Leukonychia, czyli bielactwo paznokci

Leukonychia, czyli bielactwo paznokci Jedną z bardziej popularnych dolegliwości paznokci (zarówno dłoni, jak i stóp) jest bielactwo, zwane też pod […]

leukonychia bielactwo paznokci

Leukonychia, czyli bielactwo paznokci

Jedną z bardziej popularnych dolegliwości paznokci (zarówno dłoni, jak i stóp) jest bielactwo, zwane też pod fachową nazwą leukonychia, bądź też potocznie: kwitnącymi paznokciami. Jest to najczęściej spotykana niepożądana zmiana naturalnego koloru paznokcia, charakteryzująca się występowaniem białych przebarwień na jego płytce.

bielactwo paznokci

„Kwitnące paznokcie” – objawy

Zmiany chorobowe najczęściej występują w postaci punktowych drobnych plamek − pojedynczych kropek. Zdarza się również, że skupiają się w większe ogniska. Czasami zaś mogą przybierać postać pionowych prążków albo poziomych pasków. Niekiedy również zmiany chorobowe na paznokciu mogą obejmować całą jego płytkę lub jego znaczną część.

Rodzaje bielactwa paznokci

Medycyna określa 3 główne kategorie, na podstawie których wyróżniamy rodzaje bielactwa paznokci:

 1. Czas, w którym powstała zmiana zabarwienia paznokcia:
 • bielactwo wrodzone
 • bielactwo nabyte
 1. Obraz kliniczny:
 • zmiany częściowe (bielactwo częściowe dodatkowo dzieli się na poprzeczne, punktowe i podłużne)
 • zmiany całkowite
 1. Część zajmowanego paznokcia:
 • leukonychia prawdziwa (zmiany powstają w macierzy paznokcia)
 • pseudoleukonychia (zmiany powstają w płytce paznokcia)
 • leukonychia pozorna (zmiany powstają w tkankach podpaznokciowych)

Przyczyny schorzenia

Najczęściej bielactwo paznokci jest niegroźne i nieszkodliwe − stanowi jedynie defekt kosmetyczny. Pseudoleukonychia zazwyczaj wskazuje na różnego rodzaju mechaniczne mikrourazy płytki paznokcia, które mogą powstawać w wyniku: częstego stukania o blat czy szybę, nieuważnego zamykania drzwi od samochodu, urazu od obuwia, nieumiejętnie wykonanego manicure’u (zbyt mocne odsuwanie lub usuwanie skórek, zbyt ostre piłowanie) bądź też w wyniku stosowania nieodpowiedniego lakieru czy utwardzacza, który powoduje reakcję alergiczną. Leukonychia może być również objawem grzybicy lub łuszczycy.

Pozostałe dwa rodzaje bielactwa mogą wskazywać już na poważniejsze objawy chorobowe całego organizmu. I tak, zmiany, które pojawią się w tkankach podpaznokciowych (leukonychia pozorna) najczęściej są skutkiem niedokrwistości, chorób nerek, marskości wątroby bądź też nadmiernej potliwości. Zaś bielactwo prawdziwe może świadczyć o różnych infekcjach, niewydolności nerek lub serca, rumieniu wielopostaciowym, łysieniu plackowatym oraz o ziarnicy złośliwej.

Należy zawsze mieć na uwadze, że bielactwo paznokci może wskazywać na niedobory różnych witamin, soli mineralnych i pierwiastków, takich jak: cynk, wapń, potas, magnez lub też jednego z najważniejszych składników odżywczych, czyli białka. Dodatkowo może być skutkiem zatrucia metalami ciężkimi, głównie ołowiem lub arsenem, a także efektem ubocznym zastosowanej chemioterapii.

Leukonychia – leczenie

Nie ma jednego uniwersalnego i sprawdzonego sposobu na leczenie bielactwa paznokci. Wszystko zależy od przyczyn tej dolegliwości.

Białe przebarwienia występujące sporadycznie na płytce paznokcia są czymś tymczasowym i w większości samoistnie znikają wraz z odrastaniem paznokcia. Musimy się przy tym nastawić na cierpliwość, ponieważ taki proces trwa naprawdę długo. Oczywiście możemy sobie pomóc i zamaskować owe defekty, malując paznokcie lakierem (jeśli nie chcemy używać kolorowych odcieni, wybierzmy mocno kryjący, ale zbliżony do naturalnego). Sztuczne paznokcie nie są w tym przypadku dobrym rozwiązaniem, ponieważ mogą dodatkowo niszczyć płytkę.

Jeżeli podłożem leukonychii jest brak odpowiednich witamin, pierwiastków, czy składników odżywczych, warto zwrócić uwagę na to, żeby nasza dieta była jak najbardziej urozmaicona i kolorowa oraz uzupełnić wszelkie niedobory. Czasowo można się wspomóc suplementacją produktami z apteki.

Jeżeli jednak zauważymy, iż białe przebarwienia pojawiają się u nas dość często, zajmują dużą część paznokcia albo zaobserwujemy ogólne pogorszenie stanu zdrowia, zdecydowanie rekomendujemy, żeby zwrócić się do lekarza (np. dermatologa), który profesjonalnie oceni, czy zmiany są poważne i ewentualnie skieruje nas na dalsze badania (morfologia, badania nerek lub wątroby), żeby wykluczyć poważne choroby.

Profilaktyka

Odpowiednia pielęgnacja oraz zdrowa dieta w dużym stopniu mogą zminimalizować ryzyko pojawienia się na naszych paznokciach białych, punktowych przebarwień.

Zwróćmy uwagę na:

 • dbałość o higienę rąk i stóp
 • nawilżanie i natłuszczanie paznokci
 • staranny manicure
 • stosowanie odpowiednich, najlepiej ochronnych odżywek do paznokci
 • odpowiednią długość paznokcia (długie są bardziej podatne na wszelkie uszkodzenia mechaniczne)
 • urozmaiconą dietę (ewentualnie suplementację)

Warto zapamiętać, że wygląd naszych paznokci jest odzwierciedleniem naszego zdrowia i trybu życia. Lepiej dbać o siebie na co dzień i tym samym zapobiegać, niż później leczyć.

logo