Laseroterapia od A do Z
Rosnąca popularność laseroterapii niewątpliwie wynika ze skuteczności i bezpieczeństwa zabiegów związanych z wykorzystaniem światła laserowego w medycynie. Na czym polega laseroterapia i jej fenomen oraz czy każdy zabieg laseroterapii pozwala osiągnąć oczekiwane efekty? Dlaczego coraz częściej sięgają po niego chirurdzy i dermatolodzy?
Laseroterapia w dermatologii i kosmetologii – zastosowanie
Leczenie dermatologiczne: trądzik, opryszczka, egzema, liszaj czerwony, łysienie plackowate, bliznowce, brodawki, świąd skóry, świerzbiączka, grzybica, łuszczyca, owrzodzenia, półpasiec.
Zabiegi kosmetologiczne i estetyczne: depilacja, usuwanie przebarwień, usuwanie blizn (w tym blizn po trądzikowych) usuwanie naczyniaków, zamykanie rozszerzonych naczynek, wygładzanie zmarszczek, korekcja rozstępów, modelowanie ciała i usuwanie cellulitu, usuwanie tatuaży.
Rodzaje laserów i ich zastosowanie w dermatologii i kosmetologii
Laseroterapia i jej skuteczność w dermatologii wynika z dychotomicznej istoty działania promieniowania – laser uszkadza i niszczy tkanki, aby stymulować je do podziałów oraz wzrostu nowych, zdrowych komórek.
Podstawowym warunkiem skuteczności terapii jest osiągnięcie zgodności między typem tkanki poddawanej leczeniu, a parametrami wiązki światła laserowego, emitowanego przez konkretne urządzenie.
Lasery stosowane w dermatologii estetycznej dzieli się ze względu na ilość generowanej energii, źródło energii i moc emitowanego promieniowania. W zależności od parametrów emitowanego światła lasery mają zastosowanie w różnych zabiegach.
Laser rubinowy
Laser niskoenergetyczny jest wykorzystywany do usuwania zmian pigmentacyjnych, makijażu permanentnego, czarnych, niebieskich i zielonych tatuaży oraz tzw. podskórnych tatuaży powypadkowych. Działanie lasera rubinowego polega na rozbiciu pigmentu na fragmenty, które następnie są przyswajane przez fagocyty i niszczone. Zabiegi laserem rubinowym można wykonywać co 3-4 tygodnie. Usunięcie bardzo wyraźnych zmian i ciemnych tatuaży wymaga 6-10 zabiegów.
Laser aksandrytowy
Laser ten jest wykorzystywany do usuwania owłosienia u osób z jasną karnacją oraz jasnymi (siwymi) włosami. Zabiegi laserem aksandrytowym można powtarzać nie częściej niż co 3-4 tygodnie, a skuteczne pozbycie się owłosienia wymaga przeprowadzenia od 4 do 8 zabiegów.
Laser diodowy
Laser diodowy jest stosowany w celu usuwania owłosienia, zamykania rozszerzonych naczynek na ciele oraz modelowania sylwetki. Drobne, pojedyncze naczynka są zamykane jednym zabiegiem, duże obszary zaczerwienienia z siecią pajączków wymagają 2-5 powtórzeń, w odstępach nie częstszych niż co 3-4 tygodnie. Modelowanie sylwetki daje rezultaty po 8-12 zabiegach, przy jednoczesnym dbaniu o dietę i aktywność fizyczną.
Laser neodymowy
Emituje fale wykorzystywane w celu:
- leczenia trądziku,
- usuwania zmian naczyniowych (rozszerzone naczynia krwionośne, żylaki, pajączki, naczyniaki starcze),
- usuwania zmian pigmentacyjnych (piegi, melasma, brodawki),
- leczenia zmian skórnych (zrogowacenie naskórka, brodawki starcze),
- usuwania owłosienia.
Oprócz oczekiwanych efektów estetycznych i dermatologicznych, zabiegi z wykorzystaniem lasera Nd:YAG wpływają na regenerację włókien kolagenowych, odpowiedzialnych za poprawę sprężystości i gładkość obszarów poddawanych działaniu światła. Długość przerw między naświetlaniami jest uzależniona od rodzaju wykonywanego zabiegu i wynosi od 1 do 8 tygodni.
Laser barwnikowy
W zabiegach wykorzystywane są trzy rodzaje lasera barwnikowego: laser barwnikowy pulsacyjny, laser barwnikowy o długim czasie trwania impulsu oraz laser barwnikowy o fali ciągłej. Jest stosowany w usuwaniu naczyniaków i malformacji naczyniowych. Zabiegi wykonywane laserem barwnikowym wymagają znieczulenia, powodują zaczerwienienie i mogą wywołać powstawanie strupów. Działaniu lasera barwnikowego można poddawać się nie częściej niż co 8 tygodni, a zadowalający efekt osiąga się po 4 – 10 zabiegach, w zależności od rodzaju i rozmiaru zmiany.
Laser frakcyjny CO2
Wykorzystywany do przeprowadzania zabiegów odmładzających oraz usuwania blizn potrądzikowych i pooparzeniowych. Zabiegi przeprowadzane laserem CO2 dają długotrwałe efekty. Naświetlania można powtarzać co 5-6 tygodni. W przypadku głębokich zmian konieczne może być przeprowadzenie od 5 do 10 zabiegów.
Lasery excimerowe
To lasery emitujące promieniowanie ultrafioletowe i podczerwień, są wykorzystywane w leczeniu:
- bielactwa,
- łuszczycy,
- atopowego zapalenia skóry,
- łysienia plackowatego,
- ziarniaka grzybiastego,
- egzemy dłoni i stóp,
- grzybicy.
Terapia z wykorzystaniem laserów excimerowych wymaga cierpliwości, a w zależności od przypadłości, konieczne może być od 15 do 30 zabiegów, przeprowadzanych co 2 – 3 dni.
Laseroterapia nie dla każdego – przeciwwskazania
Laseroterapia to jedna z najbezpieczniejszych metod leczenia, cechująca się brakiem mechanicznego kontaktu narzędzi chirurgicznych z tkanką. Siła promieniowania laserowego sprawia jednak, że nie każdy może poddawać się zabiegom laseroterapii. Do najważniejszych przeciwskazań należą:
- ciąża i karmienie piersią,
- przyjmowanie leków światłoczułych,
- padaczka,
- zaburzenia krzepliwości krwi,
- cukrzyca,
- przyjmowanie sterydów,
- przyjmowanie leków zmniejszających krzepliwość krwi,
- skłonność do powstawania blizn,
- nowotwory, w szczególności nowotwory skóry,
- choroby hormonalne,
- choroby tarczycy,
- choroby immunosupresyjne,
- aktywna opryszczka,
- nadwrażliwość na światło,
- przyjmowanie Accutanu i okres 6 miesięcy po ostatnim przyjęciu leku.
Przeciwwskazaniem do laseroterapii może być także bielactwo i łuszczyca, dlatego zawsze należy poinformować o nich lekarza prowadzącego. Każdy zabieg laseroterapii musi być poprzedzony wywiadem oraz badaniami lekarskimi, zleconymi przez specjalistę.