Zdrowa i piękna skóra

Mikrodermabrazja – sposób na promienną skórę

Redakcja Dermatolog.pl, 23 marca 2015

Mikrodermabrazja pod lupą

Mikrodermabrazja to zabieg kosmetyczny, który polega na złuszczaniu zewnętrznych warstw naskórka. Taki rodzaj peelingu mechanicznego pozwala nam pozbyć się niedoskonałości na cerze i stymuluje ją do odnowy komórkowej. Na czym dokładnie on polega i kiedy warto mu się poddać?

mikrodermabrazja

Rodzaje mikrodermabrazji

W swojej standardowej ofercie gabinety kosmetyczne oferują mikrodermabrazję diamentową albo korundową. Rzadziej pojawiają się takie nowości, jak np. mikrodermabrazja tlenowa (oxybrazja) czy laserowa. Metodę diamentową uznaje się za bardziej łagodny i mniej inwazyjny. Dobrze sprawdzi się on u posiadaczek delikatnej cery ze skłonnością do podrażnień lub alergii. Z kolei mikrodermabrazja korundowa zapewnia silniejsze złuszczanie naskórka. Wykonywana może być ona na wszystkich rodzajach cery poza wrażliwą i naczyniową.

Wskazania do mikrodermabrazji

Mikrodermabrazja dobrze sprawdzi się u osób, które mają problemy z trądzikiem, zaskórniakami i rozszerzonymi porami. Zabieg ten jest pomocny w walce z bliznami potrądzikowymi, zanikowymi oraz przerostowymi czy przebarwieniami. Poleca się go także w przypadku drobnych zmarszczek wokół ust czy oczu. Mikrodermabrazja może być traktowana jako zabieg odmładzający i regenerujący, gdyż świetnie radzi sobie ze skórą suchą i wiotką, oznakami zmęczenia, niedoborem kolagenu i fotostarzeniem. Pobudza krążenie i wyraźnie odświeża cerę. Stosuje się ją także w celu przeciwdziałania cellulitowi i rozstępom.

Przeciwwskazania do zabiegu

Mikrodermabrazji nie powinny poddawać się osoby, które borykają się z takimi problemami, jak:

  • Trądzik różowaty, krostkowy lub ropowiczy
  • Zakażenie bakteryjne lub wirusowe
  • Zmiany naczyniowe
  • Grzybica
  • Uszkodzenie ciągłości skóry
  • Zażywanie aspiryny i leków przeciwzakrzepowych

Przeciwwskazaniem do zabiegu jest także aktualnie trwająca ciąża i menstruacja.

Przygotowanie do zabiegu

Do mikrodermabrazji nie trzeba przygotowywać się w specjalny sposób. Należy jednak pamiętać, aby 5 dni przed zabiegiem unikać żelów i kremów peelingujących, szorstkich gąbek, szczotek do mycia twarzy, woskowania, elektrolizy czy chemicznych kremów do depilacji. Dzięki temu nie narażamy skóry na dodatkowe podrażnienia.

Przebieg mikrodermabrazji

Po wykonaniu demakijażu, osoba przeprowadzająca zabieg przykłada do skóry specjalną głowicę, która jest przesuwana po całej złuszczanej powierzchni. Zasadniczo jej działanie polega na wypychaniu przy pomocy podciśnienia zastosowanej substancji ścierającej i zasysaniu martwych komórek skóry i zanieczyszczeń. Czasem może towarzyszyć temu emisja tlenu, który ma działanie regenerujące. W czasie jednego zabiegu powierzchnię ściera się od 5 do nawet 15 razy. Na sam koniec nakładana jest maska, a następnie krem. Po mikrodermabrazji przez tydzień powinno się unikać kąpieli w basenie oraz opalania na słońcu i w solarium. Należy również pić około 2 litry wody dziennie i stosować kremy z filtrami UV. Aby uzyskać pożądane efekty, warto wykonać serię od 5 do 10 zabiegów w odstępach 2 – 3 tygodniowych, a następnie co około 3 miesiące poddać się tzw. zabiegowi przypominającemu.

Na czym polega skuteczność zabiegu?

Mikrodermabrazja wykazuje dużą skuteczność, gdyż na skutek usunięcia wierzchnich warstw naskórka, stymulowana jest produkcja elastyny i kolagenu. Tkanki i włókna skóry są pobudzane do naturalnego wzrostu. Pozbywamy się niedoskonałości na cerze, a równocześnie poddajemy ją solidnej regeneracji. Po mikrodermabrazji skóra staje się bardziej elastyczna, dotleniona i nadbiera zdrowego kolorytu. Ponadto jest ona znacznie bardziej podatna na wchłanianie substancji aktywnych. Dlatego peeling mechaniczny jest często stosowany jako przygotowanie do kolejnych zabiegów pielęgnacyjnych.

[crp limit="5" heading="1" cache="1"]
Napisz komentarz

Dodaj komentarz

Dermatolog w Twoim mieście na skróty

Dermatolog to lekarz specjalista, który zajmuję się w leczeniem skóry, włosów oraz paznokci. Dermatologia to dziedzina medycyny, którą możemy podzielić na dermatologię leczniczą oraz estetyczną. Dermatologia lecznicza, jak sama nazwa wskazuje, skupia się na leczeniu chorób skóry takich jak afta, łuszczyca, czerniak, łysienie, trądzik różowaty, i wiele innych. 

Dermatologia estetyczna skupia się na poprawie kondycji skóry i spowolnieniu procesów starzenia. W dermatologii estetycznej stosuje się preparaty i zabiegi na usuwanie zmarszczek, usuwanie znamion, itp. Często leczenie chorób skóry, takich jak trądzik pospolity, wymaga też wykonania zabiegów estetycznych w celu usunięcia blizn potrądzikowych lub przebarwień skóry. 

Dermatolog specjalizujący się w leczeniu chorób skóry może jednocześnie być specjalistą dermatologii estetycznej lub szeroko pojętej medycyny estetycznej.  Dermatochirurgia zajmuje się usuwaniem chirurgicznym lub laserowym zmian skórnych takich jak różne rodzaje znamion – naskórkowe i melanocytowe, naczyniowe, łojowe i potowe -włókniaki, kurzajki, kaszaki, i inne.