Liszaj płaski – jak leczyć – w domu czy u lekarza?

Nieestetyczne zmiany na skórze, czyli tzw. liszaj płaski, dotyka osób w różnym wieku, a większość chorych stanowią kobiety. Liszaj płaski […]

Nieestetyczne zmiany na skórze, czyli tzw. liszaj płaski, dotyka osób w różnym wieku, a większość chorych stanowią kobiety. Liszaj płaski nie jest zaraźliwy, jednak przyczyny jego występowania nie zostały ustalone. Zmiana może pojawiać się u osoby cierpiącej na chorobę autoimmunologiczną lub zakażenie wirusowe. Nie wyklucza się też znaczenia czynników o podłożu genetycznym oraz czynników środowiskowych. Czasami wystąpienie liszaja jest następstwem kontaktu z substancją chemiczną, zażywania leku lub obecności w diecie danego składnika m.in. przypraw cynamonowych. Istnieje kilka odmian liszaja płaskiego, które różnią się od siebie wyglądem, miejscem występowania i przebiegiem. Dowiedz się, jak wygląda leczenie liszaja płaskiego.

 

Liszaj Płaski

Czym jest liszaj płaski, jakie są jego objawy?

Liszaj płaski to choroba zapalna skóry bądź błony śluzowej, objawiająca się w postaci małych, swędzących grudek o barwie fioletowej lub różowej. Na zmianach mogą pojawić się białe linie, czyli tzw. siateczka Wickhama. Niewielkie grudki czasami zlewają się i tworzą rozległe plamy, jest to tzw. odmiana przerosła. Liszaj płaski występuje najczęściej na tułowiu, przedramionach, nadgarstkach, paznokciach i nogach, a także w okolicach narządów płciowych, na skórze głowy (tzw. liszaj mieszkowy), policzkach, w jamie ustnej i na języku.

Liszaj płaski – jak wygląda leczenie?

Ze względu na niezbadaną etiologię schorzenia, zadaniem leczenia jest przede wszystkim łagodzenie objawów. Liszaj płaski czasami znika samoistnie, choć w większości przypadków podejmuje się leczenie, głównie poprzez podawanie leków z grupy kortykosteroidów i retinoidów. Leczenie liszaja płaskiego może polegać na stosowaniu specjalnych maści lub kremów, przepisanych przez specjalistę. Po zniknięciu zmian na skórze nie pozostają blizny, mogą to być jedynie delikatne przebarwienia. Czas trwania oraz metoda leczenia są zależne od wielkości zmiany oraz jej lokalizacji. Liszaj płaski wymaga regularnych konsultacji ze specjalistą, podczas których lekarz ocenia rozwój zmiany. Specjalistą, który prowadzi leczenie i do którego należy się zgłosić po zaobserwowaniu objawów liszaja płaskiego, jest dermatolog. Nieleczony liszaj płaski może się rozprzestrzeniać, a w przypadku liszaja płaskiego mieszkowego, który niszczy mieszki włosowe, dochodzi do łuszczenia się skóry głowy i nadmiernej utraty włosów. Jest to tzw. łysienie bliznowaciejące. Trwale uszkodzone mieszki włosowe nie pozwalają na wzrastanie nowych włosów. Skóra głowy, w miejscu, w którym doszło do utraty włosów, ulega bliznowaceniu. Poprawę w leczeniu, szczególnie w przypadku liszaja płaskiego w jamie ustnej, może przynieść stosowanie odpowiedniej diety. Istotna jest eliminacja pikantnych przypraw, soli, kofeiny i owoców cytrusowych.

Liszaj płaski – leczenie domowe

Istnieje kilka domowych sposobów leczenia liszaja płaskiego, jednak ich skuteczność nie jest potwierdzona i warto ich stosowanie skonsultować z lekarzem. Są to m.in. płukanka z siemienia lnianego czy kompres z nagietka do stosowania bezpośrednio na zmianę. Nawet jeśli postanowimy wypróbować domowe leczenie, powinniśmy odwiedzić specjalistę.

logo