Zdrowa i piękna skóra

Kremy na trądzik – co wybrać?

pawelszynkiewicz, 31 marca 2015

Kremy na trądzik – co wybrać?

Trądzik jest problemem, z którym borykają się nie tylko nastolatki, ale również osoby dorosłe. W związku z tym przemysł kosmetyczny i farmaceutyczny dzień po dniu podsuwa nam rozwiązania na to, jak zwalczyć nieestetyczne wypryski. Zanim jednak wybierzemy odpowiedni preparat, warto zdobyć na jego temat odpowiednią wiedzę. W jaki sposób wybierać właściwe i skuteczne kremy na trądzik?

kremy na trądzik

Kremy na trądzik – składniki dobrego kremu dla cery trądzikowej

Kupując kremy na trądzik, zwróćmy uwagę na to, aby w ich składzie znalazły się takie substancje, jak np.:

  • Nadtlenek benzoilu – uznawany jest za jedną z najsilniejszych substancji, jaką wykorzystuje się do leczenia trądziku. Znaleźć możemy go zarówno w kremach, jak też żelach czy mydłach przeciwtrądzikowych. Na składnik ten uważać jednak powinny posiadaczki cery wrażliwej. Ponieważ może powodować przesuszanie się skóry, upewnijmy się, by jego stężenie w preparacie nie przekraczało 2,5 procent. Po zastosowaniu takiego kosmetyku czasami może być niezbędne dodatkowe nawilżenie.
  • Kwas salicylowy i kwas glikolowy – odpowiedzialne są za złuszczanie naskórka i oczyszczanie zatkanych nadmiarem sebum porów. Podobnie jak w przypadku nadtlenku benzoilu, po ich aplikacji konieczne może być zastosowanie kosmetyku silnie nawilżającego.
  • Retinoidy – normalizują nieprawidłowe rogowacenie naskórka i posiadają silne działanie przeciwzapalne. Dzięki temu doskonale sprawdzają się zarówno w leczeniu trądziku zapalnego, jak i zaskórnikowego.
  • Woda siarczkowa – to bardzo mocno zmineralizowana woda lecznicza, która posiada wysoką zawartość bioaktywnej siarki i mikro- oraz makroelementów (jak np. wapń, sód, potas czy magnez). Działa przeciwzapalnie i bakteriobójczo, a przy tym nie powoduje przesuszania skóry twarzy.
  • Ekstrakt z kory wierzby – zawiera kwas salicylowy, który posiada działanie antybakteryjne i złuszczające oraz przyspiesza odnowę naskórka.
  • Termoaktywna borowina – sole i kwasy organiczne znajdujące się w jej składzie sprawiają, że posiada silne właściwości ściągające, bakteriobójcze i przeciwzapalne.
  • Filtr przeciw promieniowaniu UV – szkodliwe promieniowanie ultrafioletowe przesusza i podrażnia naszą skórą. Warto zadbać, aby taki filtr posiadały wybierane przez nas preparaty.

Przeczytaj artykuł:   Tabletki na trądzik –  TOP 6 najskuteczniejszych preparatów

Kremy na blizny trądzikowe

Osobną grupę kosmetyków przeciwtrądzikowych stanowią specjalne kremy na blizny trądzikowe, które podzielić można na kremy na trądzik wybielające i rozjaśniające. Te pierwsze zawierają w składzie związek chemiczny o nazwie hydrochinon. Nie powoduje on odbarwienia istniejącej już melaniny, lecz hamuje wczesne reakcje enzymatyczne prowadzące do jej produkcji. W związku z tym efekty jego działania zaobserwować możemy dopiero po kilku miesiącach jego regularnego używania. Stosuje się go nie tylko w przypadku trądziku, lecz również piegów czy plam soczewicowatych. Z kolei w składzie kremów rozjaśniających można znaleźć dodatkowo kortykosterydy (hormony kory nadnerczy, wytwarzane w naszym organizmie, które łagodzą stany zapalne i likwidują uczucie świądu skóry) i retinol, którego działanie jest zbliżone do witaminy A. Tego typu kremy są łagodniejsze niż kremy wybielające, więc działają stopniowo, ale znacznie rzadziej powodują podrażnienia.

Gdy nie mamy pewności, jaki środek wybrać w aptece czy drogerii, najlepiej poprosić o pomoc zaufanego dermatologa lub kosmetologa. Preparaty przeciwdziałające trądzikowi nie pozostają obojętne dla kondycji naszej cery zarówno podczas ich stosowania, jak i w przyszłości. Uważajmy więc, by zwalczając wypryski, nie zrobić sobie więcej krzywdy, niż pożytku.

Powiązane wpisy

Napisz komentarz

Dodaj komentarz

Dermatolog w Twoim mieście na skróty

Dermatolog to lekarz specjalista, który zajmuję się w leczeniem skóry, włosów oraz paznokci. Dermatologia to dziedzina medycyny, którą możemy podzielić na dermatologię leczniczą oraz estetyczną. Dermatologia lecznicza, jak sama nazwa wskazuje, skupia się na leczeniu chorób skóry takich jak afta, łuszczyca, czerniak, łysienie, trądzik różowaty, i wiele innych. 

Dermatologia estetyczna skupia się na poprawie kondycji skóry i spowolnieniu procesów starzenia. W dermatologii estetycznej stosuje się preparaty i zabiegi na usuwanie zmarszczek, usuwanie znamion, itp. Często leczenie chorób skóry, takich jak trądzik pospolity, wymaga też wykonania zabiegów estetycznych w celu usunięcia blizn potrądzikowych lub przebarwień skóry. 

Dermatolog specjalizujący się w leczeniu chorób skóry może jednocześnie być specjalistą dermatologii estetycznej lub szeroko pojętej medycyny estetycznej.  Dermatochirurgia zajmuje się usuwaniem chirurgicznym lub laserowym zmian skórnych takich jak różne rodzaje znamion – naskórkowe i melanocytowe, naczyniowe, łojowe i potowe -włókniaki, kurzajki, kaszaki, i inne.