Maść z witaminą A – uniwersalna pielęgnacja skóry

Maść z witaminą A Maść z witaminą A to uniwersalny kosmetyk, którego lecznicze właściwości są wykorzystywane przez kobiety na całym […]

Maść z witaminą A

Maść z witaminą A to uniwersalny kosmetyk, którego lecznicze właściwości są wykorzystywane przez kobiety na całym świecie. Niektórzy ludzie maść z witaminą A stosują na całą twarz, zwykle jednak jej podstawowym przeznaczeniem jest miejscowa pielęgnacja skóry odwodnionej i przesuszonej. Ten prosty, kilkuskładnikowy preparat bez wątpienia można uznać za kosmetyczny fenomen zastępujący szereg innych specjalistycznych produktów.

Maść z witaminą A

Witamina A zaklasyfikowana do grupy witamin rozpuszczalnych w tłuszczach posiada wyjątkowe znaczenie dla zdrowia skóry. Witamina A zawarta w maści ma zdolność przenikania przez najbardziej zewnętrzną, zrogowaciałą warstwę naskórka. Po wniknięciu w głąb skóry osłania ją przed nadmiarem wolnych rodników oraz chroni przed szkodliwymi czynnikami zewnętrznymi. Maść z witaminą A to ogólnodostępny w aptekach, tani produkt (cena około 2,50 – 4,00 zł), który spełnia funkcję skutecznej bariery ochronnej usprawniającej naturalne zdolności regeneracyjne naszej skóry.

 

Maść z witaminą A – właściwości

Witamina A, w kosmetologii znana także jako retinol oraz jego ester – palmitynian retinolu, przede wszystkim odpowiada za regulację procesów odnowy komórkowej oraz przyspieszanie złuszczania zrogowaciałych warstw naskórka. Z tego powodu często określa się ją mianem czynnika normalizującego wzrost komórkowy.

Maść z witaminą A wskazana jest głównie w momencie widocznego przesuszenia skóry z towarzyszącym łuszczeniem się oraz podrażnieniem. Jej wybitne regenerujące właściwości wykorzystywane są również w przypadku odmrożenia oraz delikatnych oparzeń. Może być także stosowana jako pomadka ochronna na popękane usta oraz na zajady.

Witamina A bierze udział w syntezie kolagenu VII integrującego komórki skóry, dlatego maść z jej zwartością wspomaga naturalny proces gojenia się powierzchownych ran. Ponadto maść z witaminą A intensywnie stymuluje budowę nowych naczyń krwionośnych skóry, które poprawiają odżywienie oraz dotlenienie komórek wszystkich jej warstw.

 

Maść z witaminą A – dla kogo?

Maść z witaminą A jest produktem bezpiecznym. Nie posiada potencjału drażniącego, dlatego może być stosowana przez osoby posiadające skórę wrażliwą oraz przez alergików.

Pielęgnacja maścią zawierającą witaminę A wskazana jest w przypadku:

 • utraty elastyczności skóry, jej łuszczenia, podrażnienia spowodowanego przesuszeniem
 • pękających kącików ust
 • nieprawidłowo wyciskanych zmian trądzikowych
 • suchych skórek wokół paznokci
 • zrogowaciałych stóp, łokci
 • rogowacenia ujść mieszków włosowych (tzw. gęsia skórka na udach, ramionach)
 • włosków wrastających po depilacji
 • rozjaśniania przebarwień oraz spłycania blizn
 • zmniejszania widoczności naczynek oraz cieni pod oczami
 • zapobiegania pieluszkowym podrażnieniom skóry u dzieci
 • łagodzenia podrażnień po opalaniu, zabiegach dermatologicznych z użyciem kwasów oraz laserów

 

Maść z witaminą A – jak stosować?

Maksymalne efekty lecznicze przynosi stosowanie miejscowe na skórę zmienioną chorobowo. Standardowo należy nanieść cienką warstwę maści z witaminą A i delikatnie wmasować. Tłusty film pozostający wówczas na skórze jest absolutnie pożądany. Tworzy on bowiem barierę izolacyjną uniemożliwiającą ucieczkę wody oraz wnikanie jakichkolwiek zanieczyszczeń ze środowiska zewnętrznego.

Maść z witaminą A można stosować 2-3 razy dziennie. W przypadku nakładania maści na całą twarz, wygodniejsze jest stosowanie na noc ze względu na tłusty film, który pozostawia. Preparat ten niezwykle rzadko wywołuje niepożądane reakcje skórne. Ostrożność należy zachować jedynie w przypadku nadwrażliwości na którykolwiek składnik danej maści z witaminą A.

logo