przeciwko testowaniu nowych produktów na zwierzętach laboratoryjnych.

Naturalne olejki, tłuszcze czy ekstrakty w łagodny i stopniowy sposób przyczyniają się do poprawy kondycji skóry. Są pewnego rodzaju hołdem oddanym tradycyjnym sposobom naszych babć – maseczek z ogórka, tonizujących naparów rumianku czy płukanek do włosów ze skrzypu. Kosmetyki wegańskie posiadające odpowiednie certyfikaty produkowane są w sterylnych warunkach spełniających nawet najbardziej rygorystyczne wymogi. Dzięki temu ich stosowanie jest bezpieczne dla osób ze skórą wrażliwą, alergiczną, a także dla dzieci. Czujność powinny jednak zachować osoby z potwierdzonym uczuleniem np. na algi morskie. W takim wypadku oczywiście należy unikać kosmetyków zawierających daną substancję.

 

 

Napisz komentarz

Dodaj komentarz

Dermatolog w Twoim mieście na skróty

Dermatolog to lekarz specjalista, który zajmuję się w leczeniem skóry, włosów oraz paznokci. Dermatologia to dziedzina medycyny, którą możemy podzielić na dermatologię leczniczą oraz estetyczną. Dermatologia lecznicza, jak sama nazwa wskazuje, skupia się na leczeniu chorób skóry takich jak afta, łuszczyca, czerniak, łysienie, trądzik różowaty, i wiele innych. 

Dermatologia estetyczna skupia się na poprawie kondycji skóry i spowolnieniu procesów starzenia. W dermatologii estetycznej stosuje się preparaty i zabiegi na usuwanie zmarszczek, usuwanie znamion, itp. Często leczenie chorób skóry, takich jak trądzik pospolity, wymaga też wykonania zabiegów estetycznych w celu usunięcia blizn potrądzikowych lub przebarwień skóry. 

Dermatolog specjalizujący się w leczeniu chorób skóry może jednocześnie być specjalistą dermatologii estetycznej lub szeroko pojętej medycyny estetycznej.  Dermatochirurgia zajmuje się usuwaniem chirurgicznym lub laserowym zmian skórnych takich jak różne rodzaje znamion – naskórkowe i melanocytowe, naczyniowe, łojowe i potowe -włókniaki, kurzajki, kaszaki, i inne.


8313