Zdrowa i piękna skóra

Laseroterapia od A do Z, czyli światło w natarciu

pawelszynkiewicz, 3 czerwca 2015

Laseroterapia od A do Z

Rosnąca popularność laseroterapii niewątpliwie wynika ze skuteczności i bezpieczeństwa zabiegów związanych z wykorzystaniem światła laserowego w medycynie. Na czym polega laseroterapia i jej fenomen oraz czy każdy zabieg laseroterapii pozwala osiągnąć oczekiwane efekty? Dlaczego coraz częściej sięgają po niego chirurdzy i dermatolodzy? 

laseroterapia

Laseroterapia w dermatologii i kosmetologii – zastosowanie

Leczenie dermatologiczne: trądzik, opryszczka, egzema, liszaj czerwony, łysienie plackowate, bliznowce, brodawki, świąd skóry, świerzbiączka, grzybica, łuszczyca, owrzodzenia, półpasiec.

Zabiegi kosmetologiczne i estetyczne: depilacja, usuwanie przebarwień,  usuwanie blizn (w tym blizn po trądzikowych) usuwanie naczyniaków, zamykanie rozszerzonych naczynek, wygładzanie zmarszczek, korekcja rozstępów, modelowanie ciała i usuwanie cellulitu, usuwanie tatuaży.

Rodzaje laserów i ich zastosowanie w dermatologii i kosmetologii

Laseroterapia i jej skuteczność w dermatologii wynika z dychotomicznej istoty działania promieniowania – laser uszkadza i niszczy tkanki, aby stymulować je do podziałów oraz wzrostu nowych, zdrowych komórek.

Podstawowym warunkiem skuteczności terapii jest osiągnięcie zgodności między typem tkanki poddawanej leczeniu, a parametrami wiązki światła laserowego, emitowanego przez konkretne urządzenie.

Lasery stosowane w dermatologii estetycznej dzieli się ze względu na ilość generowanej energii, źródło energii i moc emitowanego promieniowania. W zależności od parametrów emitowanego światła lasery mają zastosowanie w różnych zabiegach.

Laser rubinowy

Laser niskoenergetyczny jest wykorzystywany do usuwania zmian pigmentacyjnych, makijażu permanentnego, czarnych, niebieskich i zielonych tatuaży oraz tzw. podskórnych tatuaży powypadkowych. Działanie lasera rubinowego polega na rozbiciu pigmentu na fragmenty, które następnie są przyswajane przez fagocyty i niszczone. Zabiegi laserem rubinowym można wykonywać co 3-4 tygodnie. Usunięcie bardzo wyraźnych zmian i ciemnych tatuaży wymaga 6-10 zabiegów.

Laser aksandrytowy

Laser ten jest wykorzystywany do usuwania owłosienia u osób z jasną karnacją oraz jasnymi (siwymi) włosami. Zabiegi laserem aksandrytowym można powtarzać nie częściej niż co 3-4 tygodnie, a skuteczne pozbycie się owłosienia wymaga przeprowadzenia od 4 do 8 zabiegów.

Laser diodowy

Laser diodowy jest stosowany w celu usuwania owłosienia, zamykania rozszerzonych naczynek na ciele oraz modelowania sylwetki. Drobne, pojedyncze naczynka są zamykane jednym zabiegiem, duże obszary zaczerwienienia z siecią pajączków wymagają 2-5 powtórzeń, w odstępach nie częstszych niż co 3-4 tygodnie. Modelowanie sylwetki daje rezultaty po 8-12 zabiegach, przy jednoczesnym dbaniu o dietę i aktywność fizyczną.

Laser neodymowy

Emituje fale wykorzystywane w celu:

 • leczenia trądziku,
 • usuwania zmian naczyniowych (rozszerzone naczynia krwionośne, żylaki, pajączki, naczyniaki starcze),
 • usuwania zmian pigmentacyjnych (piegi, melasma, brodawki),
 • leczenia zmian skórnych (zrogowacenie naskórka, brodawki starcze),
 • usuwania owłosienia.

Oprócz oczekiwanych efektów estetycznych i dermatologicznych, zabiegi z wykorzystaniem lasera Nd:YAG wpływają na regenerację włókien kolagenowych, odpowiedzialnych za poprawę sprężystości i gładkość obszarów poddawanych działaniu światła. Długość przerw między naświetlaniami jest uzależniona od rodzaju wykonywanego zabiegu i wynosi od 1 do 8 tygodni.

