Zdrowa i piękna skóra

Mikropigmentacja włosów – nowy sposób na łysienie?

pawelszynkiewicz, 10 kwietnia 2015

Mikropigmentacja włosów – nowy sposób na łysienie?

Problem nadmiernego wypadania włosów może dotykać ludzi w różnym wieku i różnej płci. Prowadzi on do powstawania licznych kompleksów oraz ogólnego pogorszenia samooceny. Jednym z najnowszych rozwiązań skutecznej walki z łysieniem, jest mikropigmentacja. Nie jest to metoda leczenia, lecz sposób na tuszowanie wypadania lub przerzedzania włosów. Jej największą zaletą jest bardzo naturalny efekt, dzięki innowacyjnej technologii oraz pigmentom najwyższej jakości. Teraz w prosty sposób można mieć mieć problem łysienia.. z głowy!

mikropigmentacja włosów

Mikropigmentacja − na czym polega

Mikropigmentacja fachowo nazywa się Hair Follicle Simulation (HFS). Jest to zabieg polegający na delikatnym i bardzo precyzyjnym wprowadzaniu igłami w naskórek specjalnych, odpowiednio dobranych barwników (nieorganicznych, uzyskiwanych z minerałów). Nakłuwane są miejsca głowy objęte łysieniem lub przerzedzeniem włosów. Mikropigmentacja wykonywana jest specjalnie przeznaczonym do tego urządzeniem, z racji tego, że skóra głowy jest bardzo delikatna. Pigment wprowadzany jest dość płytko, do wierzchniej warstwy skóry (najgłębszej warstwy naskórka). Zabieg ma na celu uzyskanie niezwykle naturalnego efektu bardzo krótko ostrzyżonej fryzury (imitacja włosów) lub optycznie zagęszczonych włosów.

Zastosowanie mikropigmentacji

 • wszelkiego rodzaju łysienia: plackowate, rozproszone, całkowite, androgenowe, bliznowaciejące
 • przerzedzenia włosów
 • blizny na owłosionej skórze głowy: po urazach, operacjach, poparzeniach, chemioterapii, transplantacji włosów
 • różne znamiona na owłosionej skórze głowy

Mikropigmentacja nadaje się zarówno dla kobiet, jak i dla mężczyzn, bez względu na kolor i rodzaj skóry oraz barwę włosów. Sprawdza się niezależnie od rodzaju łysienia, bądź też jego etapu.

Dodatkowe informacje

Z racji tego, że pigmenty wprowadzane pod skórę są nieorganiczne, to pozostają neutralne dla ludzkiego organizmu. Tym samym nie powinny powodować reakcji alergicznych. Dobierane są indywidualnie, żeby dać efekt jak najbardziej zbliżony do naturalnego.

Mikropigmentacja, w zależności od wielkości nakłuwanej powierzchni, może trwać od 1 do 4 godzin. Efekty widoczne są już po pierwszej iniekcji, ale rekomendowane jest wykonanie 2-3, zabiegów, przeprowadzanych w tygodniowych odstępach czasu. Dzięki temu efekt uzyskuje się bardzo stopniowo i subtelnie. W celu podniesienia komfortu, podczas zabiegu można miejscowo zaaplikować środek znieczulający.

Mikropigmentacja skóry głowy utrzymuje się mniej więcej od 2 do 3 lat. Po jakimś czasie pigment zaczyna po prostu blednąć i w pewnym momencie może stać się niewidoczny,  dlatego trzeba go odświeżyć.

Po zabiegu

Bezpośrednio po zabiegu skóra głowy może być lekko podrażniona i obrzęknięta. Jest to naturalna reakcja. Objawy szybko i samoistnie znikają. Dodatkowo można zastosować preparaty łagodzące, typu Panthenol. Przez pierwsze kilka dni, skórę powinno się myć tylko i wyłącznie wodą, bez mydła, szamponu i innych kosmetyków.

Przez kilka dni po mikropigmentacji naskórek może się delikatnie złuszczać. Ważne jest, żeby go intensywnie i regularnie nawilżać specjalnie dobraną maścią.

Skóra po zabiegu podatna jest na podrażnienia, dlatego też przez 2-3 tygodnie powinno się unikać gorących temperatur, np. w saunie oraz chlorowanej wody, np. na basenie. Miejsca poddane mikropigmentacji może również podrażniać niska temperatura.

Warto mieć na uwadze fakt, iż bezpośrednio po zabiegu barwnik ma bardzo intensywny kolor, który dopiero po kilku dniach (4-5) jaśnieje nawet o połowę, żeby dać ostatecznie jak najbardziej naturalny efekt.

Mikropigmentacja – efekty

 • zatuszowanie łysienia – mikropigmentacja skóry głowy daje efekt doskonałej imitacji bardzo krótko ostrzyżonych włosów
 • optyczne zagęszczenie przerzedzonych włosów
 • zakamuflowanie blizn
 • regulacja linii włosów, nadanie jej pożądanego kształtu

Przeciwwskazania:

 • ciąża
 • łuszczyca
 • cukrzyca
 • choroby nowotworowe
 • choroby skóry, infekcje, stany zapalne
 • opryszczka
 • przyjmowanie niektórych leków: rozrzedzających krew oraz sterydowych

Mikropigmentacja włosów – cena

Zabieg nie należy do najtańszych. Ceny dobierane są indywidualnie, w zależności od wielkości powierzchni, która będzie objęta mikropigmentacją. Zazwyczaj zaczynają się od 1,5 tysiąca zł, a kończą nawet na 5 tysiącach zł.

Mikropigmentacja włosów jest bardzo skutecznym rozwiązaniem, które pomaga przywrócić dobre samopoczucie i pewność siebie. Zabieg jest bezpieczny i stanowi świetną alternatywę dla bardzo drogiej i inwazyjnej transplantacji włosów oraz dla mało skutecznych środków farmakologicznych. „Namalowane” włosy do złudzenia przypominają te naturalne.

Powiązane wpisy

Napisz komentarz

Dodaj komentarz

Dermatolog w Twoim mieście na skróty

Dermatolog to lekarz specjalista, który zajmuję się w leczeniem skóry, włosów oraz paznokci. Dermatologia to dziedzina medycyny, którą możemy podzielić na dermatologię leczniczą oraz estetyczną. Dermatologia lecznicza, jak sama nazwa wskazuje, skupia się na leczeniu chorób skóry takich jak afta, łuszczyca, czerniak, łysienie, trądzik różowaty, i wiele innych. 

Dermatologia estetyczna skupia się na poprawie kondycji skóry i spowolnieniu procesów starzenia. W dermatologii estetycznej stosuje się preparaty i zabiegi na usuwanie zmarszczek, usuwanie znamion, itp. Często leczenie chorób skóry, takich jak trądzik pospolity, wymaga też wykonania zabiegów estetycznych w celu usunięcia blizn potrądzikowych lub przebarwień skóry. 

Dermatolog specjalizujący się w leczeniu chorób skóry może jednocześnie być specjalistą dermatologii estetycznej lub szeroko pojętej medycyny estetycznej.  Dermatochirurgia zajmuje się usuwaniem chirurgicznym lub laserowym zmian skórnych takich jak różne rodzaje znamion – naskórkowe i melanocytowe, naczyniowe, łojowe i potowe -włókniaki, kurzajki, kaszaki, i inne.