Leczenie grzybicy paznokci laserem – alternatywa dla farmakoterapii

Skuteczne leczenie grzybicy paznokci – nowoczesne technologie w dermatologii Podczas gdy Polacy najczęściej decydują się na farmakologiczne i chirurgiczne metody […]

leczenie grzybicy paznokci laserem

Skuteczne leczenie grzybicy paznokci – nowoczesne technologie w dermatologii

Podczas gdy Polacy najczęściej decydują się na farmakologiczne i chirurgiczne metody leczenia grzybicy paznokci, polskie gabinety dermatologiczne przyjmują coraz większą liczbę zagranicznych pacjentów, chcących poddać się laseroterapii – ta nowoczesna metoda walki z zakażeniami grzybicą okazuje się najskuteczniejszym sposobem leczenia uciążliwego schorzenia.

leczenie grzybicy paznokci

Laseroterapia – alternatywa dla farmakologicznego leczenia grzybicy

Badania kliniczne dowodzą, że leczenie grzybicy paznokci z wykorzystaniem lasera przynosi poprawę już po pierwszych dwóch zabiegach. Przeprowadzenie 6-8 zabiegów w ciągu 12 miesięcy prowadzi do całkowitego wyleczenia schorzenia – bez nawrotów po upływie kolejnych miesięcy.

Zabieg polega na naświetlaniu płytki paznokcia wiązką światła laserowego, który niszczy strzępki grzyba. Jeden zabieg trwa ok. 20 minut i jest przeprowadzany bez znieczulenia. Wiązka lasera działa selektywnie – jest pochłaniana przez tkankę docelową, powodując wytworzenia się ciepła wewnętrznego, prowadzącego do denaturacji białka grzyba – tak zniszczony grzyb nie ma możliwości wzrastania i rozmnażania. Zaawansowana technologia wykorzystywanych urządzeń minimalizuje ryzyko uszkodzenia tkanek.

Naświetlania należy powtarzać co tydzień przez okres od 3 do 12 miesięcy – po zabiegu pacjent może wrócić do codziennych czynności, musi jednak stosować się do zaleceń lekarza.

Leczenie grzybicy paznokci tradycyjnymi metodami dermatologicznymi

Leczenie grzybicy paznokci opiera się o leki przepisywane przez dermatologa. Farmakologia jest wspomagana stosowaniem leków miejscowo oraz – w najtrudniejszych przypadkach – operacyjnym usuwaniem paznokci.

  1. Stosowanie leków doustnych – odpowiednie leki dobiera dermatolog po rozpoznaniu rodzaju zakażenia (inne leki stosuje się przy zakażeniu dermatofitami, a inne w przypadku drożdżaków). Leczenie farmakologiczne trwa od sześciu tygodni do sześciu miesięcy, w zależności od stopnia zaawansowania choroby.
  2. Stosowanie leków miejscowo – skuteczne leczenie grzybicy paznokci wymaga uzupełnienia leczenia ogólnego leczeniem miejscowym, leki mają postać maści i lakierów do paznokci – do samodzielnego stosowania. Badania dowodzą, że nie są one w pełni skuteczne, jeżeli ich stosowanie nie jest uzupełnieniem dla leków doustnych.
  3. Chirurgiczne usuwanie zakażonej płytki paznokciowej – zabieg jest zalecany w przypadku grzybicy niepoddającej się leczeniu farmakologicznemu lub uporczywie powracającej. Chirurg zdejmuje zakażoną płytkę paznokciową i dokładnie oczyszcza łożysko oraz wał paznokciowy. Zabiegi oczyszczania należy powtarzać co najmniej raz w tygodniu, w tym czasie pacjent przyjmuje również preparaty przeciwgrzybiczne.

Wybór metody, według której prowadzone będzie leczenie grzybicy paznokci, powinien być uzależniony od rodzaju zakażenia oraz stopnia zaawansowania choroby. Przed podjęciem decyzji o terapii farmakologicznej warto jednak poznać alternatywy, jakie daje współczesna dermatologia.

logo