Laser barwnikowy

W zabiegach wykorzystywane są trzy rodzaje lasera barwnikowego: laser barwnikowy pulsacyjny, laser barwnikowy o długim czasie trwania impulsu oraz laser barwnikowy o fali ciągłej. Jest stosowany w usuwaniu naczyniaków i malformacji naczyniowych. Zabiegi wykonywane laserem barwnikowym wymagają znieczulenia, powodują zaczerwienienie i mogą wywołać powstawanie strupów. Działaniu lasera barwnikowego można poddawać się nie częściej niż co 8 tygodni, a zadowalający efekt osiąga się po 4 – 10 zabiegach, w zależności od rodzaju i rozmiaru zmiany.

Laser frakcyjny CO2

Wykorzystywany do przeprowadzania zabiegów odmładzających oraz usuwania blizn potrądzikowych i pooparzeniowych. Zabiegi przeprowadzane laserem CO2 dają długotrwałe efekty. Naświetlania można powtarzać co 5-6 tygodni. W przypadku głębokich zmian konieczne może być przeprowadzenie od 5 do 10 zabiegów.

Lasery excimerowe

To lasery emitujące promieniowanie ultrafioletowe i podczerwień, są wykorzystywane w leczeniu:

 • bielactwa,
 • łuszczycy,
 • atopowego zapalenia skóry,
 • łysienia plackowatego,
 • ziarniaka grzybiastego,
 • egzemy dłoni i stóp,
 • grzybicy.

Terapia z wykorzystaniem laserów excimerowych wymaga cierpliwości, a w zależności od przypadłości, konieczne może być od 15 do 30 zabiegów, przeprowadzanych co 2 – 3 dni.

Laseroterapia nie dla każdego – przeciwwskazania

Laseroterapia to jedna z najbezpieczniejszych metod leczenia, cechująca się brakiem mechanicznego kontaktu narzędzi chirurgicznych z tkanką. Siła promieniowania laserowego sprawia jednak, że nie każdy może poddawać się zabiegom laseroterapii. Do najważniejszych przeciwskazań należą:

 • ciąża i karmienie piersią,
 • przyjmowanie leków światłoczułych,
 • padaczka,
 • zaburzenia krzepliwości krwi,
 • cukrzyca,
 • przyjmowanie sterydów,
 • przyjmowanie leków zmniejszających krzepliwość krwi,
 • skłonność do powstawania blizn,
 • nowotwory, w szczególności nowotwory skóry,
 • choroby hormonalne,
 • choroby tarczycy,
 • choroby immunosupresyjne,
 • aktywna opryszczka,
 • nadwrażliwość na światło,
 • przyjmowanie Accutanu i okres 6 miesięcy po ostatnim przyjęciu leku.

Przeciwwskazaniem do laseroterapii może być także bielactwo i łuszczyca, dlatego zawsze należy poinformować o nich lekarza prowadzącego. Każdy zabieg laseroterapii musi być poprzedzony wywiadem oraz badaniami lekarskimi, zleconymi przez specjalistę.

Powiązane wpisy

Napisz komentarz

Dodaj komentarz

Dermatolog w Twoim mieście na skróty

Dermatolog to lekarz specjalista, który zajmuję się w leczeniem skóry, włosów oraz paznokci. Dermatologia to dziedzina medycyny, którą możemy podzielić na dermatologię leczniczą oraz estetyczną. Dermatologia lecznicza, jak sama nazwa wskazuje, skupia się na leczeniu chorób skóry takich jak afta, łuszczyca, czerniak, łysienie, trądzik różowaty, i wiele innych. 

Dermatologia estetyczna skupia się na poprawie kondycji skóry i spowolnieniu procesów starzenia. W dermatologii estetycznej stosuje się preparaty i zabiegi na usuwanie zmarszczek, usuwanie znamion, itp. Często leczenie chorób skóry, takich jak trądzik pospolity, wymaga też wykonania zabiegów estetycznych w celu usunięcia blizn potrądzikowych lub przebarwień skóry. 

Dermatolog specjalizujący się w leczeniu chorób skóry może jednocześnie być specjalistą dermatologii estetycznej lub szeroko pojętej medycyny estetycznej.  Dermatochirurgia zajmuje się usuwaniem chirurgicznym lub laserowym zmian skórnych takich jak różne rodzaje znamion – naskórkowe i melanocytowe, naczyniowe, łojowe i potowe -włókniaki, kurzajki, kaszaki, i inne.