Menopauza bez paniki

Symptomy menopauzy Menopauza to etap w życiu kobiety. Symptomów menopauzy doświadcza większość kobiet, ale mogą one mieć różne nasilenie. Wywołane […]

Menopauza

Symptomy menopauzy

Menopauza to etap w życiu kobiety. Symptomów menopauzy doświadcza większość kobiet, ale mogą one mieć różne nasilenie. Wywołane są one przez zmiany hormonalne i występują przeważnie między 40 a 55 rokiem życiem. Jak je złagodzić?

Menopauza

 

Menopauza – pierwsze oznaki

Zbliżającą się menopauza może zostać rozpoznana między innymi po nieregularnych miesiączkach. Tego typu zaburzenia pojawiają się przeważnie około 45 roku życia. Kobiety skarżą się także na spadek libido, który nierzadko powiązany jest z suchością pochwy. Jest to naturalny rezultat zmian hormonalnych. Równie częstymi objawami są uderzenia gorąca, które powodują zaczerwienienie skóry. Są one spowodowane spadkiem poziomu estrogenu. Często dochodzi do nich w nocy i towarzyszy im nadmierne pocenie się.

Zmiany, zmiany, zmiany

Ze względu na spadek poziomu hormonów w czasie menopauzy w organizmie kobiety zachodzi cały szereg zmian.

Wiele z pań boryka się w tym czasie z nieustannym uczuciem zmęczenia, problemami z zasypianiem czy pogorszeniem pamięci i koncentracji. U części z nich występują omdlenia, zawroty głowy, a nawet kłopoty z utrzymaniem równowagi. Włosy często przerzedzają się i tracą na grubości, a paznokcie stają się kruche i łamliwe. Ponadto skóra traci swoją elastyczność i staje się przesuszona, cieńsza, a czasem także zaczyna się łuszczyć.

Na skutek pogorszenia syntezy kolagenu oraz spadku produkcji kwasu hialuronowego na twarzy mogą pojawić się nowe zmarszczki. Ponadto w okresie menopauzy część z kobiet przybiera na wadze. Do repertuaru przypadłości trzeba dodać stany lękowe, niepokój, a nawet depresję.

Tylko spokojnie…

Nad zmianami w okresie menopauzy można jednak zapanować. Warto przede wszystkim uświadomić sobie, że to nie choroba, lecz kolejny etap w naszym życiu.

  • Walcząc z uczuciem lęku czy pustki można znaleźć nowe, inspirujące zajęcie, na które dotąd nie miałyśmy czasu.
  • Na niedogodności podczas współżycia warto sięgnąć po dostępne w każdej aptece środki dopochwowe. Preparaty zawierające estrogen łagodzą zmiany w układzie moczowo-płciowym, jak również chronią okolice intymne przed stanami zapalnymi.
  • Również objawy dotyczące skóry i całego ciała można przy odrobinie chęci skutecznie łagodzić. Kosmetyki zawierające hormony roślinne pomogą w walce o jędrność cery, a dieta bazująca na warzywach i aktywność fizyczna będą sprzyjać utrzymaniu pożądanej sylwetki.

Hormony na ratunek

Wiele kobiet w okresie menopauzy sięga po hormonalną terapię zastępczą, która uzupełnia deficyt hormonów w momencie, gdy jajniki wytwarzają mniejsze ich ilości. Taka kuracja łagodzi objawy przekwitania (np. wahania nastroju, bóle piersi, nieregularne krwawienia czy uderzenia gorąca), a dodatkowo zapobiega wielu chorobom, które rozwijają się wraz z wiekiem. Minimalizuje ona m.in. ryzyko pojawienia się cukrzycy, miażdżycy, osteoporozy czy nadciśnienia. Ponadto poprawia strukturę oraz funkcję naczyń krwionośnych. Aby taka terapia była skuteczna, musi być ona jednak dobrana indywidualnie przez specjalistę. Jak pokazują badania, lepsze efekty osiągniemy przyjmując leki doustnie, a nie na przykład poprzez plastry.

Przykładowe metody zastępcze

Gdy nie chcemy decydować się na hormonalną terapię zastępczą, postawić możemy na naturalne metody. Zalicza się do nich między innymi:

  • Refleksoterapię – uciskanie określonych miejsc na stopach, co powoduje pobudzenie krążenia krwi i limfy oraz rozładowanie napięcia. Łagodzi takie dolegliwości jak niepokój, wahania nastrojów, brak sił czy problemy ze snem. Pełen cykl obejmuje około 15 seansów wykonywanych 2-3 razy w tygodniu.
  • Preparaty ziołowe – powinny zawierać soję, która bogata jest fitoestrogeny (substancje o zbliżonym do żeńskich hormonów płciowych działaniu), a także wyciąg z dzięgiela chińskiego i pluskwicy groniastej, które są odpowiedzialne za pobudzanie kobiecych hormonów.
logo