Zdrowa i piękna skóra

Nadpotliwość: kiedy pocenie staje się chorobą?

pawelszynkiewicz, 7 czerwca 2017

Nadpotliwość: dyskomfort czy schorzenie?

Oczywistym jest fakt, że każdy człowiek się poci. W jaki jednak sposób możemy zweryfikować, czy należymy do grupy osób, u których problem przeradza się w nadpotliwość?

nadpotliwość

Kogo dotyka nadpotliwość?

Owszem, wszyscy się pocimy i to jest naturalne, ale jest grupa osób, która nie może normalnie funkcjonować z powodu potu. Żeby zdiagnozować schorzenie, najczęściej wykonuje się próbę jodowo-skrobiową. Miejsca o nadmiernej potliwości posmarowane jodyną i zasypane skrobią zabarwiają się na ciemniejszy kolor”wyjaśnia dermatolog Małgorzata Setkowicz.

Nadpotliwość ujawnia się wtedy, gdy gruczoły potowe zbyt mocno działają pod wpływem temperatury, niewielkiego wysiłku fizycznego lub bodźców emocjonalnych. Na tę dolegliwość skarżą się osoby posiadające wrażliwe, nadaktywne gruczoły potowe, które reagują niewspółmiernie do przyczyny. Źródła takiego stanu rzeczy można podzielić na dwie grupy: stany codzienne (takie jak wysokie temperatury, uprawianie sportu, sposób odżywania) oraz stany chorobowe (nerwowe sytuacje, infekcje z gorączką, zaburzenia hormonalne oraz neurologiczne). Nadmierna potliwość to problem co setnego Polaka, a schorzenie statystycznie częściej dotyka mężczyzn, niż kobiet.

Jakich obszarów dotyka nadpotliwość?

Na ciele człowieka znajdują się obszary, gdzie stężenie gruczołów potowych jest największe. Najczęściej te miejsca są najbardziej kłopotliwe dla osób borykających się z nadpotliwością. Jako problematyczne obszary wymienia się: stopy, dłonie i pachy. Nierzadko na tej liście znajdują się także powierzchnie twarzy i skóra głowy.

Leczenie nadpotliwości

Istnieje kilka sposobów na dermatologiczne leczenie nadpotliwości.

Jednym z nich jest terapia botoksem. Polega ona na wstrzyknięciu do skóry niewielkiej dawki preparatu. W wyniku tego zabiegu, dochodzi do blokady działania nerwów, które zaopatrują gruczoły potowe. Cena takiej kuracji oscyluje w granicach od 1500 do 3000 zł, w zależności od obszaru i ilości botuliny użytej podczas zabiegu.

Inną metodą na walkę z potem jest jonofereza. Zabieg polega uszkodzeniu gruczołów potowych poprzez zastosowanie prądu elektrycznego. Działanie to jest bezbolesne, odczuwa się jedynie lekkie mrowienie. Jonoforezę najczęściej wykonuje się w przypadku nadmiernej potliwości pach, dłoni i stóp. Efekty są widoczne po serii zabiegów. Koszt jednego, to około 200–400 złotych.

Kolejną techniką stosowaną przy zdiagnozowanej nadptoliwości jest użycie lasera. Procedura zakłada permanentne usunięcie gruczołów potowych z określonego obszaru ciała. Po zastosowaniu wiązki lasera, gruczoły zostają doprowadzone do przegrzania i w dalszej konsekwencji – zniszczenia. Terapia przynosi trwałe efekty, które są już widoczne już po pierwszym zabiegu (bez konieczności powtarzania). Koszt takiego leczenia to około 5-7 tys. złotych.

Dermokosmetyki i produkty apteczne

Osoby, które cierpią na nadmierną potliwość, bardzo często sięgają po dermokosmetyki i produkty apteczne. Na rynku dostępne są leki syntetyczne, które ograniczają wydzielanie potu. Najchętniej kupowane są antyperspiranty, często także specyfiki w postaci tabletek, zasypek, płynów czy talków. Kosmetyki te mają również właściwości antybakteryjne, dzięki czemu ograniczają wydzielanie nieprzyjemnego zapachu. Preparaty tego typu zawierają często w swoim składzie chlorek aluminium, ale są też takie, produkowane na bazie naturalnych składników: szałwii lub mięty.

Profilaktyka przy nadmiernym poceniu

Jeżeli zdiagnozuje się nadpotliwość, należy podjąć działania profilaktyczne, aby ograniczyć objawy choroby i poprawić własny komfort życia. Bardzo ważne jest używanie odpowiednich antyperspirantów. Polecane są produkty apteczne, które pomogą także osobom ze wzmożoną potliwością. Pamiętać należy o noszeniu ubrań z naturalnych, przepuszczających powietrze materiałów. Z diety powinno się wykluczyć alkohol, kawę i ostre przyprawy, gdyż te składniki mogą zwiększać  ilość produkowanego potu. Poza konsultacją i stosowaniem się do zaleceń lekarza, równie skuteczne okazać mogą się domowe metody. Zalecane są kąpiele w mieszance ziół, takich jak: szałwia, kora dębu, mięta, rumianek, liść orzecha włoskiego czy kora brzozy. Wskazane są także naprzemienne ciepło-zimne prysznice, które regulują działanie gruczołów potowych.

Powiązane wpisy

Napisz komentarz

Dodaj komentarz

Dermatolog w Twoim mieście na skróty

Dermatolog to lekarz specjalista, który zajmuję się w leczeniem skóry, włosów oraz paznokci. Dermatologia to dziedzina medycyny, którą możemy podzielić na dermatologię leczniczą oraz estetyczną. Dermatologia lecznicza, jak sama nazwa wskazuje, skupia się na leczeniu chorób skóry takich jak afta, łuszczyca, czerniak, łysienie, trądzik różowaty, i wiele innych. 

Dermatologia estetyczna skupia się na poprawie kondycji skóry i spowolnieniu procesów starzenia. W dermatologii estetycznej stosuje się preparaty i zabiegi na usuwanie zmarszczek, usuwanie znamion, itp. Często leczenie chorób skóry, takich jak trądzik pospolity, wymaga też wykonania zabiegów estetycznych w celu usunięcia blizn potrądzikowych lub przebarwień skóry. 

Dermatolog specjalizujący się w leczeniu chorób skóry może jednocześnie być specjalistą dermatologii estetycznej lub szeroko pojętej medycyny estetycznej.  Dermatochirurgia zajmuje się usuwaniem chirurgicznym lub laserowym zmian skórnych takich jak różne rodzaje znamion – naskórkowe i melanocytowe, naczyniowe, łojowe i potowe -włókniaki, kurzajki, kaszaki, i inne.