Krem z filtrem: 5 najczęstszych błędów przy jego stosowaniu

Krem z filtrem – jak go stosować? Badacze z kanadyjskiego uniwersytetu Laval prowadzą badania mające na celu potwierdzić tezę, że […]

krem z filtrem ochronnym

Krem z filtrem – jak go stosować?

Badacze z kanadyjskiego uniwersytetu Laval prowadzą badania mające na celu potwierdzić tezę, że jedzenie gorzkiej czekolady jest w stanie ochronić naszą skórę przed promieniowaniem ultrafioletowym. Zanim to się jednak stanie, pozostajemy przy tradycyjnych kremach z filtrem. Jakie błędy popełnia większość z nas aplikując krem z filtrem?

krem z filtrem

  • Nakładamy zbyt małą ilość preparatu

Na twarz w zupełności wystarczy około 1 – 1,25 mililitra kremu. Jeżeli mamy problemy z odmierzeniem takiej ilości, posiłkować możemy się strzykawką. Aplikując jego niewystarczającą ilość, mamy do czynienia z drastycznym spadkiem ochrony cery. Przykładowo, nakładając produkt z faktorem SPF50+ w o połowę mniejszej ilości, niż wskazuje na to producent, otrzymujemy faktor około 4 – 8 SPF. Co za tym idzie, ochrona naszej skóry jest mniejsza aż kilkadziesiąt procent! Pamiętajmy także, że jedno opakowanie kremu, przy jego prawidłowym stosowaniu, powinno nam wystarczyć na około 2 – 3 tygodnie – nie dłużej.

  • Zbyt rzadko aplikujemy ponownie krem

Nieważne, czy stosujemy krem z filtrem chemicznym czy mineralnym – każdy z nich wymaga reaplikacji, zwłaszcza w zbliżającym się okresie letnim, kiedy dni są długie, a my często się pocimy. Coraz popularniejsze filtry mineralne od razu po nałożeniu będą chronić skórę, lecz nie gwarantują całodniowej obrony przed promieniowaniem. Bardzo łatwo ulegają ścieraniu i nakładać należy je częściej, niż filtry chemiczne. Reaplikacja kremu powinna następować co około 2 – 4 godziny. Jeżeli wykonujemy makijaż, konieczne będzie jego usunięcie lub też stosowanie kosmetyków kolorowych zawierających w swoim składzie filtry.

  • Krem z filtrem stosujemy tylko wtedy, gdy zamierzamy się opalać

Z ochrony przeciwsłonecznej nie należy rezygnować w pochmurne dni – nawet wówczas może dojść do poparzenia skóry, które spowodowane jest oddziaływaniem promieniowania UVB. Zarówno promieniowanie UVB, jak i UVA (które jest odpowiedzialne za występowanie zmarszczek i działa w głębi skóry) przyczyniać może się do wystąpienia raka skóry.

  • Rezygnujemy z nakładania kremów z filtrem jeżeli nasza karnacja jest ciemniejsza

Osoby o nieco ciemniejszym kolorze skóry, rzadziej doznają poparzeń słonecznych, lecz takowe również w ich przypadku występują. To samo dotyczy osób opalonych – należy sobie zdać sprawę, że opalenizna chroni przed słońcem jedynie w niewielkim stopniu. Podobnie sytuacja wygląda u posiadaczy opalenizny z solarium – zmiana odcienia skóry w tego typu urządzeniach do opalania spowodowana jest oddziaływaniem dużych ilości dawek promieniowania UVA. Taka opalenizna nie jest skuteczna w ochronie przed poparzeniami w czasie tradycyjnych kąpieli słonecznych, jak krem z filtrem.

  • Zbyt długo przebywamy na słońcu

Nawet gdy nałożymy  na skórę filtr, nie zapominajmy, że nie gwarantuje on 100% ochrony i nie pozwala na wielogodzinne wylegiwanie się na plaży. Poza stosownym kosmetykiem, niezbędna jest również ochrona fizyczna – noszenie czapki, chustki lub kapelusza z szerokim rondem, okularów przeciwsłonecznych oraz częste korzystanie z cienia. Starajmy się również unikać przebywania na słońcu w godzinach największego nasłonecznienia, czyli pomiędzy 12:00 a 15:00.

logo