Zdrowa i piękna skóra

Krem z filtrem: 5 najczęstszych błędów przy jego stosowaniu

pawelszynkiewicz, 26 maja 2015

Krem z filtrem – jak go stosować?

Badacze z kanadyjskiego uniwersytetu Laval prowadzą badania mające na celu potwierdzić tezę, że jedzenie gorzkiej czekolady jest w stanie ochronić naszą skórę przed promieniowaniem ultrafioletowym. Zanim to się jednak stanie, pozostajemy przy tradycyjnych kremach z filtrem. Jakie błędy popełnia większość z nas aplikując krem z filtrem?

krem z filtrem

  • Nakładamy zbyt małą ilość preparatu

Na twarz w zupełności wystarczy około 1 – 1,25 mililitra kremu. Jeżeli mamy problemy z odmierzeniem takiej ilości, posiłkować możemy się strzykawką. Aplikując jego niewystarczającą ilość, mamy do czynienia z drastycznym spadkiem ochrony cery. Przykładowo, nakładając produkt z faktorem SPF50+ w o połowę mniejszej ilości, niż wskazuje na to producent, otrzymujemy faktor około 4 – 8 SPF. Co za tym idzie, ochrona naszej skóry jest mniejsza aż kilkadziesiąt procent! Pamiętajmy także, że jedno opakowanie kremu, przy jego prawidłowym stosowaniu, powinno nam wystarczyć na około 2 – 3 tygodnie – nie dłużej.

  • Zbyt rzadko aplikujemy ponownie krem

Nieważne, czy stosujemy krem z filtrem chemicznym czy mineralnym – każdy z nich wymaga reaplikacji, zwłaszcza w zbliżającym się okresie letnim, kiedy dni są długie, a my często się pocimy. Coraz popularniejsze filtry mineralne od razu po nałożeniu będą chronić skórę, lecz nie gwarantują całodniowej obrony przed promieniowaniem. Bardzo łatwo ulegają ścieraniu i nakładać należy je częściej, niż filtry chemiczne. Reaplikacja kremu powinna następować co około 2 – 4 godziny. Jeżeli wykonujemy makijaż, konieczne będzie jego usunięcie lub też stosowanie kosmetyków kolorowych zawierających w swoim składzie filtry.

  • Krem z filtrem stosujemy tylko wtedy, gdy zamierzamy się opalać

Z ochrony przeciwsłonecznej nie należy rezygnować w pochmurne dni – nawet wówczas może dojść do poparzenia skóry, które spowodowane jest oddziaływaniem promieniowania UVB. Zarówno promieniowanie UVB, jak i UVA (które jest odpowiedzialne za występowanie zmarszczek i działa w głębi skóry) przyczyniać może się do wystąpienia raka skóry.

  • Rezygnujemy z nakładania kremów z filtrem jeżeli nasza karnacja jest ciemniejsza

Osoby o nieco ciemniejszym kolorze skóry, rzadziej doznają poparzeń słonecznych, lecz takowe również w ich przypadku występują. To samo dotyczy osób opalonych – należy sobie zdać sprawę, że opalenizna chroni przed słońcem jedynie w niewielkim stopniu. Podobnie sytuacja wygląda u posiadaczy opalenizny z solarium – zmiana odcienia skóry w tego typu urządzeniach do opalania spowodowana jest oddziaływaniem dużych ilości dawek promieniowania UVA. Taka opalenizna nie jest skuteczna w ochronie przed poparzeniami w czasie tradycyjnych kąpieli słonecznych, jak krem z filtrem.

  • Zbyt długo przebywamy na słońcu

Nawet gdy nałożymy  na skórę filtr, nie zapominajmy, że nie gwarantuje on 100% ochrony i nie pozwala na wielogodzinne wylegiwanie się na plaży. Poza stosownym kosmetykiem, niezbędna jest również ochrona fizyczna – noszenie czapki, chustki lub kapelusza z szerokim rondem, okularów przeciwsłonecznych oraz częste korzystanie z cienia. Starajmy się również unikać przebywania na słońcu w godzinach największego nasłonecznienia, czyli pomiędzy 12:00 a 15:00.

Powiązane wpisy

Napisz komentarz

Dodaj komentarz

Dermatolog w Twoim mieście na skróty

Dermatolog to lekarz specjalista, który zajmuję się w leczeniem skóry, włosów oraz paznokci. Dermatologia to dziedzina medycyny, którą możemy podzielić na dermatologię leczniczą oraz estetyczną. Dermatologia lecznicza, jak sama nazwa wskazuje, skupia się na leczeniu chorób skóry takich jak afta, łuszczyca, czerniak, łysienie, trądzik różowaty, i wiele innych. 

Dermatologia estetyczna skupia się na poprawie kondycji skóry i spowolnieniu procesów starzenia. W dermatologii estetycznej stosuje się preparaty i zabiegi na usuwanie zmarszczek, usuwanie znamion, itp. Często leczenie chorób skóry, takich jak trądzik pospolity, wymaga też wykonania zabiegów estetycznych w celu usunięcia blizn potrądzikowych lub przebarwień skóry. 

Dermatolog specjalizujący się w leczeniu chorób skóry może jednocześnie być specjalistą dermatologii estetycznej lub szeroko pojętej medycyny estetycznej.  Dermatochirurgia zajmuje się usuwaniem chirurgicznym lub laserowym zmian skórnych takich jak różne rodzaje znamion – naskórkowe i melanocytowe, naczyniowe, łojowe i potowe -włókniaki, kurzajki, kaszaki, i inne.