Zdrowa i piękna skóra

Mezoterapia igłowa czy bezigłowa?

Redakcja Dermatolog.pl, 17 marca 2015

Mezoterapia igłowa czy bezigłowa?

Mezoterapia to popularny zabieg pielęgnacyjny, który poprawia wygląd, gęstość i strukturę naszej skóry. Polega on na wprowadzeniu bezpośrednio do jej warstwy specyficznych składników odżywczych, regenerujących lub leczniczych. Który zabieg wybrać, spośród dwóch wyróżnianych podstawowych rodzajów mezoterapii – mezoterapia igłowa czy bezigłowa?

Mezoterapia igłowa czy bezigłowa

Mezoterapia igłowa krok po kroku

Zabiegowi mezoterapii igłowej poddaje się zarówno skórę twarzy, dekoltu, szyi, ramion, jak i dłoni czy wewnętrznej strony ud. W jego trakcie, za pomocą mikronakłuć aplikowane są różnego rodzaju substancje lecznicze. Wnikają one do głębokich warstw skóry właściwej albo tkanki podskórnej na głębokość wahającą się od 0,5 do 4 milimetrów. Mezoterapię igłową można wykonywać przy pomocy specjalnej igły, co umożliwia zaaplikowanie większej ilości preparatu w najbardziej wymagające tego miejsca, specjalnego pistoletu posiadającego automatyczny tryb pracy, który pozwala na podanie jednakowej dawki substancji czynnej na obszarze całej partii skóry lub tak zwanego rollera, ze znajdującymi się na rolce mikroigłami.

Wskazania i przeciwwskazania do mezoterapii igłowej

Na mezoterapię igłową zdecydować mogą się osoby posiadające cellulit, rozstępy, blizny, zmarszczki, przebarwienia, łojotok czy borykające się z utratą wiotkości skóry i łysieniem. Z zabiegu zrezygnować powinny natomiast osoby, które są w ciąży i karmią piersią, posiadają aktywną opryszczkę, alergię na składniki preparatu lub miejscowe stany zapalne skóry. Istotnym przeciwwskazaniem są też choroby nowotworowe, metaboliczne czy autoimmunologiczne.

Czytaj podobne: Kwas hialuronowy bez tajemnic

Mezoterapia bezigłowa

Czas trwania mezoterapii bez zastosowania igły to około 20 – 30 minut. W trakcie zabiegu wykorzystuje się działanie lasera biostymulującego, techniki drenażu limfatycznego czy specjalne impulsy elektryczne. Aquaforeza, czyli pokonanie bariery naskórkowej i przenikanie w głąb skóry składników żelu, składa się z trzech faz. W pierwszej z nich, impulsy elektryczne poszerzają ujścia gruczołów łojowych, potowych i mieszków włosowych, co pozwala na transport substancji leczniczych. W drugiej fazie, nazywanej tonizacją mięśni, dochodzi do pobudzenia włókien mięśniowych, natomiast w trzeciej – drenażu limfatycznym – następuje wzmocnienie zdolności regeneracyjnych skóry i ułatwienie wydalania produktów przemiany materii.

Dla kogo mezoterapia bezigłowa?

Na zabieg mezoterapii bezigłowej mogą się zdecydować osoby borykające się z problemem cellulitu i nadmiaru tkanki tłuszczowej, skóry suchej i zwiotczałej oraz zmarszczkami. Zrezygnować powinno się z niej wówczas, gdy jesteśmy w ciąży, cierpimy na padaczkę, choroby żył, choroby tarczycy, serca, nowotworowe, posiadamy metalowe implanty, cierpimy z powodu stanów zapalnych skóry lub posiadamy alergię na składniki używane w czasie zabiegu.

Mezoterapia igłowa czy bezigłowa – co wybrać?

Podczas podejmowania decyzji o rodzaju mezoterapii, trzeba wziąć pod uwagę to, jaki mamy rodzaj skóry i na jakim rezultacie nam zależy. Mezoterapia bezigłowa nie jest zabiegiem inwazyjnym, w związku z czym może ją zastosować osoba o skórze wrażliwej, a jej skutki obserwujemy tuż po wyjściu z gabinetu kosmetycznego, jednak nie są one kolosalne. Bardziej radykalne efekty osiągniemy przy zastosowaniu igły, jednak nasza cera musi być odporna na podrażnienia, a przez kilka dni po zabiegu możemy obserwować zaczerwienienie i mikrourazy. Wato też pamiętać, że zarówno mezoterapia igłowa, jak i bezigłowa, będzie w pełni skuteczna wówczas, gdy wykonywać będziemy ją w serii kilku zabiegów. Przez dwa pierwsze miesiące odstęp pomiędzy zabiegami powinien wynosić od 7 do 14 dni. Następnie wystarczy jeden zabieg na miesiąc, w celu utrzymania efektu.

Powiązane wpisy

Napisz komentarz

Dodaj komentarz

Dermatolog w Twoim mieście na skróty

Dermatolog to lekarz specjalista, który zajmuję się w leczeniem skóry, włosów oraz paznokci. Dermatologia to dziedzina medycyny, którą możemy podzielić na dermatologię leczniczą oraz estetyczną. Dermatologia lecznicza, jak sama nazwa wskazuje, skupia się na leczeniu chorób skóry takich jak afta, łuszczyca, czerniak, łysienie, trądzik różowaty, i wiele innych. 

Dermatologia estetyczna skupia się na poprawie kondycji skóry i spowolnieniu procesów starzenia. W dermatologii estetycznej stosuje się preparaty i zabiegi na usuwanie zmarszczek, usuwanie znamion, itp. Często leczenie chorób skóry, takich jak trądzik pospolity, wymaga też wykonania zabiegów estetycznych w celu usunięcia blizn potrądzikowych lub przebarwień skóry. 

Dermatolog specjalizujący się w leczeniu chorób skóry może jednocześnie być specjalistą dermatologii estetycznej lub szeroko pojętej medycyny estetycznej.  Dermatochirurgia zajmuje się usuwaniem chirurgicznym lub laserowym zmian skórnych takich jak różne rodzaje znamion – naskórkowe i melanocytowe, naczyniowe, łojowe i potowe -włókniaki, kurzajki, kaszaki, i inne.