Myszka – znamię barwnikowe; jak je usunąć?

Myszka – usuwanie znamion barwnikowych Myszka to znamię barwnikowe, które może być zwykłym przebarwieniem na skórze lub przyjmować postać guza. […]

Myszka badanie znamion

Myszka – usuwanie znamion barwnikowych

Myszka to znamię barwnikowe, które może być zwykłym przebarwieniem na skórze lub przyjmować postać guza. Ma różne pochodzenie i w większości przypadków jest niegroźna.

Myszka znamię barwnikowe - jak je usunąć

Co to jest myszka barwnikowa?

Jest to znamię wrodzone, którego średnica może wynosić od 10 cm. Znamiona mogą być dużo większe zajmując całe pośladki czy większą powierzchnię pleców.

Myszki to brązowe zmiany barwnikowe na skórze, które przyjmują często postać guza, powstałego na skutek nadmiernie rozwijających się komórek. Guzy mogą pochodzić od melanocytów, naczyń, gruczołu potowego czy łojowego etc. Niestety znamiona barwnikowe posiadają swoją złośliwą odmianę – czerniaka złośliwego, który jest bardzo groźnym i trudnym do wyleczenia nowotworem.

 

Jak usunąć myszkę – znamię barwnikowe?

Myszki, czyli znamiona atypowe usuwa się chirurgicznie. Nie jest to niebezpieczne, choć wielu pacjentów obawia się tego zabiegu. Lekarz dermatolog powinien ocenić czy daną myszkę można usunąć; niektóre myszki mogą być za duże do usunięcia lub usuniecie ich może wymagać więcej niż jednego zabiegu.

Zabieg usunięcia małej myszki trwa ok. 20-30 minut i przeprowadza się go w znieczuleniu miejscowym. W niektórych przypadkach tj. wyjątkowe położenie lub rozmiar znamienia, obciążenie chorobami (np. układu krążenia) konieczne jest wykonanie zabiegu w szpitalu.

 

Myszka a czerniak – co należy wiedzieć?

Myszki mogą się przekształcić w nowotwór skóry (czerniak), więc ich usuniecie może być również wskazane ze względów profilaktycznych.  Żeby wykluczyć ewentualne wątpliwości w kwestii czerniaka najlepiej skonsultować się z lekarzem dermatologiem.

Wszystkie znamiona barwnikowe, w tym również myszki,  powinny być kontrolowane co 6-12 miesięcy przez dermatologa.  Dermatolog podczas wizyty bada znamiona dermatoskopem – takie badanie nazywa się dermatoskopią.

Po wykluczeniu wszelkich wątpliwości, myszka może zostać usunięta.

 

Kiedy usunąć myszkę u dziecka?

Decyzja, kiedy należy usunąć znamię barwnikowe u dziecka, musi ściśle uwzględniać zalecenia lekarza. Takie zabiegi często są wykonywane bardzo wcześnie – nawet  w pierwszych tygodniach życia dziecka. Przede wszystkim w przypadku znamion na twarzy czy dłoniach zwykle zalecane jest wczesne ich usunięcie, głównie z powodu największego narażenia tych partii ciała na silną ekspozycję słoneczną, co jest ściśle powiązane z profilaktyką czerniaka. W niektórych przypadkach wczesne usunięcie znamienia może być też ważną decyzją dla zdrowia psychicznego i samooceny dziecka – może pozwolić uniknąć późniejszego stresu dziecka w przedszkolu, czy szkole związanego z  problemami natury estetycznej.

logo