Liposukcja brzucha – efekty i ryzyka odsysania tłuszczu

Tradycyjna liposukcja brzucha pozwala skutecznie pozbyć się tkanki tłuszczowej z obszaru, który niełatwo poddaje się ćwiczeniom o diecie. Odsysanie tłuszczu doskonale […]

liposukcja brzucha

Tradycyjna liposukcja brzucha pozwala skutecznie pozbyć się tkanki tłuszczowej z obszaru, który niełatwo poddaje się ćwiczeniom o diecie.

Odsysanie tłuszczu doskonale modeluje sylwetkę, ale też zobowiązuje do szczególnego dbania o siebie. Na czym polega liposukcja brzucha i jakie daje efekty? Czy jest to zabieg bezpieczny i kiedy należy z niego zrezygnować?

liposukcja brzucha

 

Zabieg odsysania tłuszczu najczęściej przeprowadza się na brzuchu i biodrach, czyli tych partiach ciała, które najtrudniej jest wymodelować naturalnymi metodami. Najczęstszymi argumentami na rzecz liposukcji brzucha są nieskuteczność diety i ćwiczeń w redukcji nadmiaru tkanki tłuszczowej i nieproporcjonalna budowa ciała. Zabiegu nie wykonuje się o osób otyłych – jest zalecany osobo szczupłym lub cierpiącym na niewielką nadwagę, generalnie ze wskaźnikiem masy ciała (ang. Body Mass Index) nie przekraczającym 30.

 

Liposukcja brzucha – tylko w sprawdzonych klinikach

Liposukcja brzucha to poważny zabieg,  który należy wykonywać wyłącznie w dobrych klinikach medycyny estetycznej. Zabieg może być wykonywany tylko przez lekarza i jest przeprowadzany w znieczuleniu miejscowym lub pod narkozą.

Decydując się na zabieg należy ze szczególną ostrożnością traktować promocyjne oferty mało znanych placówek chirurgii plastycznej oraz oferty zabiegów zagranicznych bez sprawdzenia ich rzetelności.

Pod żadnym warunkiem nie należy poddawać się operacji, jeżeli nie zostaną wykonane następujące badania: morfologia, krzepnięcie krwi, AspAt, AlAt, cukier, kreatynina, onogram, HBs, HCV, HIV, test ciążowy w dniu zabiegu, a po 50 roku życia EKG i RTG klatki piersiowej

Ceny zabiegu wahają się od 5 000 do nawet 15 000 zł. W cenę wliczone są koszty konsultacji medycznych oraz specjalnych opatrunków.

 

Przebieg zabiegu i rekonwalescencja

Przed zabiegiem chirurg oznacza na ciele miejsca, z których odsysany będzie tłuszcz. Następnie w wybranych miejscach nacina skórę i wprowadza kaniulę podłączoną do urządzenia odsysającego. W każdy otwór kaniula wprowadzana jest kilkukrotnie – za każdym razem pod innym kątem, aż do odessania tłuszczu ze wszystkich zaznaczonych obszarów. Po zakończeniu odsysania w miejscach nacięć zakłada się szwy oraz specjalne opatrunki uciskowe zapobiegające krwawieniu i powstawaniu siniaków.

Zabieg trwa ok. 2 godzin, ale pacjent musi pozostać w klinice jeszcze przez 1-2 doby.  Bezpośrednio po liposukcji odczuwany jest ból i nasilająca się opuchlizna – ból może utrzymywać się przez ok. 2 tygodni, natomiast obrzęk zaczyna ustępować po tygodniu.

Po 7 dniach od zabiegu chirurg zdejmuje szwy i wydaje zalecenia dotyczące dalszej rekonwalescencji:

 • noszenie specjalnego kombinezonu uciskowego
 • wykonywanie masaży służących równomiernemu obkurczaniu się skóry
 • przyjmowanie co najmniej 2,5 litra płynów dziennie
 • kontrola wypróżniania, a w razie potrzeby – stosowanie środków przeciw zaparciom

Efekty liposukcji brzucha są widoczne dopiero po 2-3 miesiącach, na ostateczne rezultaty trzeba czekać nawet pół roku.

Możliwe powikłania – ryzyko zabiegu inwazyjnego

Jak każdy zabieg inwazyjny, liposukcja brzucha pociąga za sobą ryzyko wystąpienia powikłań, do najczęstszych należą:

 • wstrząs wywołany usunięciem zbyt dużej ilości komórek tłuszczowych
 • wystąpienie krwiaka pooperacyjnego
 • pojawienie się blizn zanikowych lub przerostowych
 • przebarwienia skóry
 • zaburzenia czucia
 • zaburzenia zakrzepowo-zatorowe w obrębie naczyń krwionośnych, w tym wystąpienie tzw. zatoru tłuszczowego i przedostanie się tłuszczu do krwiobiegu mogące spowodować zatrzymanie krążenia

Ryzyka związanego z wystąpieniem powikłań po liposukcji brzucha nie należy lekceważyć, a w razie jakichkolwiek obaw warto zastanowić się nad innymi, dostępnymi w medycynie estetycznej, metodami redukowania tkanki tłuszczowej.

Przeciwskazania

Zabieg liposukcji brzucha, ze względu na inwazyjny charakter może być wykonany tylko o osób całkowicie zdrowych. Do przeciwwskazań zalicza się przede wszystkim:

 • cukrzycę
 • choroby przewlekłe
 • zaburzenia krzepnięcia krwi
 • schorzenia skóry
 • schorzenia nerek
 • zapalenie żył
 • nadczynność tarczycy

Lekarz odradzi zabieg osobie nałogowo palącej papierosy oraz wykazującej zaburzenia psychiczne.

 

Utrzymanie efektu – liposukcja brzucha wymaga wyrzeczeń

Skuteczność odsysania tłuszczu wynika z całkowitego usunięcia komórek tłuszczowych znajdujących się w okolicy brzucha. Komórki tłuszczowe, które pozostają po liposukcji brzucha wykazują jednak tendencję do nadmiernego rozwoju, co stwarza ryzyko zdeformowania sylwetki (powstanie zgrubień i wałków). Uniknięcie tego problemu jest możliwe wyłącznie pod warunkiem przestrzegania diety i regularnego wykonywania ćwiczeń fizycznych.

Należy pamiętać, że liposukcja jest zabiegiem modelującym sylwetkę, a nie odchudzającym i nie stanowi alternatywy dla zdrowego stylu życia.

logo