Łuszczyca stawowa – jakie ma objawy i jak ją wyleczyć?

Łuszczyca stawowa jak z nią walczyć? Pierwszy przypadek  łuszczycy stawowej został odnotowany 200 lat temu – po raz pierwszy literatura […]

łuszczyca stawowa

Łuszczyca stawowa jak z nią walczyć?

Pierwszy przypadek  łuszczycy stawowej został odnotowany 200 lat temu – po raz pierwszy literatura medyczna opisała tę przypadłość w 1818 roku. Jednak dopiero w roku 1964 Amerykańskie Towarzystwo Reumatologiczne sklasyfikowało tę chorobę jako odrębną jednostkę. Najprostsza definicja łuszczycowego zapalenia stawów określa go jako „przewlekłą chorobę zapalną, którą charakteryzuje współistnienie zapalenia stawów oraz łuszczycy skóry i paznokci.”

łuszczyca stawowa

 

Objawy łuszczycy stawowej

U większości osób, chorobę poprzedza inny rodzaj łuszczycy (najczęściej łuszczyca zwyczajna). Niekiedy w początkowym stadium łuszczyca stawowa może być mylona z reumatoidalnym zapaleniem stawów. Najczęściej występującymi symptomami są:  brak guzków reumatoidalnych, brak czynnika reumatoidalnego, niesymetryczne zapalenie jednego lub kilku stawów. Bardziej narażone na tę przypadłość są osoby, które cierpią na łuszczycę skóry lub ta dolegliwość występuje u kogoś z rodziny. Stawy dotknięte chorobą sztywnieją i są bolesne. Zaczynają pojawiać się nocne bóle kręgosłupa, poranna sztywność i przemęczenie.

 

Grupy ryzyka

Łuszczycowe zapalenie stawów jest chorobą, z którą według statystyk zmaga się jedna osoba na 400 (0,25% populacji). Często łuszczyca stawowa jest diagnozowana u osób, które już cierpią na łuszczycę skóry. Największy odsetek zachorowań odnotowuje się u osób pomiędzy 30 a 55 rokiem życia, ale niekiedy choroba występuje także u dzieci. U niewielkiej ilości chorych łuszczyca stawowa pojawia się mimo braku wyraźnych zmian skórnych.

 

Odmiany choroby

Wyróżnia się pięć typów łuszczycowego zapalenia stawów.  Pierwszy rodzaj to zapalenie stawów międzypaliczkowych (dotyczy ok. 5% chorych). Drugą odmianą jest łuszczyca stawowa typu reumatoidalnego, która atakuje i zniekształca stopy i dłonie. Trzeci typ to symetryczne zapalenie wielu stawów. Czwarta, najczęstsza odmiana choroby (występuje o 70% pacjentów), to zapalenie jednego lub niesymetryczne zapalenie kilku stawów. Za piąty typ choroby uważa się osiowe zapalenie stawów z zapaleniem kręgosłupa lub stawów krzyżowo-biodrowych.

 

Leczenie

Wyleczenie się z łuszczycy stawowej to długotrwały i skomplikowany proces. Jednym ze sposobów na poradzenie sobie z chorobą jest przyjmowanie leków. Najczęściej stosuje się niesteroidowe leki przeciwzapalne, które łagodzą objawy zapalenia, ale nie działają na zmiany skórne. Nie poleca się ich osobom, które mają nadciśnienie tętnicze, chore nerki, lub wrzody. Lekarze często przepisują także glikokortykosteroidy, które podaje się do wnętrza stawu ze stanem zapalnym. Nierzadko pacjenci do złagodzenia objawów przyjmują leki, które wpływają na układ odpornościowy takie, jak: metotreksat, azatiopryna, cyklosporyna czy leflunomid. Te farmaceutyki podawane są doustnie, domięśniowo albo podskórnie. Niedawno do stosowanych specyfików dołączyły leki biologiczne (takie, jak adalimumab, golimumab czy etanercept). Stosunkowo nowe preparaty są wykorzystywane w wielu chorobach o podłożu zapalnym (takich, jak łuszczyce czy łojotokowe zapalenie skóry).

 

Metody terapeutyczne

Poza lekami syntetycznymi, równie istotne przy zmaganiu się z łuszczycowym zapaleniem stawów są metody terapeutyczne. Często chore stawy poddawane są leczeniu miejscowemu. Aby przynieść ulgę, chorym wykonuje się nakłucie stawu w celu pobrania zebranego płynu i zaaplikowania steroidów (leków przeciwzapalnych). Innym typem zabiegu jest synowektomia, która polega na usunięciu zmienionej błony maziowej. Można wybrać jeden spośród kilku wariantów: sposób chemiczny, chirurgiczny lub radiozotopowy. Do tych metod zalicza się także zabiegi korekcyjne lub rekonstrukcyjne, których celem jest poprawa funkcjonowania zajętych stawów. Ostatecznym rozwiązaniem jest endoproteza – zastąpienie chorego i zniszczonego stawu sztucznym zamiennikiem. Łuszczyca stawowa często powoduje ogromny stres, smutek i lęk o przyszłość. Dlatego bardzo istotne jest wsparcie najbliższych. Dobrym pomysłem jest zwrócenie się o pomoc do psychologa lub terapeuty. Lekarze pomagają kontrolować chorobę, poprawiają samopoczucie i samoocenę chorego.

 

Domowe sposoby

Istnieją tradycyjne metody na walkę z łuszczycą stawową. Jedną z nich  jest kąpiel w otrębach pszennych. Otręby należy ugotować, a powstały wywar wlać do wanny. Specyfik łagodzi świąd i swędzenie. Innym sposobem jest przykładanie lodu do zmienionych chorobowo obszarów skóry. Podobne działanie ma ocet jabłkowy. Kąpiel z jego dodatkiem przynosi ulgę na zaognionych ranach. Niektóre osoby decydują się na terapię słońcem. U wielu pacjentów działanie promieni słonecznych poprawia stan skóry. Mieszkańcy niezbyt ciepłych krają mogą wybrać naświetlanie leczniczymi lampami, lub wizytę w solarium. Warto sięgnąć także po kosmetyki takie, jak olejek arganowy, kokosowy czy krem kortyzonowy – wymienione specyfiki również łagodzą objawy choroby.

logo