Kremy przeciwsłoneczne i ochrona skóry

Co warto wiedzieć o kremach przeciwsłonecznych? Kremy przeciwsłoneczne z filtrem chronią skórę przed szkodliwym działaniem słońca – opóźniają procesy starzenia się […]

kremy przeciwsłoneczne

Co warto wiedzieć o kremach przeciwsłonecznych?

Kremy przeciwsłoneczne z filtrem chronią skórę przed szkodliwym działaniem słońca – opóźniają procesy starzenia się skóry, zapobiegają poparzeniom słonecznym, a także redukują ryzyko wytworzenia zmian skórnych – m.in. nowotworowych.

Kremy przeciwsłoneczne

Kremy przeciwsłoneczne – Jak je dobierać i stosować?

Promieniowanie UVB

Mimo, że stanowi ono jedynie 5% promieniowania UV docierającego do Ziemi, posiada bardzo wysoką energię. Wnika w nasz naskórek, lecz nie trafia do skóry właściwej. Promieniowanie to odpowiedzialne jest za oparzenia słoneczne, występowanie zmian skórnych, ale także powstawanie opalenizny.

Promieniowanie UVA

Stanowi aż 95% promieniowania UV, jakie dociera do Ziemi.

W przeciwieństwie do promieniowania UVB nie jest zatrzymywane przez chmury, więc oddziałuje na naszą skórę nawet w pochmurne dni. Promieniowanie to wnika w głąb skóry właściwej i może prowadzić do uszkodzenia jej komórek. Powodować może zmiany pigmentacyjne (różnego rodzaju przebarwienia i plamy), pojawienie się alergii słonecznej, która objawia się wysypką i swędzeniem, a czasem także zmiany skórne oraz fotostarzenie się skóry (przedwczesną utratę jędrności i powstawanie zmarszczek).

Działanie filtrów UV

Dostępne w sklepach kremy przeciwsłoneczne posiadają dwa rodzaje filtrów chroniących przed szkodliwym oddziaływaniem promieniowania ultrafioletowego. Zalicza się do nich filtry chemiczne i mineralne. Pierwsze z nich są związkami wnikającymi w naskórek i pochłaniającymi promieniowanie ultrafioletowe, drugie natomiast przyjmują postać tlenku cynku lub tlenku tytanu. Odbijają one i rozpraszają promieniowanie. Tlenek cynku jest w stanie blokować niemalże cały zakres promieniowania UV. Preparaty przeciwsłoneczne bogate w taką substancję są zalecane w szczególności osobom o cerze wrażliwej oraz dzieciom.

SPF – co to takiego?

SPF, czyli z angielskiego Sun Protection Factor, jest to współczynnik ochrony przeciwsłonecznej oznaczający stopień zabezpieczenia przed promieniowaniem UVB. Określa on ile promieniowania UVB jest potrzebne, by wywołać rumień na skórze, która zabezpieczona jest ochronnym preparatem w porównaniu do skóry niezabezpieczonej. Im wyższa jest wartość SPF, tym ochrona jest większa.

Nieco trudniej jest określić stopień ochrony przed promieniowaniem UVA, bowiem nie powoduje ono ani bólu ani zaczerwienienia skóry, a jego skutki mogą ujawnić się znacznie później.

Prawidłowe stosowanie preparatów przeciwsłonecznych

  • Preparat nakładamy obficie około 20 minut przed wyjściem na słońce.
  • Pod wpływem kąpieli, pocenia się i wysiłku fizycznego stopień ochrony ulega zmniejszeniu, dlatego też środek warto aplikować kilkukrotnie w ciągu dnia.
  • Należy unikać przebywania na słońcu w godzinach południowych, gdy świeci ono najmocniej.
  • Preparatów przeciwsłonecznych powinno używać się nawet w pochmurne dni. Promieniowanie ultrafioletowe, a w szczególności promieniowanie UVA przenika bowiem przez chmury i wpływa na proces fotostarzenia się skóry.
  • Chronić należy każdą z części ciała, która wystawiona jest na działanie promieni słonecznych. Nie należy zapominać o karku, dekolcie czy dłoniach.
  • Przed wyjściem na słońce najlepiej założyć ubranie z naturalnych tkanin, a także kapelusz z szerokim rondem, który chroni zarówno oczy, uszy, kark, jak i szyję.
  • Gdy na naszej skórze pojawi się oparzenie słoneczne lub rumień, należy natychmiast zaaplikować preparat łagodzący i chłodzący podrażnioną skórę.
  • Niemowlęta oraz małe dzieci nie powinny być wystawiane na bezpośrednie działanie promieni słonecznych.
logo