Zdrowa i piękna skóra

Krem ze śluzem ślimaka – azjatycki sekret

Redakcja Dermatolog.pl, 5 stycznia 2018

Krem ze śluzem ślimaka – azjatycki sekret pięknej skóry

Kremy ze śluzem ślimaka już od wielu lat triumfują na rynku koreańskich kosmetyków. Ich sekret tkwi w niezwykłych właściwościach substancji będących naturalnymi składnikami śluzu. Pielęgnacja skóry wzbogacona o kosmetyki bazujące na wyciągu ze śluzu ślimaka skierowana jest zatem na problemy zarówno cery dojrzałej, jak i młodej. To wielokierunkowe i bezpieczne działanie śluzu ślimaka powoduje, że również zachodnie firmy kosmetyczne coraz chętniej wprowadzają go do swoich ofert.

krem ze śluzem ślimaka

Śluz o żelowej konsystencji w naturze produkowany jest w gruczołach zlokalizowanych na odnóżach ślimaka Helix aspersa. Dzięki niemu mięczaki te mogą stale chronić oraz odnawiać powierzchnię ciała poddaną ciągłemu tarciu o podłoże. Identyczne, regeneracyjne właściwości śluz wykazuje wobec ludzkiej skóry. Czynniki wzrostu w nim zawarte pobudzają fibroblasty, czyli komórki wytwarzające kolagen i inne substancje nadające skórze wytrzymałość. Ich wysoka aktywność bezpośrednio wpływa na wygląd oraz funkcje skóry. Aczkolwiek poprawa jędrności jest jedynie jedną z całego wachlarza korzyści płynących ze stosowania kremów z ekstraktem ze śluzu ślimaka.

 

Śluz ślimaka – dlaczego warto z niego korzystać?

Cechą charakterystyczną produktów ze śluzem ślimaka jest ich wielozadaniowość. Dzieje się tak, ponieważ dostarcza on wiele związków odżywczych niezbędnych do zachowania prawidłowej budowy oraz funkcji skóry. Tymi dobroczynnymi substancjami zawartymi w śluzie ślimaka są:

 • Kolagen oraz elastyna, czyli białka posiadające niebywałą odporność na rozciąganie i w związku z tym zapewniające skórze niezbędną sprężystość. Ponadto uczestniczą one w naprawie wszelkich uszkodzeń mechanicznych naskórka oraz widocznie wygładzają zmarszczki.
 • Allantoina, czyli nawilżająca pochodna mocznika. Do jej głównych funkcji należy poprawa nawodnienia naskórka oraz wspomaganie gojenia się ran. Oprócz tego działa przeciwzapalnie i ściągająco, przez co przyspiesza proces leczenia bakteryjnie zakażonych zmian skórnych np. trądzikowych.
 • Kwas glikolowy należący do alfa-hydroksykwasów (AHA) czyli delikatnych środków złuszczających. Jego zasadnicza funkcja polega na regulacji odnowy komórkowej skóry poprzez usuwanie zrogowaciałej warstwy naskórka. Ułatwia to absorpcję innych substancji pielęgnacyjnych, wygładza powierzchnię skóry, odblokowuje i zwęża pory, zmniejsza widoczność blizn oraz przebarwień potrądzikowych.
 • Naturalne antybiotyki zwalczające miejscowe stany zapalne skóry takie jak trądzik pospolity lub grzybica. W przeciwieństwie do antybiotyków wytwarzanych sztucznie, te zawarte w śluzie ślimaka mają mniejszy potencjał alergizujący oraz podrażniający.
 • Przeciwutleniacze oraz witaminy A, C, E eliminujące wolne rodniki odpowiedzialne za proces starzenia się skóry. Dodatkowo regulują one pracę gruczołów łojowych zapobiegając tworzeniu się wągrów oraz zaskórników.
 • Kwas hialuronowy utrzymujący nawodnienie górnych warstw naskórka.

 

Właściwości kremów ze śluzem ślimaka

Preparaty zawierające śluz ślimaka są przydatne w pielęgnacji każdego rodzaju skóry. Naturalne pochodzenie tej substancji zapewnia bezpieczeństwo nawet skórom najbardziej wrażliwym. Kremy ze śluzem ślimaka są szczególnie wskazane dla:

 • Cer z widocznymi oznakami starzenia, utratą blasku i jędrności;
 • Cer trądzikowych, które dzięki antybakteryjnym oraz przeciwzapalnym właściwościom śluzu ślimaka zyskają szybsze gojenie oraz zapobieganie zmianom skórnym;
 • Skóry z przebarwieniami oraz bliznami (także z rozstępami);
 • Cery suchej i atopowej;
 • Skóry dotkniętej poparzeniem słonecznym lub uszkodzonej w inny mechaniczny sposób.

 

Śluz ślimaka – substancja na wagę złota

Produkcja kosmetyków ze śluzem ślimaka wymaga wysokospecjalistycznych technologii. Ślimak naturalnie wytwarza dwa rodzaje śluzu, jednak kremy zawierają tylko jeden z nich nazywany kryptozyną. Jego uzyskanie bywa trudne i pracochłonne. Dobrej jakości kryptozyna pochodzi od mięczaków zdrowych, precyzyjnie wyselekcjonowanych. Nie powinno zatem dziwić, że kremy z ekstraktem śluzu ślimaka powszechnie uważane są za kosmetyki luksusowe gwarantujące wysoką jakość i znakomitą skuteczność.

[crp limit="5" heading="1" cache="1"]
Napisz komentarz

Dodaj komentarz

Dermatolog w Twoim mieście na skróty

Dermatolog to lekarz specjalista, który zajmuję się w leczeniem skóry, włosów oraz paznokci. Dermatologia to dziedzina medycyny, którą możemy podzielić na dermatologię leczniczą oraz estetyczną. Dermatologia lecznicza, jak sama nazwa wskazuje, skupia się na leczeniu chorób skóry takich jak afta, łuszczyca, czerniak, łysienie, trądzik różowaty, i wiele innych. 

Dermatologia estetyczna skupia się na poprawie kondycji skóry i spowolnieniu procesów starzenia. W dermatologii estetycznej stosuje się preparaty i zabiegi na usuwanie zmarszczek, usuwanie znamion, itp. Często leczenie chorób skóry, takich jak trądzik pospolity, wymaga też wykonania zabiegów estetycznych w celu usunięcia blizn potrądzikowych lub przebarwień skóry. 

Dermatolog specjalizujący się w leczeniu chorób skóry może jednocześnie być specjalistą dermatologii estetycznej lub szeroko pojętej medycyny estetycznej.  Dermatochirurgia zajmuje się usuwaniem chirurgicznym lub laserowym zmian skórnych takich jak różne rodzaje znamion – naskórkowe i melanocytowe, naczyniowe, łojowe i potowe -włókniaki, kurzajki, kaszaki, i inne.