Zdrowa i piękna skóra

Leczenie grzybicy paznokci laserem – alternatywa dla farmakoterapii

pawelszynkiewicz, 19 maja 2015

Skuteczne leczenie grzybicy paznokci – nowoczesne technologie w dermatologii

Podczas gdy Polacy najczęściej decydują się na farmakologiczne i chirurgiczne metody leczenia grzybicy paznokci, polskie gabinety dermatologiczne przyjmują coraz większą liczbę zagranicznych pacjentów, chcących poddać się laseroterapii – ta nowoczesna metoda walki z zakażeniami grzybicą okazuje się najskuteczniejszym sposobem leczenia uciążliwego schorzenia.

leczenie grzybicy paznokci

Laseroterapia – alternatywa dla farmakologicznego leczenia grzybicy

Badania kliniczne dowodzą, że leczenie grzybicy paznokci z wykorzystaniem lasera przynosi poprawę już po pierwszych dwóch zabiegach. Przeprowadzenie 6-8 zabiegów w ciągu 12 miesięcy prowadzi do całkowitego wyleczenia schorzenia – bez nawrotów po upływie kolejnych miesięcy.

Zabieg polega na naświetlaniu płytki paznokcia wiązką światła laserowego, który niszczy strzępki grzyba. Jeden zabieg trwa ok. 20 minut i jest przeprowadzany bez znieczulenia. Wiązka lasera działa selektywnie – jest pochłaniana przez tkankę docelową, powodując wytworzenia się ciepła wewnętrznego, prowadzącego do denaturacji białka grzyba – tak zniszczony grzyb nie ma możliwości wzrastania i rozmnażania. Zaawansowana technologia wykorzystywanych urządzeń minimalizuje ryzyko uszkodzenia tkanek.

Naświetlania należy powtarzać co tydzień przez okres od 3 do 12 miesięcy – po zabiegu pacjent może wrócić do codziennych czynności, musi jednak stosować się do zaleceń lekarza.

Leczenie grzybicy paznokci tradycyjnymi metodami dermatologicznymi

Leczenie grzybicy paznokci opiera się o leki przepisywane przez dermatologa. Farmakologia jest wspomagana stosowaniem leków miejscowo oraz – w najtrudniejszych przypadkach – operacyjnym usuwaniem paznokci.

  1. Stosowanie leków doustnych – odpowiednie leki dobiera dermatolog po rozpoznaniu rodzaju zakażenia (inne leki stosuje się przy zakażeniu dermatofitami, a inne w przypadku drożdżaków). Leczenie farmakologiczne trwa od sześciu tygodni do sześciu miesięcy, w zależności od stopnia zaawansowania choroby.
  2. Stosowanie leków miejscowo – skuteczne leczenie grzybicy paznokci wymaga uzupełnienia leczenia ogólnego leczeniem miejscowym, leki mają postać maści i lakierów do paznokci – do samodzielnego stosowania. Badania dowodzą, że nie są one w pełni skuteczne, jeżeli ich stosowanie nie jest uzupełnieniem dla leków doustnych.
  3. Chirurgiczne usuwanie zakażonej płytki paznokciowej – zabieg jest zalecany w przypadku grzybicy niepoddającej się leczeniu farmakologicznemu lub uporczywie powracającej. Chirurg zdejmuje zakażoną płytkę paznokciową i dokładnie oczyszcza łożysko oraz wał paznokciowy. Zabiegi oczyszczania należy powtarzać co najmniej raz w tygodniu, w tym czasie pacjent przyjmuje również preparaty przeciwgrzybiczne.

Wybór metody, według której prowadzone będzie leczenie grzybicy paznokci, powinien być uzależniony od rodzaju zakażenia oraz stopnia zaawansowania choroby. Przed podjęciem decyzji o terapii farmakologicznej warto jednak poznać alternatywy, jakie daje współczesna dermatologia.

Powiązane wpisy

Napisz komentarz

Dodaj komentarz

Dermatolog w Twoim mieście na skróty

Dermatolog to lekarz specjalista, który zajmuję się w leczeniem skóry, włosów oraz paznokci. Dermatologia to dziedzina medycyny, którą możemy podzielić na dermatologię leczniczą oraz estetyczną. Dermatologia lecznicza, jak sama nazwa wskazuje, skupia się na leczeniu chorób skóry takich jak afta, łuszczyca, czerniak, łysienie, trądzik różowaty, i wiele innych. 

Dermatologia estetyczna skupia się na poprawie kondycji skóry i spowolnieniu procesów starzenia. W dermatologii estetycznej stosuje się preparaty i zabiegi na usuwanie zmarszczek, usuwanie znamion, itp. Często leczenie chorób skóry, takich jak trądzik pospolity, wymaga też wykonania zabiegów estetycznych w celu usunięcia blizn potrądzikowych lub przebarwień skóry. 

Dermatolog specjalizujący się w leczeniu chorób skóry może jednocześnie być specjalistą dermatologii estetycznej lub szeroko pojętej medycyny estetycznej.  Dermatochirurgia zajmuje się usuwaniem chirurgicznym lub laserowym zmian skórnych takich jak różne rodzaje znamion – naskórkowe i melanocytowe, naczyniowe, łojowe i potowe -włókniaki, kurzajki, kaszaki, i inne.