Inne

Leczenie grzybicy skóry w domowym zaciszu.

Redakcja Dermatolog.pl, 1 lipca 2019

Grzybica skóry jest jedną z najpopularniejszych chorób zakaźnych XXI wieku, którą wywołują grzyby chorobotwórcze: dermatofity i drożdżaki. Biorąc pod uwagę rozpoczęcie się okresu letniego ryzyko zarażenia się jest większe – odmienne warunki klimatyczne, zmiany warunków sanitarnych, częstsze wizyty na basenie, wysoka temperatura wywołująca przegrzania np. stóp, które grzyby bardzo lubią! Zapoznajmy się z objawami choroby, sposobami na jej złagodzenie, aby cieszyć się piękną i zdrową skórą – należy mieć na uwadze, że nieprawidłowo wyleczona przypadłość ma tendencję do nawracania!

 

 

grzybica skóry

Grzybica skóry – czynniki ryzyka

Grzybica skóry aż w 50% wywołana jest dermatofitami – zakażenie występuje poprzez kontakt z inną osobą borykającą się z problemem grzybicy skóry, lub kontakt pośredni np. używanie wspólnych butów, skarpetek czy ręcznika. Zakażenie może powstać także na skutek kontaktu z chorymi zwierzętami np. świnkami morskimi, bydłem czy myszami. Istnieją także infekcje grzybicze wywoływane przez drożdżaki, grzyby pleśniowe (wywołujące pleśniawki w jamie ustnej), a nawet grzyby geofilne, które znajdują się w glebie – ryzyko zarażania nimi występuje np. podczas prac ogrodowych, dlatego też warto korzystać z rękawiczek i pełnych butów. W naszym otoczeniu istnieje około 200 rodzajów grzybów, które mogą wywołać grzybicze zapalenie skóry,
a sprzyja im głównie wilgoć oraz brak światła – takie miejsca to ulubione siedliska grzybów – stąd problem dotyczy najczęściej stóp, jamy ustnej oraz narządów płciowych. Istnieje grupa czynników, która może mieć wpływa na większe ryzyko zarażaniem się grzybicą skóry: osłabiona odporność wywołana długą antybiotykoterapią lub chorobą, bliski kontakt z osobą zarażoną, pożyczanie rzeczy osobistych, brak odpowiedniej higieny, nieodpowiednie obuwie powodujące przegrzewanie się stóp, obcisła bielizna, częste korzystanie z basenów i saun publicznych czy nadmierna tendencja do pocenia się (szczególnie dłonie i stopy).

Ojawy grzybiczej infekcji skóry

Odpowiednie zdiagnozowanie i rozpoznanie grzybicy skóry jest niezbędne do złagodzenia objawów i wyleczenia się z przypadłości dotyczącej skóry – całkowite wyleczenie zmniejsza możliwość nawrotu choroby. Ze względu na różnorodność grzybów, które mogą wywołać problem grzybicy skóry może ona dotknąć różnych części ciała: grzybica skóry owłosionej (skóra głowy oraz broda), grzybica skóry gładkiej, grzybica stóp, grzybica paznokci, grzybica błon śluzowych oraz łupież pstry (skóra klatki piersiowej, skóra szyi, skóra kończyn górnych). Mimo dużej odmienności każdy z podanych rodzajów posiada podobne do siebie objawy sugerujące, że masz do czynienia z grzybicą skóry – należy pamiętać, aby zmiany skórne skonsultować z lekarzem, który wykluczy inne choroby wymagające leczenia w innym kierunku! Grzybica skóry charakteryzuje się: czerwonymi plamami, które na zewnętrznych krawędziach wyczuwane są ręką, tendencją do powstawania pęcherzy z wydzieliną ropną, silnym swędzeniem i pieczeniem, intensywnym łuszczeniem się skóry, a w przypadku grzybicy skóry głowy także wypadaniem włosów.

Leczenie grzybicy skóry

Jeżeli zakażenie nie jest bardzo dokuczliwe i rozległe możesz podjąć próbę samodzielnej walki z wrogiem, jakim jest grzybica skóry. Farmaceuta pomoże Ci wybrać skuteczny preparat, który możesz zakupić bez przypisu lekarza. Oferta produktów jest szeroka i możesz skorzystać z produktów naturalnych, jak i farmakologicznych! Warto zacząć od olejku herbacianego, który posiada właściwości antyseptyczne, antywirusowe, antybakteryjne oraz przeciwgrzybicze! Wystarczy aplikować olejek na miejsca dotknięte grzybicą i uważać na kontakt z oczami, aby uniknąć nieprzyjemnego podrażnienia. Olejek ten znajdziemy także w innych produktach antygrzybiczych: Proftin Żel do stóp i paznokci oraz Proftin M Zasypka do stóp. Dużą popularnością wśród produktów naturalnych zwalczających grzybicę cieszy się również Mumio krem, który pielęgnuję skórę zakażoną bakteriami i grzybami. Wraz z coraz większą skalą problemów grzybiczych skóry, apteki oferują również szeroki wybór produktów farmaceutycznych, które dzięki stężeniu składników zwalczających grzyby pomogą Ci uporać się z drażniącym problemem. Występują one w wielu formach, więc bez względu na rodzaj dolegliwości każdy znajdzie produkt dostosowany do swoich potrzeb: lakier lub sztyft – w przypadku grzybicy paznokci (Excilor leczenie grzybicy paznokci sztyft, Nailner Kolor Lakier do paznokci ), spray – w przypadku grzybicy stóp (Fungo Farm Cosmetics , Tersilat 10mg/g aerozol na skórę), szampon – w przypadku grzybicy skóry głowy (Nizoral, Pirolam) oraz krem – w przypadku grzybicy skóry (Unguentum undecylenicum maść, Terbiderm 1%, Clotrimazolum US Pharmacia). Należy mieć na uwadze, że nie w każdym przypadku samodzielne leczenie przynosi rezultaty i w razie jakichkolwiek wątpliwości należy skonsultować się z lekarzem, który zaleci specjalistyczne leczenie.

Napisz komentarz

Dodaj komentarz

Dermatolog w Twoim mieście na skróty

Dermatolog to lekarz specjalista, który zajmuję się w leczeniem skóry, włosów oraz paznokci. Dermatologia to dziedzina medycyny, którą możemy podzielić na dermatologię leczniczą oraz estetyczną. Dermatologia lecznicza, jak sama nazwa wskazuje, skupia się na leczeniu chorób skóry takich jak afta, łuszczyca, czerniak, łysienie, trądzik różowaty, i wiele innych. 

Dermatologia estetyczna skupia się na poprawie kondycji skóry i spowolnieniu procesów starzenia. W dermatologii estetycznej stosuje się preparaty i zabiegi na usuwanie zmarszczek, usuwanie znamion, itp. Często leczenie chorób skóry, takich jak trądzik pospolity, wymaga też wykonania zabiegów estetycznych w celu usunięcia blizn potrądzikowych lub przebarwień skóry. 

Dermatolog specjalizujący się w leczeniu chorób skóry może jednocześnie być specjalistą dermatologii estetycznej lub szeroko pojętej medycyny estetycznej.  Dermatochirurgia zajmuje się usuwaniem chirurgicznym lub laserowym zmian skórnych takich jak różne rodzaje znamion – naskórkowe i melanocytowe, naczyniowe, łojowe i potowe -włókniaki, kurzajki, kaszaki, i inne.


9472